V dramatické stíhačce uhájila Soukalová vedení v SP

06. prosince, 2015

Stíhací závod žen na 10 km nabídl ve švédském Oestersundu drama až do konce. Nakonec brala jackpot Kaisa Maekaeraeinenová z Finska, druhá skončila Italka Dorothea Wiererová a třetí Francizska Hildebrandová  z Německa. Gabriela Soukalová, jež startovala po sprintu z první pozice, prohrála jen o tři desetiny těsný spurt o čtvrtou příčku s Marií Dorinovou-Habertovou z Francie. Veronika Vítková vybojovala osmé místo a Eva Puskarčíková doběhla na 22. příčce. „Dnes nemám holkám co vytknout, dnes je třeba chválit,“ řekl k vystoupení svých svěřenkyň trenér Zdeněk Vítek v rozhovoru pro Českou televizi.

Gabriela Soukalová držela první místo ještě po druhé ležce, v níž minula jeden terč. Další chyba během úvodní stojky znamenala pokles na čtvrté místo se ztrátou 25 sekund na vedoucí Preussovou z Německa. Závěrečné dějství přineslo další zápletku. Preussová mířila vedle, stejně jako Dorinová-Habertová, Eckhoffová z Norska přidala dokonce dvě trestná kola. Gábina Soukalová střílela pomaleji, ale mířila přesně. Na trať vybíhala třetí za vedoucí Hildebrandovou a druhou Wiererovou. Pozdější vítězka Maekaeraeinenová byla pátá.  Finka však zapla „turbo“ a uháněla za vítězstvím. Gábina bojovala až do ko nce s Dorinovou-Habertovou.

S výkonem ve stíhacím závodě byla Veronika Vítková spokojená. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Veronika Vítková se moc toužila vrátit ze 14. místa po sprintu do elitní desítky. První ležku zvládla bezchybně a byla už osmá, následující chyba ji sesadila na 12. místo. Perfektní výkon vstoje však vrátil českou jedničku uplynulé sezóny opět do Top Ten. V cíli byla Veronika Vítková osmá.  Eva Puskarčíková zvládla bezchybně obě ležky a posunula se ze 43. startovní pozice na 25. místo. Vstoje chybovala vždy jednou a klesla na 26. pozici. Vynikajícím finišem se ale vyhoupla na 22. příčku, svoje maximum v této sezóně.

V průběžné klasifikaci Světového poháru udržela Gabriela Soukalová první místo se 140 body. A protože vévodí i průběžné klasifikaci sprintu, odstartuje do pátečního sprintu v Hochfilzenu  s kombinovaným žluto-červeným písmem.  Druhá Wierová a třetí Dorinová-Habertová ztrácí na Gábinu pět bodů. Veronika Vítková je devátá s 97 body, Evě Puskarčíkové patří 39. pozice při zisku 19 bodů. Jitka Landová je 55. se ziskem devíti bodů.