Adam Václavík potěšil v IBU Cupu čtvrtým místem, rychlým během i slušnou střelbou

14. ledna, 2018

Ve velmi dobrých výkonech pokračují čeští biatlonisté v IBU Cupu. Ve sprintu na 10 km V. kola v Arberu na Šumavě doběhl Adam Václavík na 4. místě, Lukáš Kristejn skončil 18. a nejmladší člen týmu Milan Žemlička obsadil 20. pozici. V kategorii žen brala na 7,5 km dlouhé trati Lea Johanidesová 21. příčku a bodovaly také 29. Veronika Zvařičová a 33. Lída Horká. Bez bodů tentokráte zůstali 62. Tomáš Krupčík, 92. Tomáš Vojík a 52. Anna Tkadlecová. Cíl pak neviděla Lucie Charvátová, která musela kvůli technickým potížím odstoupit. Počínání reprezentační zálohy bedlivě sledoval šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Adama Václavík na trati sprintu v Arberu

“Potěšilo mě, že Adam potvrdil roli spolufavorita. Na trati dosáhl třetího nejrychlejšího času a nebýt jednoho trestného kola, suverénně by vyhrál. Takto zaostal jenom osm sekund od stupňů vítězů a dvanáct za prvním místem,” pochválil nejlepšího českého biatlonistu v závodě trenér Marek Lejsek. Stabilní výkonnost potvrdily také Lukáš Kristejn a Milan Žemlička. “Samozřejmě také u nich platí, co u Adama. Škoda každé rány, která padne vedle. Sobotní sprint byl hodně vyrovnaný a ke špičkovému výsledku byla potřeba nulovat. To oběma scházelo. Na druhou stranu mě těší, že závod ani nepokazili. Odvedli dobrou práci.” Ve sprintu mužů celkem patnáct závodníků “nulovalo”, přitom pět z první desítky.

A stupně vítězů i široké pódium po sprintu. Na snímku neschází ani úsměv Adama Václavíka :-)

A stupně vítězů i široké pódium po sprintu. Na snímku neschází ani rozpačitý úsměv Adama Václavíka 🙂

V průběžné klasifikaci IBU, která je trochu zkreslující, protože řada závodníků rotuje mezi Světovým pohárem a IBU Cupem, si čeští biatlonisté stojí dobře. Dvanácté místo patří Lukáši Kristejnovi, který absolvovala všech 10 individuálních závodů a z toho dvakrát nebodoval. Na devatenácté místo už se dostal Milan Žemlička, který v IBU Cupu startoval osmkrát a nebodoval pouze jednou. Na 28. pozici se drží Ondřej Hošek, přestože kvůli účasti ve Světovém poháru nestartoval v Osrblí ani v Arberu. A jak si stojí další Češi? Matěj Krupčík je 29., Adam Václavík 32., Jaroslav Soukup 45., Tomáš Krupčík 71. a Tomáš Vojík 112.

V kategorii žen opět potvrdila svoji pozici české jedničky v IBU Cupu Lea Johanidesová, když po jedné chybě vstoje obsadila 21. místo. Bohužel Lea není v této sezóně v dobré běžecké formě. “Její ztráta více než půl druhé minuty na nejlepší běžecký čas je jen na 7,5 km dlouhé trati a v IBU Cupu příliš,” vysvětlil trenér Marian Málek. Na 29.místě skončila Veronika Zvařičová a 33. doběhla Lída Horká, jež minula celkem tři terče.  Z českého bodující tria však byla na trati nejrychlejší (12. čas). “Lucii Charvátové se v závodě zcela rozpadla bota a musela odstoupit. To byla smůla, protože od Lucie jsme čekaly body do Poháru národů.” Anna Tkadlecová pokazila nadějně rozjetý závod, po úvodní položce jí patřila 23. příčka, na stojce, ve které minula dva terče.

Lea Johanidesová je nejlepší češkou v IBU. Zatím ji patří průběžné 50. místo, když na kontě má  sedm startů z deseti závodů

Lea Johanidesová je nejlepší češkou v IBU. Zatím ji patří průběžné 50. místo, když na kontě má sedm startů z deseti závodů

Reprezentační zálohu nyní čeká soustředění v italském Martellu a poté o něco severněji v Ridanně Otevřené mistrovství Evropy (24. – 28. ledna).