Česká smíšená štafeta sedmá, Němci první, ale „prim“ hráli jiní. Bohužel

09. února, 2017

Ve smíšených štafetách, úvodní disciplíně Mistrovství světa 2017 obsadili čeští biatlonisté Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr sedmé místo, tedy přesně takové pořadí, jako na úvod sezóny ve švédském Oestersundu. To finišman Michal Krčmář okomentoval lapidárně, ale trefně: „Neurazí ani nenadchne.“ Ovšem sport jako by dnes v rakouském Hochfilzenu šlo až ve druhé řadě. Nejprve se o rozruch postaralo vyšetřování rakouské kriminálky u kazašského týmu. A nakonec měl větší ohlas než vítězství německé štafety vyhrocený souboj mezi ruským týmem a Martinem Fourcadem.

Smutné oči Martina Fourcade. Biatlon prohrává boj s dopingem...

Smutné oči Martina Fourcade. Biatlon prohrává boj s dopingem…

O co šlo? Podívejte se na video. Situace pak gradovala nepodáním rukou ruských závodníků Fourcadovi při slavnostním vyhlášení a slovní přestřelkou na tiskové konferenci.

Svědkem celého incidentu z třetí předávky mezi Martinem Fourcadem a Alexandrem Loginovem byl i Michal Krčmář, který na trať vybíhal hned za Martinem Fourcadem. „Viděl jsem to, ale neodkážu posoudit, zdali v tom úmysl byl nebo ne, na to se musíte zeptat přímo Martina. Odehrálo se to ve velké rychlosti. Ale myslím si, že Loginov nemůže počítat s tím, že tady kolem něj budeme všichni chodit a plácat ho po ramenou a říkat ty jo, to je super, že ses vrátil,“ dodává na adresu ruského biatlonisty, který dva roky nezávodil kvůli prokázanému krevnímu dopingu na EPO. „Od nás dostane to, co si zaslouží. Nikoho netěší závodit s usvědčeným dopingovým hříšníkem,“ dodal Michal Krčmář.

Z českého pohledu začal závod skvěle. Eva Puskarčíková pěti ranami sestřelila všech pět terčů a na stojku přijela třetí. Po pěti ranách, ale stále na stavu viděla tři nesestřelené terče. Na tři jednotlivé rány, ale už trefila jen jeden. Výsledkem byla dvě trestná kola, ztráta 1:10 minuty na předávce a 21. pozice.

Úvodní předávka. Eva, Gábina a 21. místo.

Její výkon okomentoval šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. „Pro Evu to byla premiéra v mixu, s jinými závodnicemi než v ženských štafetách. Jela s vědomím, že mix může uspět, navíc se jednalo o zahajovací závod mistrovství světa, kdy je nervozita největší. Nebyla to pro ni lehká úloha, ví, co tam udělala špatně, jak měla s tou stojkou naložit. Ale považuji za důležité, že touto zkouškou prošla, Evu považujeme za závodnici pro budoucnost. Mohla postupovat jinak, ale znáte to. Po bitvě je každý generál!“

Gabriela Koukalová následně nejlepším výkonem na druhém úseku posunula český kvartet na osmou příčku, Ondřej Moravec byla na svém úseku druhý nejlepší a předával už pátý. Michal Krčmář skončil v těsném době sedmý.

Smíšení štafety na 2x 6 km a 2x 7,5 km

Eva Puskarčíková
Pořadí na předávce 21., odstup +1:10,3 s, celkový čas 17:37,9 (na úseku 21.), běžecký čas 14:45,5 (11.), střelba vleže 0+0/vstoje 2+3

Evu Puskarčíkovou závod bolel na těle i na duši

„Asi mě už rozhodil ten úvod stojky, nedala jsem první, třetí. Rozklepala se mi kolena a čím déle jsem tam stála, tím více se mi klepaly. Proto jsem si říkala, že čím rychleji to odstřílím, tím lépe. Na trati jsem se cítila docela dobře s výjimkou posledního kola, tam asi pod můj výkon podepsala i trestná kola. Trochu mi ke konci bohužel došlo. Moc mě mrzí, že jsem to ostatním pokazila.“

