O lepší výsledek z vytrvalostního závodu připravily české ženy chyby na střelnici

15. února, 2018

Nebyl to úplně den „D“ v případě vytrvalostního závodu žen na 15 km a výkonů českých reprezentantek. Ani jedné se v korejském Pchjongčchangu nevydařila střelbě, rozhodující faktor vytrvalostního závodu, protože přirážka jedné trestné minuty je velkým závažím… Veronika Vítková obsadila po třech chybách 18. místo, Eva Puskarčíková doběhla se se stejným střeleckým výsledkem 44., Markéta Davidová ještě po třech položkách útočila na první patnáctku, ale tři chyby v závěru ji seslaly až na 57. pozici. Jessica Jislová také nezvládla poslední položku a byla klasifikována na 72. příčce z 87 startujících.
Senzační olympijskou vítězkou se stala teprve dvaadvacetiletá rodačka ze švédského Oestersundu Hanna Öbergová, jež střílela bezchybně. Ze stříbra se raduje Anastázia Kuzminová ze Slovenska a bronz vybojovala Laura Dahlamierová z Německa.

Veronika Vítková chybovala jednou v každé položce, s výjimkou té závěrečné, kterou zvládla bezchybně. „Těch chyb tam, bylo strašně moc, přitom podmínky byly ideální,“ litovala svých zaváhání Veronika Vítková v rozhovoru pro Českou televizi. „Na trati to až tak špatné nebylo, cítila jsem se podobně, jako ve sprintu,“ okomentovala svůj celkově 15. běžecký čas. Její bilance na XXIII. ZOH je však stále skvostná – 3./7./18.
Eva Puskarčíková potvrdila, s čestnou výjimkou vytrvalostního závod v Oestersundu na úvod této sezóny, dvě skutečnosti. Jednak vytrvalostní závod není disciplínou, která by jí úplně seděla, a také loňská lehkost jí stále schází. „Ležky mě hodně mrzí, jednalo se o moje chyby na spoušti. Z toho plyne, že mohu nadávat jen sama sobě. Zatím jsem toho na olympiádě moc nepředvedla, ale snad mé chvíle ještě přijdou.“
Dobře rozjela závod Markéta Davidová a před závěrečnou položkou mohla atakovat umístění v první patnáctce. „Nevím co se stalo na závěrečné položce, ale jistě vím, že si za tři trestné minuty mohu jen a jen sama. Asi tím nejlepším zjištěním z dnešního závodu byly skvělé lyže, které jsem od našeho servisu měla,“ dodala. 17. běžecký čas ale současně potvrzuje její výbornou běžeckou formu.