A je hotovo: Češky druhé v Poháru národů!

20. března, 2015

Krásný závod mají za dnes sebou české reprezentantky v rámci finálového kola Světového poháru. V ruském Chanty-Mansijsku doběhla ve sprintu na 7,5 km Veronika Vítková na čtvrtém místě, Gabriela Soukalová skončila 10. v pořadí, další vylepšení osobního maxima dosáhla 13. příčkou Eva Puskarčíková a letošní nejlepší výsledek předvedla Eva Tomešová, v cíli na 27. pozici. Do sobotního stíhacího závodu postoupila též Jitka Landová, která obsadila 56. místo. Úspěšný den tak podtrhl i celou úspěšnou sezónu, což dokládá i neuvěřitelné druhého místo v Poháru národů!

Vyhrála Finka Kaisa Maekaeraeinenová před Laurou Dahlmeierovou z Německa a vedoucí ženou klasifikace SP Darjou Domračevovou z Běloruska.  Avšak pozor, Darja má po dnešku před Kaisou náskok pouhých devíti bodů!

Jako za „mlada“
Veronika Vítková překvapila střelbou vleže. Začala totiž, stejně jako před lety, střílet od prostředního terče. „Potřebovala jsem něco změnit, a tohle byla jedna z cest. Připravovala jsem se na to během všech tréninků tady na Sibiři,“ vysvětlovala čtvrtá žena průběžné klasifikace SP. „Cílem změny bylo soustředit pozornost jinam od zažitých návyků.“ Trenér Zdeněk Vítek pak k tomu dodal. „Verča tak dostřílí všechny závody zde v Chanty-Mansijsku, ale jinak to vidím jen jako změnu dočasnou.“

Šestadvacetiletá členka SKP Kornspitz chybovala jednou vleže, vstoje pak mířila přesně. Po první položce byla 22., po druhé položce jí patřilo třetí místo. V cíli ji však i přes rychlý běžecký čas, třetí na závěrečném okruhu, porazila o 2,5 vteřiny Darja Domračevová. „Mám ale přesto radost, protože Kontiolahti je už za mnou,“ ulevila si rodačka z Jilemnice.

Veronika Vítková před Khanty změnila při střelbě pořadí terčů a zdá se, že změna zafungovala. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Ztráta rytmu
Gabriele Soukalové patřilo po úvodní bezchybné položce čtvrté pořadí, dvě chyby vstoje však v součtu znamenaly umístění na konci první desítky.  „To je další kvalitní výsledek v podání Gábiny,“ říkl trenér Zdeněk Vítek. „Stojku si hlídala, bohužel druhá rána šla těsně mimo. To ji rozhodilo, vypadla z rytmu a přidala ještě jednu chybu.“

P1750603Námořnická rozvaha
Eva Puskarčíková zažívá sezónu snů, což dnes potvrdila dalším zlepšením osobního maxima, když o jednu příčku vylepšila 14. Místo ze stíhačky v NMNM. „To je paráda. Eva si v Kontiolahti hodně stěžovala na únavu, ale určitě neztratila bojovnost. Do závodu dnes vstoupila s námořnickou rozvahou, ale pak skvěle vystupňovala tempo. Navíc svůj výkon podložila kvalitní střelbou,“ chválil benjamínka týmu Zdeněk Vítek. Jeho slova pak potvrzuje i pohled na analytické výsledky. V prvním kole měla Eva 58. běžecký čas, ve druhém 35. a v závěrečném finišovala patnáctým nejlepším časem!

Radost z náhradnice
Sedmadvacátou příčkou pak překvapila Bára Tomešová.  „Pro ni to nebylo jednoduché. V celý šampionát v Kontiolahti přečkala jako náhradnice a více než měsíc před dnešním sprintem nezávodila. Z jejího výkonu mám opravdu radost.“

Šestka s efektem
Zdeněk Vítek se pak ještě zastavil u neuvěřitelného druhého místa, které české reprezentantky vybojovaly v Poháru národů. „Na to jsme před sezónou nemysleli, ani jsme o tom nesnili. Ale od samého počátku sezóny jsme jeli na dobré vlně. Dokonce chvílemi byla děvčata i první. Poslední zlom pak přišel v Kontiolahtu, kde holky úplně nezvládly sprint a štafety. Tam nám Němky, naše největší soupeřky, utekly.“  I ženy, stejně jako pátí muži, budou moci příští sezónu do závodů postavit až šest reprezentantek. Zůstává však otázkou, jak ji co nejlépe využít z pohledu přínosů zkušeností a ekonomických nákladů. „Dobře si uvědomujeme, že ta možnost se nám nyní otevřela. Musí však přinášet jednoznačný efekt,“ doplňuje trenér.

Finále Světového poháru pokračuje v sobotu stíhacími závody mužů (10:30) a žen (14:00).