Mezinárodní soutěže

Mezinárodní biatlonové soutěže probíhají na několika úrovních:

Zimní olympijské hry (OWG)
Biatlon je od roku 1960 zimním olympijským sportem – na ZOH ve Squaw Valley (USA) se závodilo v závodě vytrvalostním. Je potěšitelné, že díky neustále vzrůstající popularitě biatlonu byl postupně rozšiřován i počet disciplín, které byly zařazeny do programu Zimních olympijských her:

– od r. 1968 – 2 disciplíny na ZOH – zařazen Závod štafet v Grenoble (FRA);
– od r. 1980 – 3 disciplíny na ZOH – zařazen Závod rychlostní v Lake Placid (USA);
– od r. 1992 – zařazeny závody žen na ZOH – Albertville (FRA);
– od r. 2002 – 4 disciplíny na ZOH – zařazen Stíhací závod v Salt Lake City (USA);
– od r. 2006 – 5 disciplín na ZOH – zařazen Závod s hromadným startem v Torino (ITA)
– od r. 2014 – 6 disciplín na ZOH – zařazen Závod smíšených štafet v Sochi (RUS);

Na stávajících ZOH jsou prováděny závody v šesti disciplínách (rychlostní závod/dále jen RZ, stíhací závod/SZ, vytrvalostní závod/VZ, závod s hromadným startem/ZHS, štafety/ŠT a smíšené štafety/mix. štafety) v kategoriích mužů a žen.

Mistrovství světa (WCH)
Probíhá každoročně od r. 1958 – Saalfelden (AUT). Od r. 1984 také pro kategorii žen – Chamonix (FRA). Muži a ženy závodí kromě běžných šesti disciplín (viz OH) ještě navíc v závodě singl smíšených štafet, kde startují ve společné smíšené štafetě jedna žena a jeden muž.

Mistrovství světa juniorů (JWCH) a dorostu (YWCH)
Probíhá každoročně od r. 1967 – Altenberg (GER). Od r. 2002 Ridnaun (ITA) se koná každoročně pro kategorie juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek. Závodí se ve 4 disciplínách: rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod a štafety. Dorostenecké kategorie ve štafetách absolvují závod ve složení tří sportovců. V r. 2023 byl program soutěží MSJ/D rozšířen o závod smíšených štafet (z OH programu).

Světový pohár (WC)
Seriál devíti až deseti kol soutěže s velmi náročným programem čítajícím 22-24 individuálních závodů a 5-9 různých štafet. Soutěže na Mistrovství světa resp. na Zimních olympijských hrách se od sezony 2021/2022 nezapočítávají do celkového bodování Světového poháru. Světový pohár se vyhlašuje ve všech individuálních závodech jednotlivých disciplín – vytrvalostním, rychlostním, stíhacím a s hromadným startem a ve štafetových závodech. Za vítězství je udělován „malý“ pohár. Součtem všech započítaných bodů z jednotlivých disciplín vzniká pořadí v celkovém hodnocení Světového poháru a sportovci získávají „velký“ pohár. Mezinárodní federace biatlonu vyhlašuje dále soutěže pro muže a ženy o Pohár národů, do kterého bodují 3 nejlépe umístnění závodníci dané země v každém vytrvalostním a rychlostním závodě a současně se započítávají výsledky štafety. Umístění týmu v Poháru národů má vliv na počet závodníků týmu, kteří mají právo startu v závodech Světovém poháru v následující sezóně.

Otevřené mistrovství Evropy (OECH) a Otevřené mistrovství Evropy juniorů (JOECH)
Probíhá každoročně pro kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek od r. 1994 – Kontiolahti (FIN). V současnosti se závodí v pěti disciplínách: rychlostní závod, stíhací závod, vytrvalostní závod, singl smíšené a smíšené štafety.

