Spravedlnost existuje. Ženy získají dodatečně štafetový bronz ze Soči 2014

27. listopadu, 2017

Kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková proběhlo cílem olympijského závodu štafet na 4x 6 km čtvrté. Znáte to, nejhorší možné umístění. Pro Gabrielu Koukalovou to byla tehdy v Soči 2014 už třetí bramborová medaile… Ovšem časy se mění. Mezinárodní olympijský výbor v pondělí 27. 11. 2017 diskvalifikoval kvůli dopingu dvě ruské biatlonistky Janu Romanovovou a Olgu Viluchinovou. Za vítěznou Ukrajinu tak na druhé místo postoupí původně třetí Norky, Češky berou bronz.

„Je to pro nás velké zadostiučinění. Jak ve vztahu k děvčatům, která tvrdě bojovala na trati, tak i z pohledu boje, který proti dopingu vedeme my,“ říká prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. „Bohužel ty emoce, a ty vzpomínky, tedy to nejcennější, co sportovec úspěchem získává, už holkám nikdo nevrátí. Z medaile však máme radost stejně jako ze skutečnosti, že na světě je první viditelný počin v našem úsilí za čistý biatlon.“

Dočkali se! Nyní už bronzové olympijské medailistky - zleva: Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela (S)Koukalová

Dočkaly se! Nyní už bronzové olympijské medailistky – zleva: Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Gabriela (S)Koukalová

Viluchinová musí navíc vrátit stříbro ze sprintu. V něm se za vítěznou Anastasii Kuzminovou ze Slovenska posune Ukrajinka Vita Semerenková a bronz připadne Italce Karin Oberhoferové. Nejlepší z českých reprezentantek Veronika Vítková poskočí na 15. místo.

Romanovová a Viluchinová figurovaly na seznamu ruských sportovců zapletených do dopingu. Mezinárodní olympijský výbor jim rovněž udělil doživotní zákaz startu na olympijských hrách. Obě biatlonistky však už ukončily kariéru. Z výsledkových listin her v Soči bylo dodatečně vyškrtnuto již 19 ruských sportovců.

Rusko doplácí na státem řízený doping a manipulaci se vzorky v Soči, na které poukázali vyšetřovatelé Světové antidopingové agentury WADA. Kvůli aféře je také ohrožena účast ruských sportovců na únorových hrách v Pchjongčchangu.

Ruští reprezentanti přišli již o jedenáct medailí z domácí olympiády a v hodnocení národů, které původně ovládli s bilancí 33 medailí (13-11-9), klesli na šesté místo. Česká výprava vylepší svou rekordní sbírku ze Soči na dvě zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. Z patnáctého místa v žebříčku zemí se však neposune.

MOV dnes zároveň poprvé zveřejnil odůvodnění rozsudků. Opírají se především o poznatky vyšetřovatele WADA Richarda McLarena a také o výpovědi klíčového svědka, bývalého ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova. Ten byl označen za věrohodného svědka.

Například v případu původního vítěze olympijského závodu na 50 km v běhu na lyžích Alexandra Legkova je odůvodnění trestu na 46 stránkách a komise druhého vyšetřovatele Denise Oswalda v něm uznala, že podvodný systém popsaný McLarenem, tedy výměny či manipulace se vzorky, byly během her v Soči využívány.

 

Tomáš Hermann, s využitím ČTK
Foto: Michal Beránek (deník Sport) a CPA