Světový pohár v Otepää 2022 – předzávodní přehled

09. března, 2022

Světový pohár v biatlonu se poprvé v historii podívá do Estonska. Budou u toho i čerství juniorští mistři světa Tereza Voborníková a Jonáš Mareček, kteří areál v Otepää dobře znají. To platí i pro Markétu Davidovou, která má na estonské středisko krásné vzpomínky.

Týmové novinky

Český tým cestoval do Estonska na několik etap. Sportovci, kteří závodili v Kontiolahti, odletěli v pondělí ráno z nedalekého Joensuu do Tallinnu. Odtud je čekala ještě tříhodinová cesta do dvoutisícového města Otepää, které leží na jihu země.

V úterý do Estonska přiletěli i Tereza Voborníková s Jonášem Marečkem, trenér mužů Ondřej Rybář a posily pro servisní tým, který zasáhl covid-19 (o tom píšeme tady). Nákaza se nevyhnula ani mediálnímu týmu, což bohužel znamená omezený přísun fotek a videí přímo z místa.

Češi bydlí na hotelu hned vedle areálu, mají to asi čtyři minuty chůze ke kamionu s lyžemi.

Organizátoři se chlubí tím, že jsou v Otepää nejlepší podmínky k lyžování, co kdy byly. „Já tu byl dvakrát nebo třikrát a teď je to daleko veselejší. Není tu sice tolik sněhu jako v Kontiolahti, ale sněhové podmínky jsou i tak výborné. Vedle závodních tratí tu mají upravené i tratě pro hobíky. Bimbo říkal, že se tu první den s klukama dokonce ztratili,“ směje se asistent trenéra mužů Aleš Ligaun.

Podobně jako ve Finsku si biatlonisté i v Estonsku užijí diváckou kulisu. Místní úřady povolily účast až 6000 fanoušků.

O čem se mluví

(Ne)známý areál

Světový pohár má sice v Otepää premiéru, ale čeští biatlonisté ho poměrně dobře znají. S výjimkou Elišky Teplé tu všichni minimálně jednou závodili.

„Už jsem skoro zapomněla, jak velké kopce tady jsou,“ směje se Markéta Davidová. „Jinak se mi tady líbí. Bydlíme přímo na stadionu a můžeme tu chodit pěšky, což je super. Na Otepää mám skvělé vzpomínky z léta i zimy, tak doufám, že i ten areál má rád mě.“

Makula má v Otepää znamenitou bilanci: 6 závodů a 3 medaile. V roce 2016 tu na letním MS byla součástí zlaté smíšené štafety. Na juniorském MS v roce 2018 zase získala stříbro ve sprintu a zlato ve stíhačce.

Makula si jede pro titul juniorské mistryně světa

Jak by tedy jako expertka na Otepää charakterizovala zdejší tratě? „Je to v podstatě půlka trati výjezd a druhá půlka sjezd. Ta druhá půlka bude podle mě jenom o lyžích. Nevím, jestli je to takhle i někde jinde.“

Když Otepää v roce 2018 hostilo nejlepší juniory a dorostence světa, tak u toho byli i Jonáš Mareček a Tereza Voborníková.

„Moc ráda na to vzpomínám, protože to bylo moje první juniorské mistrovství světa. Všechno pro mě bylo nové, byla jsem jako v Jiříkově vidění. Pak jsem navíc skončila pátá a byla z toho úplně v šoku. Je hezké se sem vrátit, všechno vypadá skoro stejně. Moc se mi tu líbí,“ říká Terka.

„I mně se areál líbí,“ pokyvuje Jony. „Je tu hodně těžký profil, ale když už se přehoupnu přes první kopec, tak se mi trať líbí. Podmínky na tréninku byly super. Pomohlo by mi, kdyby byl takhle rychlý sníh i v závodě.“

Sportovní centrum Tehvandi, jak se celý komplex jmenuje, sdružuje i skokanský můstek, víceúčelové haly nebo fotbalový stadion. Podél něj (pod tribunou) se dokonce přijíždí na střelnici. O ní je známo, že umí být pořádně větrná. „Ale příjezd zase patří k těm jednodušším, ze sjezdu se tu dojíždí docela daleko,“ podotýká Aleš Ligaun.

