Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Veronika Vítková a Ondřej Moravec favority mistrovství ČR v biatlonu na MTB

v sobotu 16. června proběhne v Jablonci nad Nisou Mistrovství České republiky v biatlonu na horských kolech. V kategorii mužů bude titul obhajovat Ondřej Moravec. Mezi ženami je největší favoritkou před rokem v Jablonci třetí Veronika Vítková. Její dvě velké soupeřky v sedle biku Gabriela Koukalová a Lea Johanidesová už nezávodí. Každý z elitních českých závodníků jde do šampionátu trochu v jiném rozpoložení. Ondřej Moravec už jako dvojnásobný otec, Veronika Vítková plna očekávání pod vedení nového kouče Egila Gjellanda z Norska.

„V Jablonci budu na sto procent,“ slibuje Ondřej Moravec, který kvůli porodu manželky opustil na čas soustředění týmu mužů v Jilemnici a Veronika Vítková dodává. „Horské kolo vnímám jako zpestření tréninků.“ Oba se pak shodují. „Závodí se o mistrovské tituly a je dobré uspět. Hlavní však bude přežít šampionát ve zdraví.“

Veronika Vítková, na startu s úsměvem 🙂

Veronika Vítková ví, jak na to: „Horské kolo je OK. Raději jezdím schovaná v lese, než bych se pletla na silnici, ale ze sjezdů po kořenech a kamenech se prostě bojím. Takže sjezdy to pro mě při šampionátu budou úseky, ve kterých určitě nepojedu na plno.“ Ani Ondřej Moravec nebude riskovat. „Ať si mě mladí klidně z kopce předjíždějí. V tom nevidím problém. Důležitá totiž stejně bude střelba, a tu jsme zatím po zátěži moc netrénovali. Myslím, že hned ležka bude velkým sítem.“

Kombinace náročné trati a intenzivní jízdy na horském kole dokáže být hodně zrádná. „Startujeme hromadně, a to se mi hodně libí,“ říká Ondřej Moravec k zajímavému modelu sprintu. „Na druhou stranu nás ale na střelnici bude čekat peklo. Myslím, že se pojede podlaha až na stadion. Poslední kopec před střelnicí ´Bócák´ není sice dlouhý, ale docela drsný…,“ neskrývá obavy z vysokých tepů.

Takto před rokem vyhrál Ondřej Moravec

Ženy budou možná na závod lépe adaptované než muži. „Egil nám do tréninku už zařadil několik rychlostních prvků. Třeba ve středu na silničním kole… To jsou nové impulsy. Na závody se těším, vždyť jsem závodník,“ směje se bronzová medailistka z olympijských her v Pchjongčchangu.

Metody norského odborníka zatím postupně vstřebává. „Vidím to ale hodně pozitivně. Egil se nám představil, s každou měl pohovor. Vysvětlil, jakou chce jít cestou. Naše příprava by měla být pestřejší v tom, že se více vymaníme ze stereotypu tréninku na kolečkových lyžích.“ Současně poznává i náročnost přípravy. „Od pátého června jsme my holky nejen neměly volno, ale stále trénujeme dvoufázově… Tak v tom je to určitě jiné,“ dodává odhodlaně Veronika Vítková.

Ondřej Moravec zatím pendluje mezi nejkrásnějšími rodinnými povinnostmi a tréninkem s týmem. „V úterý se nám narodil Ondrášek, a tak jsem byl doma. Musel jsem se postarat o dvouletou Rózu, ale současně i nic nezanedbat v přípravě. Proto je skvělé, že můžeme počítat s pomocí rodičů z obou stran, přestože všichni ještě pracují. Díky nim se nám daří vše skloubit,“ říká vděčně. Sám se zatím cítí výrazně lépe než před rokem, kdy bojoval s infekcí jater. „Zaklepu to, ale tělo funguje. To mi dodává optimismu.“

Novinka uplynulých let. Hromadný start

Sleduje také aféru kolem starého vedení Mezinárodní biatlonové unie (IBU), které zakrývalo jednotlivé dopingové případy a neštítilo se úplatků. V úterý biatlonistům dokonce Mezinárodní olympijský výbor pozastavil veškeré platby. „Vnímám to jako dobrý signál. Věřím, že delegáti zářijového Kongresu v Poreči pochopí, že ve hře je budoucnost biatlonu. Musí přijít noví lidé s novými myšlenkami. Pro doping není v biatlonu místo,“ má zcela jasno Ondřej Moravec, kterého po návratu z Jablonce už bude doma čekat kompletní rodina – Rozálka, malý Ondrášek a manželka Veronika.

Sobotní Mistrovství České republiky v biatlonu na horských kolech začíná v Jablonci nad Nisou už v 10:00 hodin. Dospělí a juniorské kategorie startují hromadně, dorostenci a dorostenky intervalově.

Po poledni následuje v areálu Mšeno Břízky pestrý závodní program pro veřejnost a bývalé biatlonisty.

Během březnové exhibice obdrželi reprezentanti kola Superior. Představí se na nich právě při domácím šampionátu!

 

Tomáš Hermann

Foto: Miloš Lubas, Petr Slavík a Tomáš Hermann

Fanshop

SP Biatlon 2018

Hamé superstřelec

Facebook