Davidová uzavřela sezónu 14. místem. Velký křišťálový glóbus získala Wiererová

24. března, 2019

Biatlonistky mají dobojováno. Závěrečný závod Světového poháru, hromadný start v norském Oslu, se z českého dua povedl lépe Markétě Davidové, která opět výborně běžela a i s pěti chybami brala solidní 14. příčku. Veronika Vítková minula tři terče, ale na trati byla pomalejší a dojela 29. Závěrečný závod sezóny vyhrála Hanna Öbergová, která získala malý křišťálový glóbus. Ten velký patří Dorothee Wiererové, které stačilo k celkovému triumfu ve Světovém poháru i dnešní dvanácté místo.

Závod ve zkratce

Až do samotného konce sezóny si dokázala Markéta Davidová podržet špičkovou běžeckou formu. Dnešní šestý nejrychlejší čas navíc podpořila i trochu lepší střelbou než v předešlých dvou závodech v Oslu. S bilancí 1+1+1+2 dojela 14.

Veronika Vítková vstoupila do závodu čistou střelbou, na zbývajících položkách udělala po jedné chybě. Na trati ale dnes česká reprezentantka výrazně zaostávala za svými soupeřkami a do cíle dojela jako 29.

Jedny z posledních metrů Verči Vítkové v této sezóně

Z vítězství v dnešním závodě a zároveň v hodnocení disciplíny se radovala Švédka Hanna Öbergová, která v závěru těsně udržela za svými zády domácí hvězdu Tiril Eckhoffovou. Třetí Clare Eganová z USA poprvé v kariéře pronikla na stupně vítězů.

Poslední medailistky sezóny

Boj o velký křišťálový glóbus nakonec nebyl tak dramatický. Anastasia Kuzminová totiž už na první střelbě minula dva terče, Lisa Vittozziová dokonce tři. Kuzminová obsadila ve svém posledním individuálním závodě v kariéře 10. místo, Vittozziová byla 11. a hned za nimi dojela Dorothea Wiererová, která tak pohodlně jistila zisk premiérového velkého křišťálového glóbu nejen pro sebe, ale pro celý italský biatlon.

Historická událost pro italský biatlon

Markéta Davidová skončila v celkovém hodnocení SP na 21. příčce, což je její nejvyšší postavení v kariéře. Veronice Vítkové patří 30. pozice, Evě Puskarčíkové 39., Lucii Charvátové 81. a Jessice Jislové 90.

Statistické okénko

• Markéta Davidová zaznamenala šestý nejlepší běžecký čas, když zaostala za nejrychlejší Denise Herrmannovou o 38 sekund.
  • Naopak Veronika Vítková ztratila na Němku tři minuty a 22 sekund a byla na trati nejpomalejší.
  • Američanka Clare Eganová v běhu získala na Hannu Öbergovou 5 sekund a navíc byla s jednou chybou nejpřesnější střelkyní závodu. Na střeleckých stavech ale zůstala v součtu o 33 sekund déle, a proto nevyhrála.
  • Dvanáctá byla v pořadí střeleckých časů Veronika Vítková (1:58), střílela o 27 sekund pomaleji než nejrychlejší Francouzka Julia Simonová.
  • Markéta Davidová byla s časem 2:19 22., zbrzdila ji hlavně druhá ležka za 38 sekund.

Makula už vyhlíží zaslouženou dovolenou

Světový pohár dnes v norském Oslu uzavřou i muži včetně Michala Krčmáře. Jejich hromadný start je naplánován na 16:30.