V dálce můžete vidět fotbalový stadion s tribunou

Příjezd juniorských mistrů světa

Minulý týden se vrátili z USA, kde úspěšně bojovali o medaile na mistrovství světa juniorů. Pár dní si odpočinuli a teď už budou Tereza Voborníková a Jonáš Mareček závodit s dospělými.

Zvlášť u olympioničky Voborníkové trenéři zvažovali, zda ji nepovolat až do Osla. Chtěli znát její pocity. „Řekla jsem jim, že se cítím být v pohodě a jestli bude potřeba, tak jsem schopná závodit. Uvidíme na prvním závodě, jak moc se ta únava projeví. Teď se tu trochu trápím s časovým posunem, nejde mi spát, ale jinak se cítím dobře,“ popisuje Terka, kterou trenéři zřejmě nasadí až do jedné ze štafet.

Terka se zlatem ze sprintu

Problém s časovým posunem měl i Jony. „Ale na dnešek už jsem spal dobře. Cítím se docela odpočatě, jen tělo už je na konci sezóny trochu rozlámané.“

Tereza Voborníková přijíždí do Otepää jako dvojnásobná juniorská mistryně světa ve sprintu a ve stíhačce (+ bronzová ve vytrvalostním závodě), Jonáš Mareček jako juniorský mistr světa ve vytrvalostním závodě.

U obou se tak dá říct, že mají pro tuto sezónu splněno a můžou jít do dalších závodů s čistou hlavou. „To sice ano, ale zřejmě tu pojedu štafetu a to budu zase hodně nervózní,“ přiznává Terka.

A nervy bude mít i Jony, který zasáhne do Světového poháru podruhé v kariéře a po roční odmlce. „Nechci tu udělat ostudu a dojet poslední. Když jsem dneska na tréninku viděl ty borce, tak mám trochu obavy.“

Novoměstský odchovanec by chtěl navázat na své výkony z juniorského MS. „Tam jsem byl zejména s běžeckou částí hodně spokojený a byl bych rád, kdybych podobně dobře běžel i tady na Světovém poháru.“

Juniorský mistr světa ve vytrvalostním závodě Jonáš Mareček

Ukrajinky v českém týmu

K českému týmu se v Otepää připojily mladé ukrajinské biatlonistky Julia a Olena Horodné. „Prezident Ukrajinské biatlonové federace Volodymyr Brynzak nás požádal, zda bychom se mohli postarat o dvě mladé biatlonistky, které by jinak na závodech byly samy. Samozřejmě jsme mu rádi vyhověli,“ vysvětluje prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Účast 20leté Julie a 17leté Oleny bude spíš symbolická, obě totiž dosud závodily především na mládežnické úrovni. „Jsou to mladé holky, ale snaží se,“ říkal po prvních společných trénincích asistent trenéra žen Jiří Holubec. „Přivezly si půjčené flinty a střílely docela dobře. Nevím, jak na tom budou běžecky. Dlouho nelyžovaly, protože neměly kde. Komunikujeme spolu rusky a česky, dá se to zvládnout.“

Česká sestava

Muži

  • Mikuláš Karlík
  • Michal Krčmář
  • Jonáš Mareček
  • Jakub Štvrtecký
  • Adam Václavík
Stříbrná štafeta dorostenců na MSJ 2018 ve složení Víťa Hornig, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík, dole sedící trenér Vlastimil Vávra

Ženy

  • Markéta Davidová
  • Lucie Charvátová
  • Jessica Jislová
  • Eva Puskarčíková
  • Eliška Teplá
  • Tereza Voborníková

Fotovzpomínka

Po čtvrté střelbě stíhacího závodu na MSJ v roce 2018 byla Makula v čele s náskokem tři čtvrtě minuty. Mohla si tak vychutnat dojezd s českou vlajkou.

Program závodů

10. 3. – 14:30 – sprint mužů
11. 3. – 14:30 – sprint žen
12. 3. – 13:00 – hromadný start mužů
12. 3. – 15:15 – hromadný start žen
13. 3. – 12:30 – smíšená štafeta
13. 3. – 15:15 – smíšená štafeta dvojic

Užitečné odkazy

Karel Halberštádt
Foto: Aleš Ligaun, Jiří V. Novotný, Björn Reichert