Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Viessman
Hame
EP Energy Invest
PSG
BMW
Meopt
EGAP
Alpine
Atex

Spravedlnost existuje. Ženy získají dodatečně štafetový bronz ze Soči 2014

Kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková proběhlo cílem olympijského závodu štafet na 4x 6 km čtvrté. Znáte to, nejhorší možné umístění. Pro Gabrielu Koukalovou to byla tehdy v Soči 2014 už třetí bramborová medaile… Ovšem časy se mění. Mezinárodní olympijský výbor v pondělí 27. 11. 2017 diskvalifikoval kvůli dopingu dvě ruské biatlonistky Janu Romanovovou a Olgu Viluchinovou. Za vítěznou Ukrajinu tak na druhé místo postoupí původně třetí Norky, Češky berou bronz.

„Je to pro nás velké zadostiučinění. Jak ve vztahu k děvčatům, která tvrdě bojovala na trati, tak i z pohledu boje, který proti dopingu vedeme my,“ říká prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. „Bohužel ty emoce, a ty vzpomínky, tedy to nejcennější, co sportovec úspěchem získává, už holkám nikdo nevrátí. Z medaile však máme radost stejně jako ze skutečnosti, že na světě je první viditelný počin v našem úsilí za čistý biatlon.“

Dočkali se! Nyní už bronzové olympijské medailistky - zleva: Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela (S)Koukalová

Dočkaly se! Nyní už bronzové olympijské medailistky – zleva: Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela (S)Koukalová

Viluchinová musí navíc vrátit stříbro ze sprintu. V něm se za vítěznou Anastasii Kuzminovou ze Slovenska posune Ukrajinka Vita Semerenková a bronz připadne Italce Karin Oberhoferové. Nejlepší z českých reprezentantek Veronika Vítková poskočí na 15. místo.

Romanovová a Viluchinová figurovaly na seznamu ruských sportovců zapletených do dopingu. Mezinárodní olympijský výbor jim rovněž udělil doživotní zákaz startu na olympijských hrách. Obě biatlonistky však už ukončily kariéru. Z výsledkových listin her v Soči bylo dodatečně vyškrtnuto již 19 ruských sportovců.

Rusko doplácí na státem řízený doping a manipulaci se vzorky v Soči, na které poukázali vyšetřovatelé Světové antidopingové agentury WADA. Kvůli aféře je také ohrožena účast ruských sportovců na únorových hrách v Pchjongčchangu.

Ruští reprezentanti přišli již o jedenáct medailí z domácí olympiády a v hodnocení národů, které původně ovládli s bilancí 33 medailí (13-11-9), klesli na šesté místo. Česká výprava vylepší svou rekordní sbírku ze Soči na dvě zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. Z patnáctého místa v žebříčku zemí se však neposune.

MOV dnes zároveň poprvé zveřejnil odůvodnění rozsudků. Opírají se především o poznatky vyšetřovatele WADA Richarda McLarena a také o výpovědi klíčového svědka, bývalého ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova. Ten byl označen za věrohodného svědka.

Například v případu původního vítěze olympijského závodu na 50 km v běhu na lyžích Alexandra Legkova je odůvodnění trestu na 46 stránkách a komise druhého vyšetřovatele Denise Oswalda v něm uznala, že podvodný systém popsaný McLarenem, tedy výměny či manipulace se vzorky, byly během her v Soči využívány.

 

Tomáš Hermann, s využitím ČTK
Foto: Michal Beránek (deník Sport) a CPA

27. 11. 2017 22:47

Fanshop

SP Biatlon 2018

Hamé superstřelec

Facebook