Ve střeleckých duelech na Blinkfestivalenu uspěli Jislová a Žemlička. Davidová byla v hromadném startu 11.

02. srpna, 2019

Exhibiční Blinkfestivalen měl v pátek na programu střelecké duely a hromadné starty. Až do finálové fáze se povedlo ve střeleckých duelech postoupit Jessice Jislové a Milanu Žemličkovi, náročnou kvalifikaci pro hromadný start zase zvládla Markéta Davidová. Ve finále se všichni tři seřadili od 10. do 12. místa.

Střelecké duely

Veronika Vítková dnes byla jedinou biatlonistkou, která porazila ve střeleckém duelu Dorotheu Wiererovou. Ve skvělém čase 19,8 vyhrála první čtvrtfinále, když nejrychleji sestřelila pět terčů vestoje a uběhla pár metrů. Její cesta ovšem skončila v semifinále.

Do něj se probojovala ze čtvrtého místa i Jessica Jislová. A i na podruhé uspěla, z páté příčky prošla až mezi finálovou dvanáctku. Ve finále skončila desátá s časem 30,2 s. Vítězná Wiererová odstřílela za 20,3 s.

„Střelecké duely se mi moc líbily, je to super zpestření a takový trénink na závody ve svěťáku. Člověk si může vyzkoušet, jaké to je střílet pod velkým tlakem,“ ocenila neobvyklý formát závodu Jislová, která ve finále střílela na tři dobití. „Jsem moc ráda, že jsem se v tak dobré konkurenci probojovala do finále. Při každé z těch tří střeleckých položek jsem bojovala s nervozitou, kvůli které jsem se doslova celá klepala, no a při té poslední položce mě to přemohlo. Ale i tak jsem za to ráda, člověk se musí naučit přesně s takovými situacemi vypořádávat.“

Mužské klání úspěšně otevřel Adam Václavík, když obsadil v prvním čtvrtfinále čtvrté místo. Do semifinále ho doprovodil Milan Žemlička, který se dostal ještě o příčku výš. A uspěl i v semifinále, čtvrtá příčka ho poslala mezi dvanáct finalistů. Ve finále už se Žemličkovi tolik nedařilo, čtyřikrát dobíjel a s časem 35,2 s skončil poslední.

O pouhou desetinu sekundy vyhrál Tarjei Bø před Martinem Fourcadem. Nor následně ovládl i superfinále proti Wiererové.

Český tým se připravuje na střelecké duely

Hromadné starty

Všichni čeští biatlonisté museli do kvalifikace o hromadný start, která měla hodně přísné síto. Z 55 mužů si postup vybojovala jen nejlepší sedmička, z 41 žen pak jen nejlepší pětka.

Jako jediná nakonec dosáhla na postup pátá Markéta Davidová, která jako jediná střílela čistě, ale prostála hodně času na střelnici. Jessica Jislová (0+1) skončila 15., Veronika Vítková (1+1) 29., Eva Kristejn Puskarčíková (3+2) 30., Ludmila Horká (2+2) 39. a Lucie Charvátová (3+3) 45.

Mezi muži si vedli nejlépe z našich 16. Tomáš Krupčík (1+2) a 21. Adam Václavík (1+1). Milan Žemlička (1+2) obsadil 41. příčku, když o tři sekundy překonal 44. Michala Krčmáře (2+2). Jakub Štvrtecký (1+3) byl 49.

Finálový závod žen začal pro české barvy skvěle. Markéta Davidová zastřílela úvodní ležku za nula a zařadila se na třetí příčku. Pak ale zapsala postupně dvě, čtyři a tři chyby, což znamenalo propad na 11. místo. Ještě dnes vám přineseme rozhovor s českou reprezentantkou.

Hromadný start žen vyhrála Hanna Öbergová před svou krajankou Monou Brorssonovou. Ta ve finiši zdolala domácí Marte Olsbuovou Røiselandovou. Mezi muži opět Martina Fourcada těsně porazil , tentokrát však Johannes, a to o 1,4 sekundy. Stupně vítězů doplnil mladý Francouz Émilien Jacquelin.

Biatlonisté se s Blinkfestivalenem rozloučí v sobotu v supersprintech. Jejich vyvrcholení můžete sledovat od 20:10 na ČT sport.