AKTUALITY
Světový pohár v Kontiolahti 2022 – předzávodní přehled
03. března, 2022

Po týdenní přestávce se biatlonisté scházejí ve finském Kontiolahti, kde se znovu rozeběhne Světový pohár. Bohužel u toho nebudou všichni. Ukrajinští biatlonisté brání svou vlast, naproti tomu Rusové a Bělorusové byli kvůli napadení sousední země vyloučeni ze všech soutěží IBU. V plné sestavě nepřijel ani český tým, Milan Žemlička měl před odletem pozitivní test na covid-19.
Týmové novinky
Český tým přicestoval do Kontiolahti na dvě etapy. V pondělí večer přijelo první auto se servismany, v úterý večer druhé auto s trenéry a autobus s biatlonisty, kteří přiletěli do nedalekého Kuopia.
Do Finska bohužel neodletěl Milan Žemlička, kterému nebylo úplně dobře a PCR test u něj odhalil covid-19. Jeho kolegové jsou v pořádku.
Čeští biatlonisté už tradičně bydlí v malém motelu přímo v Kontiolahti, kde jim vaří David Chlomek z liberecké restaurace Black Horse.

Sněhové podmínky jsou v Kontiolahti znamenité. Skoro ode dveří motelu vede běžecká trať, po které se dá dojet přímo do biatlonového areálu. Je to asi pět kilometrů. „Říkali, že tu mají jednu z nejlepších zim v historii. Už jsou připraveni i na příští sezónu, v zásobnících mají asi 60 tisíc metrů krychlových sněhu,“ hlásí IBU rozhodčí na trati Martin Holec.

Během středečního tréninku se teplota držela kolem čtyř stupňů nad nulou, a tak byl sníh poměrně mokrý, ale pořád velmi rychlý. V dalších dnech by se mělo ochladit.
Mužům během odpoledním tréninku poměrně foukalo. Třeba Jakub Štvrtecký zachránil kalhoty, které odlétly od sousedního stavu Američanovi Jakeovi Brownovi.

O čem se mluví
Premiéra Mikuláše Karlíka v Kontiolahti
Mikuláš Karlík dal po olympiádě ulevit bolavým zádům a ve středu už bez problémů absolvoval úvodní trénink ve finském Kontiolahti.
A podělil se s námi o první dojmy: „Jsem tu poprvé, ale líbí se mi tu. Zatím tu bylo docela hezké počasí, ale kluci říkali, že tu takhle slunečno moc nebývá. Tratě se mi líbí, je to nahoru a dolů. Čína byla taky kopečkovitá, ale nemohl sis nikde odpočinou ve sjezdu. Je tu skromnější, ale pěkný areál. Jsme nízko, takže se ti jede fajn, můžeš se nadechnout. Střelnice je otevřená, tak uvidíme.“

Návrat Elišky Teplé do Světového poháru
„Předvést to, co umím na tréninku, a aspoň trochu si to užít.“ Takový je plán Elišky Teplé, která si v Kontiolahti připíše třetí start ve Světovém poháru v kariéře.
Právě na tomto místě na konci listopadu 2020 v elitním seriálu debutovala. „Jsem nadšená, že mám po roce příležitost se tu znovu podívat, opět na stejné místo. Moc se tu nezměnilo, jenom přibylo proti loňsku trochu sněhu,“ usmívá se biatlonistka z Vysočiny.

Ve 23 letech bude hlavně sbírat zkušenosti, což zdůrazňuje i trenér Egil Gjelland. „Chtěl bych, aby předvedla na trati i na střelnici to nejlepší, čeho je schopná. Uvidíme, na co to bude stačit. Důležitější než samotný výsledek pro ni bude její výkon.“
Eliška souhlasí. „Nic konkrétního od sebe neočekávám. Měsíc jsem nezávodila, takže uvidíme, jak na tom budu.“
Letošní sezónu zatím hodnotí poměrně pozitivně. Pravidelně sbírá body v IBU Cupu, ve kterém si posunula maximum už na 11. místo. „Přijde mi, že jsem stabilizovala střelbu, to mě mile překvapilo. S tím jsem spokojená, i když tam určité výkyvy jsou a na podložce trávím víc času než loni. Běžecky mi přijde, že si držím standard.“
České úspěchy na mistrovství světa juniorů
Trenéři na dálku sledují i výkony juniorů a juniorek na jejich světovém šampionátu v USA. Tereza Voborníková vybojovala jako první Češka v historii na jednom šampionátu dvě zlaté medaile, třetí zlato přidal Jonáš Mareček.
Egil Gjelland má z výkonů své svěřenkyně pochopitelně radost. „Je to samozřejmě jiná úroveň než ve Světovém poháru, ale jsme moc spokojení, že je momentálně nejlepší v juniorské kategorii. To je dobrá zpráva.“

