Světový pohár v Canmore – předzávodní přehled

06. února, 2019

Vítejte v Kanadě! Canmore přivítalo biatlonisty s otevřenou, byť mrazivou náručí. Sedmý díl Světového poháru bude s přehledem tím nejchladnějším, teploty atakují i hranici minus 30 stupňů. Kvůli tomu dochází ke změnám programu (ještě se k nim dostaneme). Krom mrazů se budou závodníci v komorním areálu Nordic Centre, kam se Světový pohár vrací po třech letech, vyrovnávat i s časovým posunem (o 8 hodin míň než u nás) a s nadmořskou výškou (1407 m). Sílu jim můžou dodat nádherné scenérie.

Chudák Křupasův vous

Stalo se před Canmore

• Martin Fourcade, Tarjei Bø a také Ondřej Moravec se rozhodli, že zámořské závody Světového poháru vynechají a raději před Mistrovstvím světa pořádně potrénují.
  • Podobný plán má i Jessica Jislová, která se skoro od začátku sezóny potýkala se zdravotními problémy.
  • Chybět budou také ti nejlepší Švédové a Bělorusové, a tak neuvidíme Hannu Öbergovou, Sebastiana Samuelssona či Irynu Kryukovou.
  • Kanadu a USA vynechává rovněž ruské áčko kromě dvojice Alexandr Loginov a Jevgenij Garaničev.
  • Po absenci v Ruhpoldingu a Antholzi opět nebude na startu Simon Schempp, které se místo zámořských závodů zúčastní Mistrovství Evropy v Bělorusku, podobně jako zmíněný Tarjei Bø.
  • To Laura Dahlmeierová do Canmore odletěla, ale pro změnu vynechá závody v Soldier Hollow.
  • Zatímco Světový pohár měl pauzu, tak se ve slovenském Osrblí konalo Mistrovství světa juniorů a dorostenců. Pro české barvy dopadlo skvěle, jak si můžete přečíst v našem shrnutí.

Zatím jsme zmiňovali jenom absence, ale máme tu i jeden návrat

Krátce o Canmore

Když se řekne Canmore, vybaví se rok 1988 a Zimní olympijské hry v Calgary. Jaká v tom je spojitost? Dvanáctitisícové Canmore, vzdálené asi hodinu jízdy od Calgary, hostilo během olympijských her závody v běhu na lyžích a biatlonu. Vznik Canmore Nordic Centre, byl pro někdejší skomírající hornické město živou vodou. Otevřel totiž milovníkům lyžování a dalším návštěvníkům cestu do fascinujících Skalistých hor. Jen nedaleko se nachází nejstarší kanadský národní park Banff s termálními prameny a úchvatnými jezery.

V Canmore je hezky i na trestném kole

Chcete zavzpomínat na olympijské hry?

Na hrách v Calgary reprezentovalo Československo šedesát sportovců, kteří vybojovali tři medaile. Stříbro a bronz skokané Pavel Ploc a Jiří Malec na středním můstku, druhý bronz pak přidala štafeta běžců Radim Nyč (otec „sporťáka“ Radiožurnálu Davida), Václav Korunka, Pavel Benc a Ladislav Švanda. Titul nejstaršího člena výpravy měl ve svých 33 letech biatlonista Jaromír Šimůnek, který nyní pracuje v SKP Kornspitz, a jedním z nejmladších byl další biatlonista ještě ne dvaadvacetiletý Jiří Holubec, současný asistent u reprezentace žen! Během olympijských her 1988 nepřineslo Canmore československému biatlonu výraznější výsledek. Možná i proto, že ženský biatlon byl ještě v plenkách a v Kanadě pro něho nebylo místo…

Makula ráda vzpomíná, jak sledovala olympiádu v roce 1988 v televizi

V současnosti je Canmore, nad nímž se do výšky 2949 metrů tyčí dlouhý hřeben Mount Rundle, centrem kanadského biatlonu. V údolí řeky Bow má základnu většina kanadských reprezentantů: Rosanna Crawfordová, Emma Lunderová, bratři Scott a Christian Gowové, Brendan Green nebo nadějný junior Trevor Kiers, dvakrát sedmnáctý na MSJ&D v Osrblie na Slovensku. Do biatlonového světa vstoupil v Canmore také současný servisman české reprezentace Tomáš Žídek (Tom Zidek). Dlouhé roky působil v Canmore český trenér Richard Bořuta, který v Kanadě před půldruhým rokem tragicky zahynul…