IBU pohár (IBU CUP) / dříve nazývaný Evropský pohár
Seriál osmi kol soutěže plus OECH také s velmi náročným programem čítajícím 20-23 individuálních závodů a 5-6 štafet. Obdobně jako ve Světovém poháru se i zde v individuálních kategoriích vyhlašují vítězové IBU poháru a současně jednotlivých disciplín. Do hodnocení IBU CUPu se počítá i OME. Od sezóny 2008/2009 došlo k celkové úpravě a přejmenování poháru na IBU pohár.

IBU juniorský pohár (Junior CUP)
IBU kongres v r. 2014 rozhodl o zavedení soutěže IBU junior poháru od sezony 2015-2016. Seriál pěti kol soutěže včetně JOECH a JWCH / YWCH, ze všech uspořádaných závodů vetně kategorie dorostenců startujících na YWCH se výsledky započítávají do soutěže národů. Obdobně jako ve Světovém poháru se i zde v individuálních kategoriích vyhlašují celkoví vítězové IBU junior poháru a současně jednotlivých disciplín.

Evropský olympijský festival mládeže (EYOF)
Evropský olympijský festival mládeže je pořádán pod hlavičkou Evropského olympijského výboru každý lichý rok od r. 1991. Biatlon, stejně jako na olympijských hrách, je zařazen do programu EYOF a naši sportovci se pravidelně zúčastňují za spolupráce s Českým olympijským výborem. Závodí se v kategorii dorostu dívek i chlapců do 18 let, štafeta je smíšená.

Olympijské hry mládeže (YOG)
Mezinárodní olympijský výbor zavedl od r. 2012 YOG-Olympijské hry mládeže. První ročník se konal v r. 2012 v Innsbrucku (AUT) a hry se konají každé 4 roky. Soutěží se v kategoriích do 18 let v disciplínách VZ, RZ a smíšené štafety.

Mezinárodní soutěže v letním biatlonu:

Letní biatlon na mezinárodní úrovni byl v průběhu svého vývoje zastřešován několika organizacemi, pod nimiž měl i různou strukturu mezinárodních soutěží. V samotné novodobé historii po roce 1990 sváděly souboj o vedení nad soutěžemi letního biatlonu Mezinárodní federace střeleckého krosu – ISCF (samostatně vzniklá instituce pro soutěže LB) a Mezinárodní unie biatlonu – IBU.

ISCF pořádala soutěže na úrovni Evropy, mezi které patřil Evropský pohár a mistrovství Evropy. Postupný vliv konkurenční IBU zesílil po uspořádání I. Mistrovství světa v letním biatlonu v roce 1996. V průběhu několika let dominance IBU postupně rostla, a také díky neživotaschopnosti ISCF, převzala záštitu nad všemi mezinárodními soutěžemi v letním biatlonu. Velkou roli při vývoji mezinárodní scény letního biatlonu sehrával i Český svaz biatlonu.

Mezinárodní soutěže v letním biatlonu jsou dnes již pořádány výhradně pod IBU a mají následující strukturu:

Mistrovství světa v letním biatlonu (SWCH)
Je nejvýznamnější soutěží letního biatlonu. Mistrovství světa se koná každoročně pro kategorie seniorské i juniorské. Pravidelně se jej účastní přibližně 20 států. První MS se uskutečnilo v roce 1996 v Hochfilzenu (AUT). Od roku 1996 do roku 2005 byly na programu pouze disciplíny v krosu (rychlostní závod, stíhací závod, štafety – postupně byly upraveny na smíšené štafety, ve kterých nastupují dvě ženy a dva muži; následně byl rozšířen program i o závod s hromadným startem). Trend rozvoje letního biatlonu dokládá i skutečnost, že od roku 2006 byly na program mistrovství světa zařazeny také disciplíny na kolečkových lyžích (rychlostní a stíhací závod). Historicky první mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích se uskutečnilo v Ufě (RUS) v roce 2006.

Přehled výsledků IBU soutěží naleznete zde: https://www.biathlonresults.com/#/start