Smíšené štafety se reprezentantům nevydařily ve Světovém poháru ani v IBU Cupu

26. listopadu, 2017

Neděle 26. 11. 2017 nevstoupí do dějin českého biatlonu díky dobrým výsledkům. Spíše si všichni přejme, aby byla rychle zapomenuta, a to jak po linii závodů Světového poháru, tak i v IBU Cupu. V celkem čtyřech smíšených štafetách, dvou singlech a dvou mixech, dosáhli reprezentanti pouze jednoho výsledku, který lze trenérskou terminologií nazvat „slušným“. Stalo se jím osmé místo singlu Veronika Zvařičová/Ondřej Hošek v IBU Cupu, jehož první kolo hostil norský Sjusjoen. Ostatní štafety neuspěly. Singl Jessica Jislová/Michal Šlesingr obsadil ve Světovém poháru v Oestersundu desáté místo. Mixy selhaly zcela. Elitní sestava Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec a Michal Krčmář obsadila 13. pozici, závodníci v IBU Cupu – Markéta Davidová, Lída Horká, Lukáš Kristejn a Tomáš Vojík doběhli po pěti trestných kolech až na 14. příčce.

Vrcholem měla být smíšená štafeta na startu Světového poháru. Eva Puskarčíková po dvou zaváháních vleže a průběžné 17. příčce, se rychlopalbou vstoje a kvalitním během vrátila do závodu. Předávala šestá, jen osm sekund na čelo startovního pole. “První polovina mého úseku se nevyvíjela příliš optimisticky. Stojku jsem si pak hodně hlídala. Radost mám z běhu. Byl mnohem lepší, než mé pocity během podzimní přípravy.” Ano, v  tom výkonu byla velká naděje!

Eva Puskarčíková: Tak tu stojku tedy trefím!

Veronika Vítková přijela na střelnici šikovně schovaná ve vedoucí skupině. A do prvního výstřelu nic nenasvědčovalo tomu, že by měl přijít kolaps… Tři dobíjení a jedno trestné kolo seslaly český kvartet na 15. místo s odstupem téměř jedné minuty. Další tři dobíjení vstoje pak znamenaly ztrátu téměř půldruhé minuty. Na předávce to bylo 1:33,7 a 14. pozice.

Zastavme se u jedné věci. Veronice Vítkové se smíšené štafety nedaří opakovaně. I to byl jeden z důvodů, proč minulou sezónu ani nestartovala na MS v Hochfilzenu. Ovšem letošní kvalitní letní příprava, odhodlání a důvěra, kterou dostala na druhém úseku, měly být tím, co zkušené a úspěchy ověnčené reprezentace mělo pomoci. Ale nepomohlo.

Výsledky Veroniky Vítkové ve smíšených štafetách SP/MS, Veronika běžela vždy první úsek:
Canmore 2015/2016 (celkově 10. místo) – ležka 3 trestná kola +3 dobíjení, stojka 0+0, průběžně 22.
Oslo 2015/2016 (celkově 6. místo) – ležka 0+3, stojka 0+2, průběžně 12.
Oestersund 2016/2017 (celkově 7. místo) – ležka 1+3, stojka 0+1, průběžně 13.

Veronika Vítkovou byla nejsmutnější členkou českého kvarteta v Oestersundu

Co dál? Je snadné nad Veronikou Vítkovou zlomit hůl. Ale při absenci Gabriely Koukalové není v týmu nikdo s tak bohatými zkušenostmi, jako rodačka z Jilemnice. A právě zkušenosti jsou tím faktorem, který jí ukáže cestu z bídy jejich smíšených štafet. Věřme, že jí k tomu pomohou zejména výkony v individuálních závodech. Tam by měla najít sebevědomí. Přejme jí to, přejme si to.

Samozřejmě, přesvědčivé nebyly ani ostatní výkony. V případě Ondřeje Moravce, to však ani nikdo nepomohl očekávat. Vždyť naplno trénuje pouze jeden měsíc. Důležité je, že měl číslo na hrudi a závodil. Závody jsou a budou nejlepším lékem na jeho tréninkový výpadek, zapříčiněný jaterní infekcí.

Byla to první desítka, ale do úspěchu daleko. Jessica Jislová předává "singlovou" štafetu Michalu Šlesingrovi.

Byla to první desítka, ale do úspěchu daleko. Jessica Jislová předává “singlovou” štafetu Michalu Šlesingrovi.

Výkony Jessiky Jislové, s čestnou výjimkou jejich střeleckých položek vleže, a Michala Šlesingra byly v singlu ve skrze průměrné. A to jak v běhu, tak ve střelbě. Toho si bylo vědom i sám Michal Šlesingr. „Nebylo to vůbec podle mých představ. Závod se mi nepovedl. Na začátek sezóny se pro mě jednalo až o příliš velký kvapík. Střelba to pak zákonitě odnesla,“ prozradil v rozhovoru pro Českou televizi.
Michal Krčmář se pak vedle Evy Puskarčíkové stal jediným, kdo Švédskou národní arénu v Oestersundu mohl v neděli opouštět se vztyčenou hlavou. „Běžecky to nebylo z mé strany nic světoborného. Zezadu se přece jenom jede těžko, ale po biatlonové stránce, tedy i se střeleckým výkonem, to snad žádný průser nebyl. Naopak, docela mi můj výkon dodal sebevědomí,“ hodnotil své vystoupení šestadvacetiletý odchovanec letohradského biatlonu. „Náš celkový výsledek je ale zklamáním. Do spokojenosti máme daleko. Na druhou stranu, vím, že musíme zůstat v klidu. Podle úvodního závodu nelze předpovídat celou sezónu. Moudřejší budeme až v polovině prosince.“

Zlatá slova! Těšme se tedy na středu a čtvrtek, kdy jsou v Oestersundu na programu vytrvalostní závody.

Michal Krčmář byl ze šesti českých startujících v úvodní den SP 2017/2018, který neminul ani žádný terč

Michal Krčmář byl ze šesti českých startujících v úvodní den SP 2017/2018 jediným, který neminul žádný terč