Jak říká Bimbo: „Canmore je nádherné místo. Nedivím se, že se tam usadilo tolik Čechů.“

Canmore očima Veroniky Vítkové

„Je to takový menší areál v horách, ale moc pěkný. Nejdu úplně do neznáma, v Canmore jsme byli tři roky zpátky na svěťáku, ale trať už si tolik nevybavuji. Pamatuju si, že docela foukalo na střelnici. Výškou je Canmore podobné Pokljuce, ale to mi nevadilo, byli jsme na místě s předstihem stejně jako letos.

Určitě nepřijde tolik lidí jako v Novém Městě nebo v Anterselvě, to je velký rozdíl. Bude to takové poklidnější. Všude kolem jsou vidět hory, skály. To mě trochu nabíjí. Jedné věci se ale obávám. Když jsem se dívala na předpověď, tak nemá být úplně teplo (smích). Minus 30 stupňů je až dost. Zažili jsme to už před deseti lety na Mistrovství světa juniorů, kde byla taky ukrutná zima. Co s tím? Snažím se nad tím nepřemýšlet a nepropadat panice. Pak mi to tolik nevadí.“

Verču v Canmore uvidíme i letos. Minimálně tedy její oči

Češi v Canmore

• Na historicky prvním Světovém poháru v Canmore v sezóně 1986/87 se vedlo Janu Matoušovi, který skončil čtvrtý a pátý.
  • Další výsledek v Top 10 zajistil v sezóně 1993/94 ve vytrvalostním závodě osmý Jiří Holubec.
  • Největší české úspěch v Canmore už je 10 let starý. Trio Veronika Vítková, Veronika Zvařičová a Gabriela Koukalová tehdy vybojovalo na Mistrovství světa juniorů zlatou medaili ve štafetě.
  • Vítková k tomu přidala páté místo ve sprintu a následně druhé místo ve stíhacím závodě.
  • Zmíněný šampionát si pamatuje i Michal Krčmář, pro kterého byla nejlepším výsledkem 13. příčka ve vytrvalostním závodě dorostenců.

Ptali jsme se Bimba, kolikrát už byl v Canmore, ale v té zimě nemohl mluvit

• Jediným českým pódiovým výsledkem ve Světovém poháru v Canmore je třetí pozice Gabriely Koukalové ze závodu s hromadným startem v roce 2016.
  • Ve stejném závodě dojela Eva Puskarčíková 12. a Veronika Vítková 18. Ve sprintu v témže roce byla Vítková 15.
  • Z aktuální sestavy českých mužů si v Canmore před třemi lety vedli nejlíp ve sprintu 14. Michal Šlesingr a ve stíhačce 25. Michal Krčmář.

Ještě že má Evča na hrudi to jméno

Česká nominace

• Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Michal Šlesingr, Adam Václavík
  • Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program závodů

Kvůli mrazivému počasí dochází k několika změnám v programu. Čtvrteční vytrvalostní závody se pojedou později a ve zkrácené formě. Muže čeká 15 kilometrů, ženy 12,5. Za chybu se bude přičítat jen 45 sekund. Další změna se dotkla štafet, které se přesouvají ze soboty na pátek. Nedělní hromadné starty byly zrušeny a místo nich by se v sobotu měly jet sprinty. IBU ale nevylučuje další změny a nechává si neděli volnou právě pro možný odklad závodů.

7. 2. – 20:20 – zkrácený vytrvalostní závod mužů

7. 2. – 22:55 – zkrácený vytrvalostní závod žen

8. 2. – 20:30 – štafeta mužů

8. 2. – 22:45 – štafeta žen

9. 2. – 19:00 – sprint mužů

9. 2. – 22:00 – sprint žen