Markéta Davidová se v Anterselvě raduje z premiérového vítězství v kariéře!

24. ledna, 2019

Byla rychlá, přesná a v cíli šťastná! Markéta Davidová ovládla sprint v italské Anterselvě a raduje se z premiérového vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Český biatlon se dočkal triumfu v elitním seriálu po dvouleté odmlce, celkově jde o jubilejní 40. českou či československou výhru. Zbylé české biatlonistky zůstaly těsně za body.

Závod ve zkratce

Pro Anterselvu tradičně krásné slunečné počasí provázelo sprint žen, do kterého odstartovala Markéta Davidová už s číslem 5. Začala ho přesnou, ale poměrně pomalou ležkou. Proto se po první střelbě zařadila na třetí místo a postupně ji překonalo ještě osm biatlonistek.

I stojka zabrala Davidové poměrně dost času, ale na rozdíl řady favoritek byla bezchybná. Česká reprezentantka pak už jen sledovala, jak si povedou její soupeřky.

To ještě netušila…

Finka Kaisa Mäkäräinenová i s jednou chybou mocně útočila na vítězství, ale nakonec byla o 1,7 sekundy pomalejší. Pak už tu byla jen Laura Dahlmeierová. Němka se po druhé čisté střelbě dostala o 7,7 sekundy před Davidovou, ale v závěrečném kole neměla tolik sil a nakonec byla zaostala o 4,2 sekundy. Ve vyrovnaném závodě jí to stačilo jen na čtvrté místo, třetí skončila Marte Olsbuová Røiselandová.

Tohle nevidíme rádi

Markéta Davidová se ve 22 letech dočkala premiérového triumfu ve Světovém poháru v kariéře. Pro český a československý to bylo jubilejní 40. vítězství. Davidová rozšířila počet českých biatlonistů, kteří dokázali vyhrát individuální závod SP, již na 10.

Dnes trochu blonďaté pódium

Veronika Vítková minula hned první terč a i když těch dalších devět trefila, tak se posunula jen na první nebodované 41. místo. Lucie Charvátová udělala na obou střelbách jednu chybu a skončila 45. Do stíhacího závodu prošla i 49. Eva Puskarčíková, který solidně běžela, ale musela na tři trestná kola. Jessica Jislová skončila se dvěma omyly 89.

V čele celkového hodnocení SP je stále Dorothea Wiererová. Markéta Davidová se posunula na 32. místo a zároveň si vítězstvím prakticky zajistila účast v nedělním hromadném startu, do kterého kromě 25 nejlepších závodnic ze SP projde i 5 nejlepších z Anterselvy.

Zajímavá čísla

• Markéta Davidová se dnes zařadila mezi 12 čistých střelkyň. Své rány si hodně hlídala, měla až 89. čas z 94 biatlonistek.
  • Davidová odstřílela za minutu a 16 sekund a byla například o 25 sekund pomalejší než rovněž bezchybná Lisa Hauserová. Na v cíli druhou Kaisu Mäkäräinenovou na střelnici ztratila 4 sekundy.
  • V prvním kole měla Davidová 12. běžecký, ve druhém už 5. a v posledním dokonce 4. Celkově jí patřil 7. nejrychlejší čas, o 19,5 sekundy horší než v případě nejlepší běžkyně Denise Herrmannové.
  • Na Mäkäräinenovou ztratila Davidová 18 sekund, naopak na Lauru Dahlmeierovou 15 sekund najela, z toho 12 v poslední kole.
  • Solidně si na trati vedla i Eva Puskarčíková, které se konečně povedlo první kolo (20. čas) a celkově byla se ztrátou minuty a 7 sekund 28. nejrychlejší.
  • České biatlonistky se posunuly v Poháru národů na 8. místo, o 47 bodů před Ukrajinky. Sedmé Slovenky jsou vzdáleny o 48 bodů.

Všechno bylo dnes v Anterselvě sluncem zalité

Stíhací závod žen, do kterého vyrazí Markéta Davidová z prvního místa, se pojede v sobotu ve 13:30. V pátek je ještě v Anterselvě na programu od 14:30 sprint mužů.