České biatlonistky vybojovaly ve štafetě druhé místo

25. ledna, 2015

Úspěšná štafetová cesta českých biatlonistek pokračovala i v italské Anterselvě. Čtveřice Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková v nesmírně krutých podmínkách vybojovala druhé místo. Z dosavadních čtyř závodů skončily české biatlonistky počtvrté na stupních vítězů. Po jednom třetím, dvou prvních místech tak stříbrným stupínkem zkompletovaly svoji pódiovou sbírku. V průběžném hodnocení štafet Světového poháru jim patří první místo. Vítězství si v Anterslevě vybojovalo Německo, které mělo v cíli náskok na český tým 35 sekund. Třetí skončila s desetisekundovým odstupem na český kvartet Ukrajina.

Puskarčíková skvěle rozběhla český tým
Eva nezačala ve větrném počasí první střeleckou položku nejlépe. První dva terče netrefila. Poopravila si měřidla a po dvou dobíjeních už byla úspěšná. Vítr postupně sílil. Při druhé střelbě vstoje Puskarčíková pouze minula terč a ze střelnice vybíhala první s náskokem 8 sekund na Rakousko a 12 sekund na Polsko. Do té doby vedoucí Němka Hildebrandová musela na dvě trestná kola a propadla se až na 14. místo. Na první předávce byla Puskarčíková první s náskokem 3,2 sekundy.

Start závodu štafety žen v Antholzi. Opět před fantastickou kulisou. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Soukalovou potrápila střelba vstoje
Stejně jako Puskarčíková i Soukalová netrefila první terč vleže. Rychle se ale zkoncentrovala a s jedním dobíjením zvýšila svůj náskok před USA na 8,9 sekundy. Kruté podmínky provázely střelbu vstoje, kdy střelnicí cloumaly silné poryvy. Soukalová po dvou nepřesných zásazích dlouho mířila na poslední terč. Ještě před poslední ránou si při dlouhém čekání pro udržení tempa podřepla. Což ji uklidnilo. Jako první z celého startovního pole trefila i poslední terč a před druhým Ruskem získala náskok 17,8 sekundy. I když soupeřky z jejího náskoku umazaly, první místo udržela o 1,4 sekundy.

Landová dvakrát odvrátila hrozbu trestného kola
Před první střelbou před vjezdem na stadion vedoucí Landovou předstihla Ruska Šumilová, která rychle a přesně odstřílela a vyhoupla se na první místo. Landová naopak ve větru dlouho čekala, poslední terč trefila až po třetím dobíjení. Přesto vybíhala ze střelnice druhá. Ale se ztrátou 58,2 sekundy. Ještě horší podmínky potkaly biatlonistky při střelbě vstoje. Do té doby suverénní Šumilová znervózněla, měla vychýlená měřidla a musela dokonce na trestné kolo. Naopak Landová opět dlouho vyčkávala. Teprve po třetím dobití trefila terč a odvrátila hrozbu trestného okruhu. Ovšem propadla se na 5. místo. Ztráta na první Šumilovou činila 55,5 sekundy. Před předávkou se ještě o dvě místa propadla a finišmanka Vítková vybíhala na trať až sedmá se ztrátou 1:01,5.

Veronika Vítková předvedla další z výborných výkonů a dovezla českou štafetu do cíle na druhém místě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Vítková zvládla roli záchrankyně

Ztrátu při předávce Vítková postupně umazávala. Střelecká loterie opět zamíchala pořadím. Nejlépe si s krutými podmínkami poradila Němka Dahlmeierová, která jako jediná z celého startovního pole střílela zcela bezchybně. Ruska Glazyrinová na střelnici při každé položce dvakrát zaváhala, Časovou ztrátu už nedohnala a na Rusko umístění na stupních vítězů nezbylo. Zkušená Vítková musela při každé střelbě jednou dobíjet, s nepříjemnými podmínkami se však obdivuhodně vyrovnala. V závěru ještě výborným běžeckým výkonem odrazila tlak Ukrajinek a udržela cenné druhé místo.

Štafeta žen na 4 x 6 km ženy – výsledkový servis: