Ženy v Hochfilzenu vybojovaly senzační třetí místo ve štafetě!

13. prosince, 2014

Parádní třetí místo vybojovaly v dnešních štafetách II. kola Světového poháru v Hochfilzenu české reprezentantky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková. Svěřenkyně trenéra Zdeňka Vítka se v popředí závodu na 4×6 km pohybovaly od prvních metrů a přečkaly bez větších následků i nehodu Evy Puskarčíkové, které švédská soupeřka zlomila hůl. Zvítězily Němky, druhé, jen o jednu vteřinu před českým kvartetem, doběhly Bělorusky. „Jsem maximálně spokojený. Holky výborně střílely, výborně běžely a myslím, že i samy si to užívaly. Moc jim to přeju,“ radoval se společně se svým týmem Zdeněk Vítek.

 

Eva
Eva Puskarčíková se do boje s tratí pustila nebojácně a na ležku i stojku přijela na první pozici. „Docela mě to překvapilo, ale jelo se mi lépe, než jsem čekala,“ radovala se ze svého výkonu harrachovská biatlonistka. V závěrečném okruhu se ale musela vypořádat s nepříjemnou nehodou, když ji Švédka Hoegbergerová přišlápla hůl. „Stihla jsem říci jenom: ´sakra´. Seběhlo se to hodně rychle, bohužel právě na začátku stoupání. To jsem musela vyjet jen s jednou holí. Naštěstí nahoře stál Jirka Holubec a dal mi náhradní,“ děkovala trenérskému asistentovi za rychlou reakci. Ztratila asi deset sekund, ale naštěstí se nejednalo o rozhodující okamžik. Předávala na sedmém místě, ale v kontaktu s čelem závodu.

 

Gábina
Gabriela Soukalová se hned po několika stovkách metrů dostala do vedení. „Trochu jsem zavzpomínala na minulé sezóny,“ smála se pak v cíli svému „návratu“ na první místo. „Na trati jsem se především soustředila sama na sebe, koncentrovala jsem se na každý odraz, a taky na střelbu,“ popisovala dále svůj výkon. Vše šlo hladce až do položky vstoje. Nejhůře jí bylo, když měla k dispozici už jen jeden náboj a stále na ni hleděl jeden černý terč. „Nohy se mi třásly a byl ve mně malá dušička.“ Vypjatý okamžik však zvládla. „Jsem za to moc ráda a věřím, že mé psychice to pomůže, stejně jako celý náš výsledek,“ narážela na svá individuální vystoupení.

 

Jitka Landová předává štafetu české finišmance Veronice Vítkové. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Jitka Landová předává štafetu české finišmance Veronice Vítkové. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Jitka
Jitku Landovou vyslala na trať ze třetího místa. Čtyřiadvacetiletá reprezentantka v několika předchozích štafetových závodech prožila nejednu těžkou chvíli. „Staré časy“ však v Hochfilzenu hodila za hlavu. „Na předchozí závody jsem vůbec nemyslela. Chtěla jsem tady jen odvést dobrou práci a mám radost, že se to podařilo,“ řekla s úlevou v hlase a úsměvem na tváři. Finišmance Veronice Vítkové předala štafetu na čtvrté pozici v těsném kontaktu s tehdy třetími Polkami. Vpředu pak pelášily Rusky a Němky.

 

Veronika
Před Veronikou Vítkovou ležel těžký úkol. Pokusit se vybojovat medailové umístění. „Více než soupeřek jsem se obávala svojí střelby, se kterou se teď trochu peru. Proto se mi po ležce hodně ulevilo.“ Zvládla ji na jedno dobíjení. Stejně si pak poradila i se stojkou. V tu chvíli už běžela na druhém místě, protože Ruska Glazyrinová musel na trestné kolo a propadla se až na osmou příčku.
V těsném finiši pak o kousek podlehla asi nejrychlejší běžkyni ženského pelotonu Darje Domračevové z Běloruska. „Snažila jsem se jí držet a věřila jsem, že bych ji mohla ještě přespurtovat, ale nedala mi šanci.“ Přesto ji v cíli vyletěly ruce radostí vzhůru. „Bylo to gesto spokojenosti. S holkama jsme ukázaly, že patříme k nejlepším.

 

Tým
Česká štafeta žen se na stupně vítězů vrátila po dvou letech. V německém Ruhpoldingu v sezóně 2012/2013 šokovala čtveřice Vítková, Soukalová, Černá a Zvařičová. Dnes se o šok nejednalo. České reprezentantky šly soustředěně za svým cílem. „Velkých jmen se už nebojíme,“ řekla za všechny Veronika Vítková.

České kvarteto Puskarčíková, Soukalová, Landová a Vítková se raduje z bronzové medaile v cíli štafetového závodu v Hochfilzenu. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

České kvarteto Puskarčíková, Soukalová, Landová a Vítková se raduje z bronzové medaile v cíli štafetového závodu v Hochfilzenu. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

 

Štafeta žen 4 x 6km – výsledkový servis:

 

 

Text: Tomáš Hermann / Foto: Český biatlon, Petr Slavík