Češi ve sprintu nevyužili propadáku Ukrajinců. Boj o Pohár národů bude ještě dlouhý a tvrdý

08. března, 2018

Statický pohled na čtvrteční sprint mužů nedává českým reprezentantům úplně dobré vysvědčení, přestože výjimky nabízí, jako například 19. a 27. běžecký čas Ondřeje Moravce resp. Adama Václavíka. Škoda je také nevyužité šance, již českým barvám nabídli Ukrajinci, kteří v závodě zcela propadli. Možná, že české biatlonisty svazovala i skutečnost, že v týmu chyběl nachlazený Michal Šlesingr… Ať tak či onak, v dalších závodech zařazených do Poháru národů bude Čechy ještě čekat tvrdý boj. Cílem je uhájit v konečné klasifikaci 10. místo, které by pro příští sezónu zajistilo právo startu pěti závodníků v každém individuálním klání SP, přičemž IX. kolo SP v Ťumeni český výběr vynechá.

Výraz Michala Krčmáře hovoří jasně: tohle se nepovedlo

České i jiné zajímavosti ve (a po) sprintu v Kontiolahti:

-I přes nepříliš vydařené týmové vystoupení ve sprintu, Češi získali 293 body nejméně v individuálních závodech této sezóny (dosud 298 bodů ze sprintu v Oetsersundu), mají před sobotními mix a singl štafetami náskok 193 body na zatím 11. Ukrajince, před čtvrtečním závodem to byly 154 body. Dalšími závody do klasifikace Poháru národů jsou sobotní štafety – singly a mixy.

-Český tým po dvě sezóny pracuje na rychlosti střelby. Ale bohužel příliš často v této části biatlonu závodníci selhávají. Michal Krčmář měl dnes 99. čas ze 100 startujících (odstup 33 sekund), Ondřej Moravec byl až 72. v pořadí (+18,5), Jaroslav Soukup 59. (+15,9). Jediným konkurence schopným závodníkem v rychlosti střelby byl 18. Adam Václavík (+10,9). Přitom Ondřeji Moravcovi scházelo jen 1,4 sekundy na 17. místo a 7,4 sekundy na 14. místo. A to je Mj. šest bodů do Poháru národů…

-Michalu Krčmářovi se nevydařil druhý sprint Světového poháru v řadě. V Anterselvě skončil 62., dnes ve Finsku dokonce až 88. v pořadí. Z olympiády však má stříbro, a to se v této sezóně počítá především 😊.

-Martin Fourcade kvůli bolestem v krajině břišní nenastoupil na poslední chvíli do sprintu. A protože Nor Johannes Thingnes Boe získal za 4. místo 43 body, přiblížil se Francouzovi jen na 11 bodů v průběžné klasifikaci SP po 16 z 22 individuálních závodů.

-Vítězný Anton Šipulin přestřihl šňůru 13 závodů v řadě, ve kterých se o vítězství ve Světovém poháru dělili pouze Martin Fourcade a Johannes Thingnes Boe. Mimochodem, bylo to 11. Šipulinovo vítězství v SP.

-Ole Einar Bjoerndalen byl po dvou bezchybný položkách pátý. Roky však přibývají. Ve 44 letech už legendární Nor v závěrečném kole nestačil. Dosáhl až 43. běžeckého času a obsadil nakonec 12. místo.

Na trati i v rychlosti střelby je Adam Václavík už konkurenceschopným závodníkem. Teď už jen přidat přesnost…

KONTIOLAHTI – výsledky českých reprezentantek ve statistikách

Ondřej Moravec
20. místo, odstup 51,2 s, střelba – 0-1, 19. běh (+46,4), 72. střelba (+18,5)
„Chyba vstoje mě mrzí, podmínky byly bezproblémové.  Bohužel jsem závod nezvládl fyzicky. Po pádu během tréninku v Letohradě a následné pauze mi chyběl alespoň jeden kvalitní rychlostní trénink. Tělo nebylo na takovou enormní zátěž prostě dobře připravené. Naštěstí jsem ale postoupil do masáku, což byl jeden z hlavních cílů dnešního sprintu.“

Adam Václavík
44. místo, odstup 1:43,0 min., střelba – 1-2, 27. běh (+53,8), 18. střelba (+10,6)

Jaroslav Soukup
66. místo, odstup 2:09,5 s, střelba – 1-0, 82. běh (+2:09,5), 59. střelba (+15,9 s)

Michal Krčmář
88. místo, odstup 3:04,4 min., střelba – 0-4, 61. běh (+1:37,0), 99. střelba (+33,0)
„Co se stalo? Jednoduše se mi rozklepaly nohy. Snažil jsem se s tím něco udělat, ale jen jsem honil rány po terči. Připadal jsem si bezmocně… Pocity jsem neměl vůbec optimální, ale věřím, že příště se to zlomí a bude to lepší. Na konci sezóny už to tak většinou bývá, že člověk je jednou nahoře a jednou dole.“