Mistrovství ČR žáků

24. září, 2014

Letošnímu Mistrovství České republiky v letním biatlonu žáků předcházela jedna neplánovaná změna: Podle původních záměrů mělo proběhnout ve sportovním areálu ZŠ Chaplinovo náměstí v Praze na Barrandově. S novým školním rokem přišla bohužel nepříjemná zpráva, že plánovaná rekonstrukce areálu bude zahájena o měsíc dříve, než bylo původně přislíbeno, a koliduje tak s termínem mistrovství. Pořádající oddíl SK Rover Praha proto po konzultaci s Výborem ČSB operativně rozhodl o přesunu celé akce do biatlonového areálu Jáchymov – Eduard. Stalo se tak 3. září, tj. s šestnáctidenním předstihem. Ostatně, nejednalo se o první vynucenou změnu v kalendáři letošní letní sezóny – už dříve bylo přeloženo 3. kolo Českého poháru v kategoriích žactva i dorostu a dospělých z Vysočina Arény v Novém Městě na Moravě do Bystřice pod Hostýnem (která tak letos nestandardně pořádala dvě kola ČP).

A tak se biatlonová elita žákovských kategorií spolu s trenéry, rodiči a dalšími příznivci letního biatlonu (Výbor ČSB byl reprezentován svazovým prezidentem Mgr. Jiřím Hamzou a předsedou Sportovně technické komise Ing. Martinem Novotným) sešla při vrcholu sezóny ve dnech 19.-21. září v Jáchymově – na závodišti, jež v uplynulých desetiletích hostilo desítky celorepublikových závodů v zimě i v létě. Mnozí z nás přitom dobře vědí (a všem ostatním je jistě vhodné tento fakt připomínat), že se tento areál rozkládá přímo na místech spojených s krutou perzekucí politických vězňů v počátečním období komunistického režimu. Závodiště je tak bohužel poznamenáno tím, že je poddolováno štolami, kde se těžila uranová ruda pro potřeby sovětského jaderného programu, a obklopeno nejen haldou hlušiny vzešlé z této činnosti, ale rovněž zchátralou betonovou budovou, jež v padesátých letech sloužila jako ubytovna vězeňských dozorců – a teprve o dlouhá desetiletí později potřebám jáchymovského biatlonového oddílu. Ten však svou činnost fakticky už dlouhé roky nevyvíjí a o nesnadnou údržbu závodních tratí a střelnice se v rámci svých omezených možností s příkladným nasazením snaží právě pražský SK Rover. Pravidelně tak umožňuje kvalitní biatlonový trénink desítkám sportovců z řady českých i moravských oddílů.

Samotné mistrovství proběhlo v sychravém, nevlídném počasí. Slabé sluneční paprsky se opakovaně ztrácely za temnými mračny, která znovu a znovu přinášela déšť, v sobotu odpoledne při závodě tříčlenných štafet pak učiněný lijavec. Na 220 našich biatlonových nadějí se však statečně vypořádalo jak s nepřízní počasí, tak s kluzkým blátem, jež se s přívaly vody nutně vytvořilo zejména v seběhu ke střelnici. Příslovečný “double”, tj. vítězství jak v sobotním rychlostním závodě, tak v nedělním závodě s hromadným startem vybojovali Natálie Laura Mynářová (Rožnov p. Radhoštěm) v kategorii žákyně B a Ondřej Hasman (Elán Zruč) v žácích C. Za ním se v pozoruhodné shodě po oba dny srovnali David Volek (Břidličná) a Vojtěch Borák (Rožnov p. Radhoštěm). Vynikající výkonnost ziskem dvou individuálních medailí dále potvrdili Michaela Durdová (Kapslovna Praha – stříbro a zlato) a Alžběta Juřičková (Vsetín Bobrky – zlato a bronz) v žákyních A a také Martin Palla (Halenkovice – stříbro a bronz) v žácích B. Za připomenutí však jistě stojí též jednotlivá vítězství v podání Víta Mikuláška (Staré Město p. Landštejnem) a Ondřeje Čapouna (Říčany) v kategorii žáci A, Marka Hasmana (Elán Zruč) a Adama Babánka (Říčany) v žácích B a Hany Franzové (Střelka Brno) a Amandy Baxové (SK Rover Praha) v žákyních C. Zejména poslední triumf přinesl úsměvy na tvářích organizátorů i většiny prokřehlých rozhodčích, rovněž spojených s pořádajícím oddílem – malou to odměnu za několik dnů odvedené práce. Díky nim nakonec proběhlo mistrovství žáků v Jáchymově hladce, jakkoli musel pořadatel tentokrát improvizovat a opravdu už kupříkladu nedokázal poručit větru, dešti… Nejúspěšnější sportovci měli radost z medailí a užitečných i chutných cen. Našim nejmladším biatlonistům při jejich konzumaci ještě v průběhu medailového ceremoniálu zjevně ani příliš nevadilo, že jsou zkrápěni dalšími dešťovými kapkami.