Češi ve sprintu v Oslu chybovali. Nejpřesnější Krčmář skončil po pádu 26.

22. března, 2019

Včera pád zbrzdil Evu Puskarčíkovou, dnes si pořádnou porci smůly vybral Michal Krčmář. V husté mlze, která provázela sprint mužů v Oslu, udělal jedinou chybu, ale dlouho upravoval mířidla a v posledním kole ho potkal stejný osud jako jeho krajanku. I tak byl s 26. příčkou nejlepším z našich. Na body se dostali i 33. Tomáš Krupčík a 37. Ondřej Moravec, Jakuba Štvrteckého zase může těšit postup do stíhačky z 50. místa. Nedařilo se až 97. Michalu Šlesingrovi.

Závod ve zkratce

Včera mohly mít biatlonistky v Oslu problém, pokud se před závodem nenamazaly opalovacím krémem. Dnes by se zase biatlonistům v husté mlze hodila čelovka. Podmínky na střelnici však byly regulérní, i když čiště odstřílelo jen pět biatlonistů.

Po úvodní ležce byl mezi bezchybnými střelci i Ondřej Moravec a díky velmi dobrému běhu držel osmou příčku. Útok minimálně na elitní desítku ale zmařily tři chyby vestoje. Moravec se nedokázal vypořádat s nenadálým poryvem větru, a proto klesl na 37. příčku.

Ondrovi to jelo

Michal Krčmář naopak závod nerozjel dobře. Před ležkou dlouze upravoval mířidla a ještě minul první terč. Dalších devět ran už ale bylo přesných. Krčmář obsadil 26. místo a mohl být ještě výš, kdyby v závěrečném kole při jednom ze stoupání neupadl.

Čtyři trefy a pak chyba. Takový scénář dnes zažil Tomáš Krupčík na obou střelbách. I tak se ovšem vešel na bodované příčky. Dojel 33., dvě sekundy před Moravcem.

Křupas dojíždí Simona Fourcada, který startoval o půl minuty dříve

Čtvrtému z Čechů nevyšel sprint po střelecké, ani po běžecké stránce. Michal Šlesingr zahájil závod dvěma chybami vleže, po stojce musel trestné kolo absolvovat dokonce třikrát. Po 97. příčce pro něj sezóna předčasně končí.

Boušek se nerozloučil se sezónou dobře

Naopak ještě jednou si zazávodí Jakub Štvrtecký. Český junior se na obou střelbách dopustil jednoho omylu, dokázal ovšem vyšroubovat běžecké tempo a v cíli viděl u svého jména číslo 50. Jde o jeho čtvrtý nejlepší výsledek v kariéře.

Kdyby Kuba před závodem zaskočil do kostelíku, možná by trefil poslední terč

Už počtrnácté v sezóně triumfoval Johannes Thingnes Bø, čímž vyrovnal rekord Martina Fourcada a Magdaleny Forsbergové. A zítra ho může i překonat, protože do stíhačky vyjede s více než půlminutovým náskokem na druhého Lukase Hofera a třetího Quentina Fillona Mailleta.

Johannes a jeho první dva glóby: Za vytrvalostní závody a za sprinty

Statistické okénko

• Ondřej Moravec zajel velmi dobrý 21. běžecký čas, na nejrychlejšího Johannese Thingnese Bøho ztratil necelou minutu.
  • Zhruba 5 sekund za Moravcem by byl Michal Krčmář, pokud by neupadl. Takto mu patřilo 32. místo se ztrátou minuty a 15 sekund na Bøho.
  • Jakub Štvrtecký se probojoval do stíhačky i díky tomu, že dokázal vystupňovat běžecké tempo. Začal 75. časem v prvním kole, pokračoval 58. a skončil 46.
  • Tomáš Krupčík střílel v excelentním rytmu. Na střeleckém koberci strávil jen 50 sekund, což byl pátý nejlepší čas.
  • Zatímco na ležce strávil Michal Krčmář kvůli úpravě mířidel 44,5 sekundy (97. čas), tak čistou stojku zvládl odstřílet za 22 sekund v sedmém nejlepším čase.
  • Čeští biatlonisté dnes získali osmý největší počet bodů (327 b) do Poháru národů a stejná pozice jim patří i v celkovém hodnocení. To znamená, že i v příští sezóně budou startovat v pěti.

Světový pohár v Oslu pokračuje v sobotu stíhacími závody. V 15:00 přijdou na řadu ženy, v 17:15 se na start postaví muži.