Slabší úvod a výborný závěr. České ženy skončily 9. ve štafetě v Hochfilzenu

16. prosince, 2018

České biatlonistky vybojovaly v úvodní štafetě sezóny v Hochfilzenu 9. místo. Po slabší první polovině závodu se o výrazný posun vzhůru postaraly bezchybné Markéta Davidová a Veronika Vítková.

Závod ve zkratce

Štafeta žen odstartovala z českého pohledu nedobře. Eva Puskarčíková byla na prvním úseku tou nejméně přesnou biatlonistkou. Musela využít čtyři náhradní náboje a předávala až jako 18. se ztrátou minuty a 14 sekund.

To Lucie Charvátová si na střelnici vedla překvapivě dobře. Po bezchybné ležce zvládla na dvě dobíjení stojku a polepšila českému týmu na 16. místo. Kvůli pomalejšímu běhu ale ztráta narostla na dvě minuty a 21 sekund.

Lucie Charvátová prožila zatím nejlepší závod v sezóně.

Mnohem rychlejší byla na třetím úseku Markéta Davidová, která rovněž začala čistou ležkou. Náhradní náboje následně nepotřebala ani vestoje, což znamenalo posun na 13. příčku a časové přiblížení se elitní desítce. Znamenitý výkon české juniorky.

Markéta Davidová si dnes počínala jako zkušená matadorka.

Stejně brilantně si vedla Veronika Vítková. Rychle vyčistila obě položky, slušně běžela a vylepšila postavení české štafety o 5 pozic. Na úvod sezóny tak berou Češky 9. místo.

Forma Veroniky Vítkové před NMNM graduje.

Díky nejlepší střelbě vyhrála favorizovaná italská štafeta ve složení Lisa Vittozziová, Alexia Runggaldierová, Dorothea Wiererová a Federica Sanfilippová. Druhé dojely s odstupem 8,4 sekundy Švédky a o další 3,4 sekundy zpět byly Francouzky.

Italky udělaly radostné klubko kolem finišmanky Sanfilippové.

Zajímavá čísla

• Italské biatlonistky dojely potřetí v řadě ve štafetě Světového poháru na stupních vítězů. Naposledy vyhrály před třemi lety právě v Hochfilzenu.
  • Německým biatlonistkám skončila série 11 štafetových závodů ve SP zakončených na pódiu.
  • S pouhými třemi využitými náhradními náboji byly dnes nejpřesnější vítězné Italky. Na děleném třetím místě byly se střeleckou bilancí 0+6 Češky.
  • Dnešní vítězky zároveň střílely nejrychleji. České biatlonistky na ně s 8. nejlepším střeleckým časem zaostaly o více než minutu.
  • Běžecky na tom byly nejlépe Švédky, které nastřádaly na Francouzky 17,7 sekundy. Vítězné Italky ztrácely 54,8 sekundy, manko v pořadí běhu 12. Češek šlo přes dvě minuty.
  • Lucie Charvátová se poprvé v kariéře ve štafetě ve Světovém poháru vyhnula trestnému kolu. Povedlo se jí to na 9. pokus
  • Markéta Davidová dosáhla na třetím úseku druhého nejlepšího času. Nestačila pouze na Dorotheu Wiererovou, která všem soupeřkám uskočila o neuvěřitelnou minutu.
  • Wiererová byla nejlepší i v porovnání jednotlivých úseků. Jejímu času se na sekundu, resp. tři sekundy přiblížily finišmanky Hanna Öbergová a Anaïs Bescondová.
  • V individuálním pořadí by dnes Veronika Vítková jako nejlepší z Češek skončila šestá. Za nejlepší Italkou zaostala o 23,4 sekundy.

Od 14:00 pojedou štafetu v Hochfilzenu muži, pro ženy už účinkování na druhém podniku Světového poháru skončilo. Do akce se dostanou v pátek 21. prosince v Novém Městě na Moravě. Na programu bude od 17:30 sprint.