„NÁCTILETÝ“ TRENÉR. Petr Kánský se podílí na přípravě české juniorské reprezentace

02. listopadu, 2020

Teprve za dva týdny bude Petru Kánskému kulatých dvacet. Už od jara ale odchovanec letohradského biatlonu pracuje jako asistent u juniorského výběru Michaela Málka. Je tak nejmladším reprezentačním trenérem v naší historii. Vždyť i někteří juniorští svěřenci „náctiletého“ kouče jsou starší než on!

„Sezóna 2019/2020 nedopadla podle mých představ. V jejím úvodu jsem sice jako nejlepší z našeho týmu doběhl 14. ve vytrvalostním závodě Junior IBU Cupu v Pokljuce, ale pak byly výsledky už jen horší,“ pokrčí rameny. Neprobojoval se na juniorský světový šampionát, ani na Otevřené ME, sebevědomí mu nevrátila ani účast v IBU Cupu dospělých na Slovensku… „To poznání bolelo, ale uvědomil jsem si, že mám své limity,“ přiznává.

V roce 2019 startoval Petr Kánský na mistrovství světa dorostu ve slovenském Osrblie. Nejlépe doběhl 26. ve stíhačce

Michael Málek, hlavní trenér juniorů k tomu dodává. „Postupem času se ukazovalo, že Petr si místo v juniorské reprezentaci neudrží. Ale přišla mi škoda takového zaníceného kluka ztratit. Probral jsem tento nápad se sportovním ředitelem Ondrou Rybářem a slovo dalo slovo. Už loni jsem měl přes léto asistenta Martina Strunu, který v zimě pokračoval u servisu. A také Petra jsem si v této roli dokázal představit.“ Ze závodníka se Petr Kánský takřka ze dne na den stal trenérem.

Z toho kluka jednou něco bude…

S Michaelem Málkem se poznali už v dorostu. Tedy předtím než v roce 2016 zamířil trenér Málek k A týmu mužů. „Zaujalo mě tehdy Petrovo nadšení, zarputilost, pozorovací talent, viděl jsem, jak se zajímá o každý detail a chce mu porozumět. Byl ctižádostivý, svědomitý a spolehlivý.“  Už tehdy Michaela Málka napadlo: „Z toho kluka bude jednou dobrý trenér.“

Jako trenér během MČR v biatlonu na kolečkových lyžích 2020

Petr Kánský trenérova slova potvrzuje. „Vždy jsem se snažil přemýšlet o tom, co dělám. Chtěl jsem přijít věcem na kloub a vytvořit si na ně svůj vlastní názor.“ Neměl takový fyzický fond a „motor“ jako jeho vrstevníci, ale vždy byl výborným, a především rychlým, střelcem. Z tohoto úhlu pohledu není zatím v Česku lepší, ani mezi muži.

Jeden příklad za všechny

Vraťme se k už zmiňovanému vytrvalostnímu závodu Junior IBU Cupu 2019/20 v Pokljuce. Čtyři položky L, S, L, S zvládl v čase 1:17 minuty (21 sekund/1 chyba, 18/1, 21/0, 17/0). Na stejném místě zahajoval před rokem sezónu i Světový pohár. Nejlepší z českého výběru patnáctý Michal Krčmář, minul pouze jeden terč, ale na střelnici strávil 2:42 min, tedy více než dvojnásobek času Petra Kánského! Ano, Michal udělal o jednu chybu méně… Se stejným výsledkem střílející Ondřej Moravec (v cíli 30.) měl střelecký čas 1:55 minuty. Být na střelnici stejně rychlý jako Petr Kánský, polepšil by si o deset míst…     

Foto do památníku. Reprezentační profilovka

Samostatná práce

Práci mají s Michaelem Málkem rozdělenou. „Míša řeší s Ondrou Rybářem dlouhodobou strategii a plán, moje role je především práce na samotném tréninku a při zajišťování podpory ve smyslu pití, náboje a podobně.“

Když byl tým během přípravy rozdělený z preventivních důvodů do menších skupin. Zvládl zastat celou přípravu sám. „Petr je samostatný a je na něho absolutní spolehnutí. Ví, co se od tréninku očekává, ví, co sportovec prožívá, protože kariéru ukončil teprve před půlrokem, ví, jak situace řešit. I to je jeho výhodou,“ doplňuje Michael Málek. A někdejší osmý a devátý junior z MS na kolečkových lyžích dodává: „Stále ještě dokážu přemýšlet jako závodník. Ke klukům snažím přistupovat tak, aby moje pokyny pro ně byly jednoduché a srozumitelné.“

Praxe i teorie

Celý proces přípravy nyní začíná poznávat nejen po praktické, ale i teoretické stránce. Od září je studentem trenérství na Masarykově Univerzitě v Brně. „Zatím vůbec netuším, kam mě trenéřina jednou zavede, ale nyní chci maximálně využít šanci, kterou jsem dostal. Ve škole i s týmem,“ má jasno. „Vždyť jsem vlastně v každodenním kontaktu s těmi nejlepšími českými trenéry.“ Pravidelně a z blízka poznává práci Ondřeje Rybáře, Zdeňka Vítka, a samozřejmě i Michaela Málka. „Vedle běžných trenérských činností po Petrovi zejména chci, aby naslouchal, díval se a hlavně se nebál zeptat,“ podotýká Michael Málek.

Napětí ve tváři Aneb od maturity rovnou na trénink

Zkušenosti pro budoucnost

S nadcházející zimou bude role Petra Kánského jiná, což souvisí i se změnami v kalendáři Mezinárodní biatlonové unie a úbytkem juniorských závodů v reakci na Covid-19. Petr se připojí k reprezentačnímu servisnímu týmu. „I za tím se ale skrývá příprava na trenérskou práci, až třeba jednou bude působit u žáků nebo dorostenců, bude si muset umět poradit i s přípravou lyží,“ upozorňuje Michael Málek. A co dále? Navíc pozná i atmosféru, zázemí a režim Světového poháru. I to může být jednou plus nyní začínající trenérské kariéry Petra Kánského. Dnes ještě stále „náctiletého kouče“.

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík, Jiří Novotný a Tomáš Hermann