Vítková si vyjela ve stíhačce v Oslu 13. místo a účast v závěrečném masáku

23. března, 2019

Veronika Vítková má za sebou další povedené představení. Na závěrečném podniku Světového poháru v norském Oslu vybojovala ve stíhacím závodě 13. místo, když minula až poslední terč. Tím sice přišla o umístění v elitní desítce, ale to bude moct napravit zítra. Kvalifikovala se totiž do závodu s hromadným startem, který uzavře ročník 2018/19. Tečku za sezónou už naopak udělala Eva Puskarčíková, kterou mohl těšit obří skok z 51. místa až 27. To Markétě Davidové se nevedlo na střelnici, skončila až 55.

Závod ve zkratce

Stíhací závod žen v norském Oslu provázelo ideální počasí a stejně ideální bylo dlouho i účinkování Veroniky Vítkové. Zkušená česká reprezentantka vyjela s číslem 23 a po třech čistých střelbách figurovala již na 12. místě. I závěrečná střelba jí vycházela velmi dobře, až na poslední ránu. Jedna chyba Vítkové zabránila v cestě do elitní desítky, i 13. příčka však stačila na postup do zítřejšího závodu s hromadným startem.

Takový způsob zimy zdá se nám poněkud šťastný

Povedenou stíhačku má za sebou i Eva Puskarčíková. Po smolném sprintu, kde ji pád odsunul na 51. místo, se česká biatlonistka prokousávala nahoru. Na střelnici zaváhala jen dvakrát, pokaždé na ležce, a finišovala na 27. místě.

Evča si dnes celkem zapředjížděla

Nedařilo se Markétě Davidové. Nejmladší z českého tria musela hned na sedm trestných kol a obsadila až 55. místo z 59 startujících.

Makula se na stojkách trápila

Skvělou formu má na konci sezóny slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová, která dnes zvítězila o minutu a 43 sekund před Němkou Denise Herrmannovou. Třetí skončila Švédka Hanna Öbergová.

Zcela oprávněná jednička na hrudi Nasti Kuzminové

I 12. místo stačilo Dorothee Wiererové k zisku malého křišťálového glóbu, ten velký ale jistý nemá. Zítra bude hájit náskok 23 bodů na Lisu Vittozziovou, která se do dnešní stíhačky nekvalifikovala, a 36 bodů na Anastasii Kuzminovou. V těchto rozdílech už jsou započtené i odpočty dvou nejhorších výsledků.

Statistické okénko

• I přesto, že dojížděla ve volném tempu, byla Anastasia Kuzminová nejrychlejší na trati. Druhou Tiril Eckhoffovou porazila o 4 sekundy.
  • Nejrychlejší z Češek byla 21. Veronika Vítková, která na Kuzminovou ztratila minutu a 2 sekundy.
  • Eva Puskarčíková měla 28. čas (ztráta 1:19,5) a Markéta Davidová 40. (ztráta 1:36,5). U ní je ale třeba říct, že minutu ztratila až v posledním kole, v těch předešlých se pohybovala kolem 10. místa. Ve druhém kole dokonce nestačila jen na Kuzminovou.
  • Nejrychleji střílela Anastasija Merkušynová (1:31), ale udělala pět chyb. Anastasia Kuzminová byla o 15 sekund pomalejší (10. čas), ale jako jediná neminula ani jeden terč. Pro Kuzminovou je to první nula ve čtyřpoložkovém závodě v kariéře.
  • Totožně, za minutu a 53 sekund, střílely Veronika Vítková a Eva Puskarčíková. Markéta Davidová strávila na střeleckých stavech 2 minuty a 34 sekund.
  • Kdyby se nepočítaly odstupy ze sprintu, tak by dnes Anastasia Kuzminová vyhrála o 44 sekund před Hannou Öbergovou. Veronika Vítková by obsadila skvělé osmé místo, jednadvacátá by byla Eva Puskarčíková.

Poslední nepřesná rána vždycky zamrzí

Příští závod

Biatlonistky uzavřou sezónu nedělním závodem s hromadným startem (13:45), zúčastní se ho i Markéta Davidová a Veronika Vítková. Biatlonisté jedou ještě dnes v 17:15 stíhací závod.