Reprezentanti odletěli do Oestersundu. Držíme pěsti!

27. listopadu, 2014

„Dosud jsme všichni jen trénovali, takže teď to bude určitě změna,“ směje se Veronika Vítková nad skutečností, že tréninkové období přechází v období závodní. „Ale těším se a jsem plná očekávání,“ dodává devátá žen celkové klasifikace Světového poháru 2013/14. Ona a dalších devět reprezentantů dnes odletěli k prvnímu dílu Světového poháru sezóny 2014/15, který odstartuje už v neděli 30. listopadu závody smíšených štafet ve švédském Oestersundu.

Dnes v Praze do letadla směr Skandinávie vedle Veroniky Vítkové ještě nastoupili: Lucie Charvátová, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Michal Šlesingr.

 

Očekávání a realita

Jaká nadcházející sezóna pro český tým bude? „Řekl bych, že očekávání jsou větší, než realita,“ myslí si šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. A jedním dechem dodává: „Po olympiádě a ještě k tomu, úspěšné, přichází útlum.“ A co dále? Gabriela Soukalová, jednička české reprezentace, prochází podle Rybářových slov mírným výkonnostním útlumem. „Ten má na svědomí náročný doprovodný program i psychické vyčerpání z uplynulé sezóny.“ Otázkou také je, jak zafungují změny v realizačním týmu. Sám Ondřej Rybář, se posunul na pozici šéftrenéra a u týmu žen nahradil Jindřicha Šikolu, který připravuje juniorky, Zdeněk Vítek.

 

Parádní mix

Už v neděli je v Oestersundu na programu parádní česká disciplína, závod smíšených štafet. Poslední čtyři starty proměnili Češi v pódiová vystoupení. Tak popořadě. Skončili třetí při SP 2012/13 právě v Oestersundu, tutéž sezóny vybojovali bronz na MS v Novém Městě na Moravě. Právě před rokem dokázali ve Švédsku dokonce triumfovat, aby si později na olympijských hrách v Soči doběhli pro stříbrnou medaili! A ke všemu získali za uplynulou sezónu společně s Nory malý glóbus za vítězství v této disciplíně v rámci klasifikace Světového poháru!

 

Na start pro sebevědomí

S čím tedy půjdou Češi v neděli do své výstavní disciplíny? „No, určitě půjdeme se startovním číslem,“ žertuje Ondřej Moravec. „Mixy jsou disciplínou, kde se může stát cokoliv. Pokud ale uděláme dobrý výsledek, určitě to pomůže našemu sebevědomí,“ dodává už s vážnější tváří trojnásobný olympijský medailista.

 

Kdo z koho?

Jestliže v kategorii žen lze předpokládat tradiční sestavu Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, pak mezi muži budou vedle Ondřeje Moravce o místo usilovat určitě Jaroslav Soukup, a také Michal Šlesingr. „Poslední týdny jsem měl trochu šetrnější režim, protože ještě ve Vuokatti jsem doléčoval onemocnění z Dachsteinu,“ říká druhý jmenovaný. „Kontrolní závody jsem však zvládl dobře, tak věřím, že to špatné nebude.“ Jaroslav Soukup přiznává, že je trochu před startem sezóny trochu rozpačitý. „Jsou to takové zvláštní pocity, protože teprve až závody odhalí skutečnost. Jsem zvědavý, jak to dopadne. Ale doufám, že budu mít důvody se pak na závody těšit.“

 

Cílem je být vpředu

Ondřej Rybář závěrem ještě zmíní hlavní cíl, který před sebou jeho svěřenci mají. „Chceme se pohybovat vpředu tak, abychom našim fanouškům dělali radost. A pokud by nám snad nepřálo štěstí, které je součástí biatlonových výsledků, určitě budeme vždy bojovat ze všech sil.“

 

Držíme pěsti i palce!

Nebyly nalezeny žádné obrázky