Ve sprintu v Oslu bodovala jen 23. Vítková, bezchybnou Puskarčíkovou zbrzdil pád

21. března, 2019

Veronika Vítková je v norském Oslu z českých biatlonistek dlouhodobě nejúspěšnější a potvrdila to i v dnešním sprintu, kterým odstartoval závěrečný díl Světového poháru. Vítková mohla litovat jedné chyby, která ji odsunula na 23. místo. Na podobné nebo ještě lepší umístění útočila bezchybná Eva Puskarčíková. Po pádu v prvním kole skončila 51. Markéta Davidová dojela 42., Jessica Jislová s Lucií Charvátovou zůstaly za branami do stíhacího závodu.

Závod ve zkratce

S devítkou startující Veronika Vítková ve sprintu potvrzovala, že jí trať na Holmenkollenu sedí. Velmi slušně běžela a po nule na úvodní ležce šla do čela. Po průjezdu všech biatlonistek byla osmá. Atak elitní desítky ale české biatlonistce znemožnila jedna chyba při střelbě vestoje. Nakonec jí patřilo 23. místo.

Půl minuty za Vítkovou se do závodu pustila Markéta Davidová. Tradičně rychlý běh bohužel nepodpořila dobrou střelbou. K jednomu trestnému kolu z ležky přidala další dvě na stojce, což stačilo jen na 42. místo.

Ne, na trati Makula potíže nemá

Obrovskou smůlu měla Eva Puskarčíková. V prvním kole upadla a kvůli tomu ztratila 25 sekund, podobnou porci času následně sebralo i čištění dioptru při první střelbě. Tu zvládla bezchybně, podobně jako stojku. S touto bilancí mohla pomýšlet na umístění v první dvacítce, kvůli pádu ale obsadila až 51. místo.

Udělení titulu smolařka závodu bylo dnes jednoznačné

Čtvrté z Češek Lucii Charvátové se sprint vůbec nepovedl. Po obou střeleckých zastávkách si dala 450 metrů navíc, byla 102. ze 106 závodnic a sezóna pro ni předčasně skončila.

Posledním závodem sezóny byl dnešní sprint i pro Jessicu Jislovou. Vleže i vestoje minula jeden terč, běžecky navíc na nejlepší nestačila. Výsledkem je až 81. příčka.

Jess se rozloučila s letošní sezónou

Vítězství si i přes jednu chybu připsala Anastasia Kuzminová, která si zároveň zajistila malý křišťálový glóbus. Druhou příčku vybojovala Němka Franziska Preußová a třetím místem umocnila slovenský úspěch Paulína Fialková.

Úsměvy dnešních medailistek

Dnes 11. Dorothea Wiererová zvýšila svůj náskok v čele Světového poháru na 30 bodů, Lisa Vittozziová totiž dojela až 68. Po odečtení dvou nejhorších výsledků bude mít Vittozziová před posledním závodem 852 bodů, zatímco Wiererová může k 844 bodům přidat ještě tučnou porci v sobotní stíhačce.

Markéta Davidová je 20. a má jistotu účasti v závěrečném hromadném startu. Veronika Vítková se posunula na 32. příčku. Do masáku ji pošle jen velmi povedená stíhačka.

Statistické okénko

• Markéta Davidová byla i dnes nejrychlejší Češkou, celkově jí patřil devátý běžecký čas se ztrátou 41,3 sekundy na Denise Herrmannovou.
  • Davidové vyšlo hlavně úvodní kolo, ve kterém byla třetí nejrychlejší. Naopak v tom posledním se propadla na 25. místo.
  • Dobře běžela i Veronika Vítková, která zaostala za Davidovou o 25 sekund a figurovala v běžeckém pořadí na 24. příčce.

Tohle už je jiná Verča než na začátku sezóny

• Eva Puskarčíková měla po pádu v prvním kole až 100. čas., v dalších kolech byla 60. a 44. Pokud by i v prvním kole zaznamenala 60. čas, tak na tom byla v součtu o 25 sekund lépe.
  • Tři z pěti nejrychlejších střeleckých časů dnes patřily Kanaďankám. Emma Lunderová navíc za 46,8 sekundy sestřelila všechny terče a obsadila životní 9. místo.
  • Z Češek střílela nejrychleji Veronika Vítková (59,3 a 47. čas), naopak Markéta Davidová tradičně patřila k nejpomalejším (1:10,4 a 94. čas).
  • Čtvrtá nejpomalejší byla na střelnici Eva Puskarčíková, protože na ležce strávila kvůli čištění dioptru po pádu 55 sekund.
  • Češky dnes přidaly do Poháru národů 307 bodů (10. nejlepší součet) a v konečném hodnocení uhájily osmou příčku, díky které budou i v příští sezóně startovat v pěti.

V pátek pojedou v Oslu sprint muži, začátek závodu byl posunut na 16:15. Ženy navážou na sprint stíhacím závodem v sobotu v 15:00.