Gabriela Koukalová
Pořadí na předávce 8., odstup +41,8 s, celkový čas 16:37,6 (1.), běžecký čas 13:55,1 (2.), střelba vleže 0+0/vstoje 0+1

Gabriela Koukalová bojovala jako lvice

„Je mi moc líto Evičky. Soucítíme s ní všichni ze štafety, takže i když jsme ty trestný kola nejeli, tak nás boleli za ní. Ale Eva si ten úsek zasloužila. Celou zimu odvádí skvělou práci, je obdivuhodný kam se dostala. Zapomeneme na to a budeme se držet těch dobrých věcí. Věděla pak jsem, že dnes pojedu děsnou hranu, že musím je do takřka bezvědomí. Snad se mi ten úsek povedl, ale jsem hrozně zvědavá, jak pojedu zítra, protože si nedokážu představit jít znovu na start. Přece jen ta regenerace není tak rychlá. Doufám, že se mi podaří se dobře vyspat a udělat vše proto, abych v pátek byla v závodě ještě použitelná.“

Ondřej Moravec
Pořadí na předávce 5., odstup +47,9 s, celkový čas 18:11,8 (2.), běžecký čas 16:04,5 (na úseku 2.), střelba vleže 0+1/ vstoje 0+1

Ondřej Moravec se v mixu představil ve staré dobré formě

„Když se podívám do startovky, tak tady jsou všechny týmy silné, vyrovnané. Když někdo udělá chybu, ostatní toho dokáží využít. Sám jsem střílel jedna/jedna a s tím bych ve sprintu rozhodně spokojený být nemohl. Ale tady je určitě více nervozity, ze které ty chyby pramení. V běhu to ode mě nebyl špatný závod, ale vím, že na střelnici musím být úspěšnější, pokud chci uspět v dalších závodech.“

Michal Krčmář
Pořadí v cíli 7., odstup +41,9 s, celkový čas 17:50,7 (7.), běžecký čas 15:41,1 (5.), střelba vleže 0+1/ vstoje 0+2

Tady Michal Krčmář ještě běžel před Ukrajincem i Švédem...

Tady Michal Krčmář ještě běžel před Ukrajincem i Švédem…

„Snažil jsem se dostat před cílovou rovinkou na první místo, ale Lindstroem mě v tubusem předjel. Dělal jsem, co jsem mohl, ale se silami i rychlostí jsme na to byli stejně, rozhodl právě ten nájezd do cíle. Více než toto mě ale mrzí dvě dobíjení vstoje. Tam jsem ztratil příležitost bojovat o čtvrté, páté místo. Strašně mě štve, že jsem dnes nedokázal českému týmu pomoct.“
Náš komentář:
Smíšené štafety byly nebývale nervózní. Jednak vypjatou atmosférou v celé biatlonové rodině, tak i tím, že se jednalo o zahajovací závod mistrovství světa. Na start se také postavili téměř všichni nejlepší o obou kategoriích. Mezi účastníky bylo osm žen a šest mužů z elitní desítky průběžné klasifikace Světového poháru! Do tohoto výkvětu patří i Eva Puskarčíková, nová česká tvář na prvním úseku smíšených štafet. Eva ale pokazila stojku. Zaplatila daň za svoji těžkou premiéru. Dnes to bolí a mrzí, zítra však bude bohatší o novou zkušenost. Příště už se jí kolena třást nebudou.

Po špatném úvodu český tým nesložil zbraně a po třech úsecích byl pátý v přímém souboji o medaile! Postarala se o to Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec, kteří na svých úsecích dosáhli prvního resp. druhého nejlepšího času! Bojoval také Michal Krčmář, ale tři dobíjení na střelnici byly ve finiši moc, zvláště v přímém souboji proti takovým hvězdám jako jsou Fourcade nebo Šipulin. Výsledkem bylo sedmé místo, což není skvělé, ale ani špatné. Naopak je třeba si ze závodu vzít to, co bylo pozitivní. A z tohoto úhlu pohledu se máme během MS 2017 ještě na co těšit!