Bojovník Michal Šlesingr čtvrtý ve stíhačce

08. března, 2015

Už třetí čtvrté místo vybojoval Michal Šlesingr v závodech mistrovství světa.  Dnes doběhl na nepopulární bramborové pozici ve strhujícím závěru stíhacího závodu v Kontiolahti. Umístění v elitní desítce udržel také Ondřej Moravec, jenž obhájil deváté místo ze sprintu. Jaroslav Soukup skončil na 18. příčce a Michal Krčmář obsadil 57. pozici. Vyhrál bezchybně střílející Erik Lesser z Německa před Rusem Antonem Šipulinem a Tarjeiem Boe z Norska, který vybojoval už třetí bronz v řadě. Jeho bratr Johannes, vítěz sprintu, doběhl až na 31. místě, když minul celkem osm terčů.

„Myslím, že z brambor nemůže mít člověk nikdy radost,“ povzdychl si v rozhovoru pro Českou televizi Michal Šlesingr. K cennému kovu mu scházely necelé dvě sekundy. „Je to trošku smůla.“

Dobrý start
Dvaatřicetiletý reprezentant vyrazil na trať za vedoucím Johannesem Boe s odstupem 36 sekund. Závod opět provázelo větrné počasí. Rychlost větru dosahovala až osm metrů za sekundu. Nejednalo se však o poryvy, jako v sobotu. Síla větru byla stabilní, byť nepříjemná. A při první položce minul jeden terč.  Usadil se na 10. místě se ztrátou 27 sekund na tehdy vedoucího Simona Fourcada. První položka vyšla dalším dvěma reprezentantům. Ondřej Moravec běžel průběžně šestý a Jaroslav Soukup sedmý.

Špička na dohled
Při druhé zastávce na střelnici Michal Šlesingr nechyboval a poskočil na páté místo. Vedl už Němec Lesser, na kterého letohradský závodník ztrácel 24 vteřin. Ondřej Moravec byl 13. v pořadí a Jaroslav Soukup běžel hned před ním. Oba minuli po jednom terči.

První položku ve stoje Michal odstřílel díky únavě nezvykle pomalu. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Dlouhé stojky
Na řadu přišly položky vstoje. Lesser byl opět bezchybný. Michal Šlesingr také, ovšem za cenu ztráty času. První stojku zvládl za 40,9 vteřiny, a to byl až 59. čas. Druhou pak o poznání rychleji za 28,6. „Ne opravdu mě nemrzí, že jsem tam tolik času prostál. Stále to bylo lepší, než kroužit po trestném kole. To je větší ztráta a navíc to stojí i hodně sil. Přestože jsem se stojkami bojoval, jsem rád, že jsem odstřílel čistě,“ komentoval svoje počínání na střelnici.

Žádná ořezávátka
Po první stojce držel stále páté místo, po závěrečné položce už byl čtvrtý, necelých sedm sekund za třetím  Tarjeiem Boe, který běžel v kontaktu s Rusem Šipulinem. Český reprezentant bojoval, dřel, soupeře centimetr po centimetru stahoval. V posledním drsném stoupání už téměř šlapal oběma na patky lyží, ale na přechodu kopce mu Šipulin s Boem trochu poodjeli.  „Snažil jsem se je dojet, ale tady vpředu nejezdí žádná ořezávátka. Přiblížil jsem se jim, po sekundách jsem ubíral z jejich náskoku, ale úplně jsem je nedostihl. Čtvrté místo je hezký výsledek, ale stále je to čtvrté místo,“ pokrčil rameny. Čtvrtý už byl Michal Šlesingr na MS se smíšenou štafetou v roce 2005, a také ve stíhacím závodě v Anterselvě 2007.

Přes veškerou snahu v posledním okruhu to dnes Michalovi stačilo "až" na 4. místo. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Přes veškerou snahu v posledním okruhu to dnes Michalovi stačilo “až” na 4. místo. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Umístění v top 10 udržel i Ondřej Moravec. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Také Ondra v Top Ten
V závěru závodu se Ondřej Moravec propracoval nejprve na desáté místo a ve finiši se vrátil na devátou pozici, ze které vybíhal na trať. Jaroslav Soukup po nevydařené první stojce, klesl nejprve až do třetí desítky, aby bezchybnou závěrečnou položkou vybojoval osmnácté místo. „Chtělo to dát nulu, ale to si dovolím říct, že v tom větru to nešlo,“ říkal Ondřej Moravec. Na poslední stojku měl prý více štěstí, než na předchozí položce, při které jednou minul.  „Mohl jsem ji alespoň odstřílet v normálním rytmu. A bylo to znát, dal jsem nulu. V posledním kole se mi podařilo ještě šmiknout jednoho Fourcada (Simona pozn.), tak jsem spokojený.“

ČESKÝ ROZHLAS
Dvojici reportérů Tomáše Kohouta a Jana Suchana vyslal do Finska Český rozhlas. Oba mají časté vstupy na Radiožurnálu, ale nejen to. Na streamu Český rozhlas Sport jsou závody s výjimkou vytrvalostních vysílány v živé reportáži, a to včetně ohlasů přímo ze střelnice atd. K poslechu na http://zpravy.rohlas.cz, přimý link http://prehravac.rozhlas.cz/zpravy a v aplikaci iRadio pro chytré telefony, ke stažení zde: http://m.rozhlas.cz/napoveda/aplikace/.

ČESKÁ TELEVIZE
Všechny závody vysílá na ČT Sport i Česká televize http://www.ceskatelevize.cz/sport/. Dění komentují Jiří Rejman a exmistr světa Roman Dostál, reportérské vstupy má před kamerou Tomáš Lachman a za kamerou Jaroslav Jirásek. Do studia zve hosty z řad biatlonu Petr Kubásek. Standardní zpravodajství pak můžete sledovat v pravidelných relacích na ČT1 nebo ČT24.