Podle Gjellanda si teď potřebuje Voborníková odpočinout, vždyť v pár dnech absolvovala závody na dvou různých kontinentech. „Bude pro ni nejlepší, když teď stráví týden doma, trochu si odpočine a přijede do Osla na poslední Světový pohár.“
Stejný program budou mít pravděpodobně také junioři. I v Otepää by tak mělo startovat pouze kvarteto mužů.
Podpora Ukrajiny
Na středeční trénink se české biatlonistky vybavily modro-žlutými stužkami a ukrajinskými vlajkami na plácačkách svých malorážek. „Je to to nejmenší, co můžeme udělat,“ říkala po tréninku Markéta Davidová.
Při otázce na Ukrajinu a tamní biatlonisty těžko hledala slova. „Dost mě to vzalo. Doma jsme to sledovali, měli jsme zapnutou televizi skoro celý den. Přijde mi, že je to i tady takové tiché. Atmosféra je taková zvláštní.“

Podobně to vnímá Jessica Jislová. „Měla jsem doma pár krizovějších dní, kdy jsem si říkala, jestli má vůbec smysl teď závodit. Ale třeba to v téhle situace udělá někomu aspoň trochu radosti. Budu se snažit závodit co nejlíp, ale respektem. Nechceme všichni pauznout a čekat, co bude (Putin) dělat. Když se tím nenecháme zlomit, tak to bude to nejlepší, co se dá dělat.“
Jako zástupkyně českého týmu řešila Jess situaci na Ukrajině i s dalšími sportovci. „Absolutně stojíme za Ukrajinou a jsme proti tomu, co se tam z ruské strany děje. Snažíme se pomoct, co nejvíc to jde. Jsem v kontaktu i s některými biatlonisty a to, co mi píšou, láme srdce. Doufám, že to tam brzo skončí a všichni se vrátí v pohodě.“

Konečný verdikt IBU, tedy úplný zákaz startu Ruska a Běloruska, schvaluje. „Já jsem se snažila přispět k tomu, aby to řešení bylo co nejrychlejší. Myslím si, že IBU měla zakazát start Rusům a Bělorusům hned na začátku, i když rozumím tomu, že se snaží být fér i ke sportovcům z těchto zemí. Jenže Rusko používá sport jako důležitou součást propagandy. Pokud jsou ti sportovci proti válce, tak by to měli pochopit,“ myslí si Jessica Jislová.
Ze solidarity s ukrajinskými kamarády budou čeští biatlonisté nyní závodit s čelenkami a čepicemi v modro-žlutých barvách.
Česká sestava
v závorce nejlepší výsledek v Kontiolahti
Muži
- Mikuláš Karlík (premiéra)
- Michal Krčmář (8. místo, hromadný start 2018)
- Jakub Štvrtecký (48. místo, sprint 2020)
- Adam Václavík (30. místo, stíhací závod 2020)
Ženy
- Markéta Davidová (5. místo, sprint 2020)
- Lucie Charvátová (23. místo, sprint 2020)
- Jessica Jislová (22. místo, sprint 2018)
- Eva Puskarčíková (24. místo, vytrvalostní závod 2015)
- Eliška Teplá (96. místo, sprint 2020)

Fakta a čísla
- Od úspěšného mistrovství světa v roce 2015 získali čeští biatlonisté v Kontiolahti jen jednu medaili. Postaral se o ni v roce 2017 ve sprintu stříbrný Ondřej Moravec.
- Markéta Davidová absolvovala v Kontiolahti zatím jen šest individuálních závodů, ale ve třech z nich dojela v elitní desítce.
- Eva Puskarčíková čeká na body z Kontiolahti od roku 2015, Jakub Štvrtecký tu při svých pěti startech vyšel zatím naprázdno.
- Štafeta mužů bude obhajovat sedmé místo z roku 2020, z tehdejší sestavy je letos v Kontiolahti jen Michal Krčmář.
- V devadesátých letech české biatlonistky vybojovaly ve štafetách v Kontiolahti zlato a bronz, od té doby byly nejlépe osmé.
Fotovzpomínka

Program závodů
3. 3. – 14:30 – štafeta žen
4. 3. – 14:30 – štafeta mužů
5. 3. – 12:45 – sprint žen
5. 3. – 15:30 – sprint mužů
6. 3. – 12:45 – stíhací závod žen
6. 3. – 14:40 – stíhací závod mužů
UŽITEČNÉ ODKAZY
- TV přenosy: ČT sport, Eurosport (placené), Eurovision Sports Live
- Online výsledky: biathlonresults.com
- Stránky pořadatele: kontiolahtibiathlon.com
Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík