České vzestupy a pády. Aneb dámy na trati

04. prosince, 2014

Gabriela Soukalová přijela na první položku vytrvalostního závodu žen a hlediště v Oestersundu ztichlo. Všichni totiž sledovali jednu z favoritek. První rána na osm hodin, druhá taktéž, třetí jak by smet.  Přitom však terč nezasáhly. Diváci už hučeli údivem. Čtvrtá rána kalibr opět na osm hodin. Konečně na pátý pokus se terč sklopil. Samozřejmě i tato rána mířila na osm hodin. „Jednoznačně špatná poloha,“ měl jasno šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

 

P1460941

Gabriela Soukalová si závod pokazila 4 chybami hned na první položce. (C) Český biatlon, Petr Slavík

Prohra se zrodila v hlavě

Kouč týmu žen Zdeněk Vítek viděl počínání Gabriely Soukalové přímo na střelnici. „Ano chyba polohy tam zřejmě byla, ale myslím si, že Gábina tu střelbu prohrála už v hlavě. Po zdravotních potížích šla do závodu s velkými obavami, které ji nezvykle znervózňovaly.“ S tím souhlasil i Ondřej Rybář. „Gábina určitě chce, ale zkoncentrovat se na závod nedokáže. Sama musí ujasnit priority. Příležitost k nápravě bude mít už v sobotu při sprintu.“

 

Hvězda jako hvězda, kolaps jako kolaps

Oba trenéři pak už spíše s úsměvem dodali, že ve středu zkolabovala ještě blyštivější hvězda: „To co Martin Fourcade včera svými čtyřmi chybami načal, v tom Gábina dnes pokračovala.“ Fourcade doběhl nakonec 81., Soukalová skončila na 62. místě.

 

P1460980

Až do poslední střelecké položky se Eva Puskarčíková pohybovala okolo 6. místa. (C) Český biatlon, Petr Slavík

Pod „nulovým“ tlakem

Úplně jinak vstoupila do závodu další z českých reprezentantek třiadvacetiletá Eva Puskarčíková. První položka, bez chyby, druhá položka bez chyby, třetí položka bez chyby. V součtu průběžné sedmé místo!  Přišla závěrečná položka a s ní i naděje na senzační výsledek. „Místo čtyř nul se Eva dočkala čtyř trestných minut,“ pokrčil rameny trenér Zdeněk Vítek. Sám si ještě dobře pamatuje pocity závodníka v takové situaci. „Zastřílet bezchybně ve vytrvalostním závodě je něco mimořádného. Eva to měla na dosah. Současně však i hodně daleko. Protože tyto myšlenky začnou sportovce svazovat. Sám na sebe si totiž začne vytvářet tlak. A k tomu se navíc přidává i stupňující se únava.“  Výsledek? Eva Puskarčíková se propadla až na 42. pozici.

 

Běžecká exhibice

Naopak na opačném pólu se ocitly Veronika Vítková a Jitka Landová. Každá z nich také pokazila jednu položku (Vítková druhou, Landová čtvrtou), obě společně však byly vynikající na trati. Prvně jmenovaná dosáhla třetího a druhá devátého nejlepšího času! „Po viróze jsem u Jitky takové běžecké vzepětí nečekal. Opravdu mě hodně překvapila,“ pokyvoval uznale hlavou Zdeněk Vítek.

 

Text: Tomáš Hermann