Testovací sprint ve Sjusjøenu se povedl 7. Václavíkovi a 10. Kristejn Puskarčíkové

16. listopadu, 2019

Dvanáct českých reprezentantů otestovalo v norském Sjusjøenu formu před startem sezóny. V konkurenci norských, německých, francouzských či italských hvězd si skvěle vedl Adam Václavík, který dojel ve sprintu sedmý. Mezi ženami se zase dobře ukázala desátá Eva Kristejn Puskarčíková. Premiéru měl také nový servisní tým pod vedením Vojtěcha Prášila. Zítra se ve Sjusjøenu pokračuje hromadnými starty.

Sprint žen

Sprint žen provázelo mírné sněžení, občas pozlobil i vítr. Velmi dobře se se všemi nástrahami vypořádala Eva Kristejn Puskarčíková. Minula sice jeden terč vleže, ale vestoje už nezaváhala a navíc zaznamenala čtrnáctý běžecký čas. V celkovém součtu to stačilo na desáté místo ve stočlenném startovním poli.

Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková odstartovaly závod čistou ležkou, ale vestoje na rozdíl od Kristejn Puskarčíkové chybovaly. Jislová s Vítkovou jen jednou a dojely si pro 25., resp. 31. místo. Davidová vestoje minula tři terče, ale díky devátému běžeckému času se dostala mezi své dvě parťačky, byla 28. Střelecky se nedařilo 41. Lucii Charvátové (2+2) a 80. Ludmile Horké (2+4).

Dařilo se Italkám. V souboji bezchybných biatlonistek zvítězila Lisa Vittozziová nad Švédkou Ingelou Anderssonovou. Třetí skončila s jednou chybou Dorothea Wiererová.

Výkonem na trati Eva potěšila trenéry

Sprint mužů

Během sprintu mužů postupně houstlo sněžení, které ke konci závodu trochu zpomalovalo trať. Adam Václavík startoval s číslem 66 a těm největším favoritům nastavoval hodně vysokou laťku. Díky povedené střelbě 0+1 se ujal vedení, kde vydržel až do startovního čísla 104 ze 147. Nakonec mu patřilo sedmé místo, potěšil i dvanáctý běžecký čas.

Jakub Štvrtecký běžel velmi dobře, měl osmnáctý čas, ale po nule vleže zastřílel vestoje za dva. Dojel 21., o 10 sekund před 24. Michal Šlesingrem. Ten chyboval jen jednou při ležce. Naopak Ondřej Moravec zaváhal při stojce, a to hned dvakrát. Proto mu patřila 42. příčka. Nedařilo se 88. Ondřeji Hoškovi (0+3) a 107. Milanu Žemličkovi (2+3).

Trochu překvapivě zvítězil Němec Johannes Kühn, který i přes jednu chybu porazil bezchybného Nora Aleksandera Andersena a rovněž jednou nepřesného Martina Fourcada.

Ohlasy

Jiří Holubec: „Eva běžela dobře a i s tou jednou chybou to bylo v pořádku. Už na tréninku tu předváděla dobré výkony. Makulu na stojce možná trochu rozhodila první těsná rána, taky trochu pofukovalo. Nebylo to z hlediska větru nijak dramatické, ale klid na střelnici úplně nebyl. Jess střílela dobře, ale ztratila hodně času na range time (příjezd a odjezd na střelnici). U Verči jsme čekali, co s ní udělá závod. Poslední kolo měla zase pomalejší, ale už to nebylo tak, že by byla úplně grogy. Střelba za 2+2 u Lucky je moc. Vleže měla všechny rány nahoře, takže problém mohl být ve špatné poloze. Jsme 14 dní na sněhu, jiné týmy déle. V tom je rozdíl. Zatím se rozjíždíme a neděláme žádné závěry. Na lyže byla dneska jenom chvála, klukům se premiéra povedla.“

Aleš Ligaun: „Adam zajel suprově. Víme, že na to má a dneska to potvrdil i na střelnici. Devatenáct ran bylo výborných, nedal bohužel tu poslední. Sedmé místo je v tak nabité konkurenci parádní výsledek. Kuba si vedl taky dobře, zaslouží si pochvalu. Povedla se mu ležka, škoda stojky za dvě. Se střelbou se tu celkově trochu trápil. Ondra s Bouškem měli kvůli sněžení trochu horší podmínky na trati. Ondrovi se nepovedla stojka, se dvěma trestnými okruhy už se hůř běží. Zajeli průměrně. Myslím si, že kluci ze servisu zvládli první test před sezónou v pohodě. Nikdo si na lyže nestěžoval. Byla to pro ně cenná zkušenost. Stejně tak pro závodníky, protože tu startovalo hodně mladých a velmi dobrých Norů jak z nároďáku, tak z klubů. Zajímavé budou i zítřejší masáky, hlavně ten pro 80 lidí.“

Příští závod

V neděli v 11:30 se pojede hromadný start žen, do kterého se kvalifikovaly Eva Kristejn Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková. Ve 12:30 následuje hromadný start mužů B s Ondřejem Moravcem, Ondřejem Hoškem a Milanem Žemličkou. Program uzavře ve 14:15 hromadný start mužů A, kterého se zúčastní Adam Václavík, Jakub Štvrtecký a Michal Šlesingr.