Stříbro obléklo Gabrielu Koukalovou do žlutého. Michal Šlesingr sedmý

07. ledna, 2017

Druhé místo vybojovala Gabriela Koukalová v dnešním stíhacím závodě žen na 10 km IV. kola Světového poháru v německém Oberhofu, a to ji vyneslo do čela průběžné klasifikace Světového poháru! Znamená to, že minimálně nedělní závod s hromadným startem absolvuje se žlutým startovním číslem. Michal Šlesingr obsadil na 12,5 km dlouhé trati mužů sedmé místo. Bodovali i další čeští biatlonisté. Ondřej Moravec doběhl na 21. místě, Michal Krčmář skončil 28., Adam Václavík 33. a Eva Puskarčíková si připsala pět bodů za 36. pozici. Největší radost mají ve Francii. Osmý z deseti závodů sezóny vyhrál Martin Fourcade, v kategorii žen utekla všem soupeřkám Marie Dorinová-Habertová.

Dřepkins!

Dřepkins!

Gabriela Koukalová hájila až do první stojky první místo, ale pak dřepovala, střílela dlouhých 57 sekund a musela na jedno trestného kolo. V tu chvíli ji o pět vteřin předběhla Marie Dorinová-Habertová. V závěrečné položce česká biatlonistka udělala dvě chyby, Francouzka pouze jednu a bylo rozhodnuto, přestože Gabriela dnes byla na trati, i přes pomalejší závěrečné kolo – až 35. čas, nejrychlejší z celého startovního pole.

Gabriela Koukalová byla na trati stíhacího závodu úplně nejrychlejší!

Na čele průběžné klasifikace Světového poháru biatlonistek je nyní pořádná tlačenice. S celkovým počtem 419 bodů vede Gabriela Koukalová, druhá Kaisa Maekaeraeinenová z Finska je zpět jen o pět bodů. Laura Dahlmeierová, která sprint a tady i stíhačku v Oberhofu vynechala, ztrácí devět bodů. Čtvrtá v pořadí Dorinová-Habertová má na kontě 399 bodů! Jak jsou na tom další české biatlonistky? Eva Puskarčíková se drží na 12. místě se ziskem 232 body, Veronika Vítková uzavírá první dvacítku se 177 body a Lucii Charvátové patří 45. pozice, když dosud získala 52 body.

Michal Šlesingr se až do závěrečné střelby držel v boji o pódium. Tři chyby a druhá nejpomalejší položka v čase 1:07 minuty, jej ale srazily až na 11. příčku. V závěrečném okruhu byl ale český reprezentant na trati úplně nejrychlejší. Předběhl čtyři soupeře a posunul se na krásné sedmé místo!

Větrná stojka v podání Michala Šlesingra

Kategorii mužů suverénně vládne Martin Fourcade, jenž získal po 10 z 26 závodů získal už úctyhodných 562 body, přičemž za vítězství je v biatlonu 60 bodů. Na druhého Antona Šipulina z Ruska už má náskok 210 bodů. Nejlepším z českých biatlonistů, kterých už bodovalo šest(!), je Michal Šlesingr na 13. pozici se ziskem 221 bod, 15. Ondřej Moravec nasbíral 209 bodů a 16. Michal Krčmář získal 201 bod. Jaroslav Soukup je 45. na kontě má 51 bod, Adamu Václavíkovi patří 52. příčka s 32 body a Tomáš Krupčík je 81. v pořadí se třemi body.

V nedělních závodech s hromadným startem se představí pětice českých reprezentantů. Ve 12:30 hodin se na trať 15 km dlouhého závodu vydají tři mužiMichal Šlesingr (podle předběžné startovní listiny s číslem 13), Ondřej Moravec (15) a Michal Krčmář (16). V kategorii žen, které na trať 12,5 km dlouhého závodu vyběhnou ve 14:40, budeme mít dvojnásobné zastoupení. S jedničkou vyrazí do stopy Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková ponese pravděpodobně číslo 12. Právo startu má vzhledem k umístění v SP i Veronika Vítková, ale kvůli nemoci do Oberhofu vůbec neodcestovala.

Radost v českém týmu. Žlutá je opět naše! Zleva Petra Sedláčková, Jiří Holubec, Zdeněk Vítek, Gabriela Koukalová, Tomáš Žídek, Aleš Ligaun a Michael Málek

Jak dopadly stíhací závody řečí statistiky a pohledem některých českých sportovců?

Muži – stíhací závod na 12,5 km
Michal Šlesingr
7. (2.) místo, odstup 1:54,0 min., střelba – 0-1-2-3, 6. běh (+19,1 s), 48. střelba (+1:15 min.)

“Než člověk začne střílet, musí mít jasno v tom, jak položku pojme. Viděl jsem, že v té závěrečné se hodně chybuje, a proto jsem si řekl, že zkusím s větrem bojovat, položku si pohlídám a vydělám na tom. Po bitvě je každý generál, ale i já sám bych si teď za to rozhodnutí nafackoval. Vím, že kdybych střílel v normálním rytmu, ušetřil bych spoustu času a nějaký terč bych určitě trefil. Navíc mně neuvěřitelně vytuhly nohy a trvalo mi, než jsem se dostal opět do tempa.”

Ondřej Moravec
21. (19.) místo, odstup 2:50,1 min., střelba – 0-0-1-1, 49. běh (+2:08,8 min.), 27. střelba (+49,0 s)

“Po startu jsem si sám zlomil hůl, náhradní mi podal na trati Jirka Holubec. Bez hole jsem vydal hodně energie a další pak i při stíhačce skupiny, kterou jsem chtěl dojet. A to se mi ke všemu nepovedlo a s větrem jsem tak bojoval sám. Druhé a třetí kolo jsem se pak neuvěřitelně trápil. Co trápil!? Byla to běžecká tragédie!  Ještě, že mě podržela střelba. Ležky jsem si hlídal, vzhledem ke svému fyzickém u stavu jsem nulu potřeboval za každou cenu. Věřím, že v neděli to bude lepší, protože horší už to snad být nemůže.”

Dojezd Ondřeje Moravce , před ním na zemi Simon Schempp

Michal Krčmář,
28. (21.) místo, odstup 3:37,4 min., střelba – 0-1-0-3, 37. běh (+1:38,5 min.), 49. střelba (+1:16 min.)

“Můj běžecký projev je hodně špatný. Ale nemyslím si, že mi schází síly. Prostě dokážu jen jet konstatním tempem, které ke všemu stojí úplně za prd, je o ničem. Teď to chci nechat být, ale po Oberhofu to, věřím, s trenéry rozebereme.”

Adam Václavík na trati bojoval i ve společnosti Emila Hegle Svendsena. Nor skončil nakonec čtvrtý, český mladík bodoval podruhé v kariéře.

Adam Václavík

Ženy – stíhací závod na 10 km
Gabriela Koukalová
2. (1.) místo, odstup 38,8 s, střelba – 0-0-1-2, 1. běh (+29:07,3 min.), 47. střelba (+59,3 s)

Rozhodující okamžik stíhacího závodu žen - závěrečná položka mezi Marií a Gabrielou

Rozhodující okamžik stíhacího závodu žen – závěrečná položka mezi Marií a Gabrielou, aneb 1:2

“Mám obrovskou radost, protože jsem se dokázala dobře poprat s těmi náročnými podmínkami i s první pozici na startu, která ze mně udělala takovou štvanou zvěř. Už během druhého kola jsem měla prsty úplně prokřehlé, snažila jsem se je držet u sebe, aby mi neprokřehly ještě víc. Cítila jsem, jak se před stojkou napětí zvyšuje. Když jsem jela kolem tribun opakovala jsem si: holka, buď v klidu, to ustojíš. jen jsem se ale postavila na podložku, cítila jsem takové nepříjemné vnitřní chvění a postupem času mi nesloužily ani nohy. Před poslední ránou jsem si proto trochu přidřepla. Tušila jsem, že se bude hodně chybovat a že si to tedy mohu dovolit, že moc času neztratím.”

Eva Puskarčíková
36. (42.) místo, odstup 2:18,1 min., střelba – 3-2-1-1, 21. běh (+54,5 s), 2. střelba (+2,0 s)