Češkám stíhací závod rozhodla první položka. Bohužel.

20. prosince, 2014

Celkem devět trestných kol musely Gabriela Soukalová a Veronika Vítková absolvovat po položkách vleže stíhacího závodu Světového poháru ve slovinské Pokljuce. Gabriela Soukalová, jež na trať vyrážela z prvního místa, musel po první položce na tři a poté na jedno trestné kolo. Veronika Vítková chybovala nejprve dvakrát a pak třikrát. Přestože vstoje se obě zlepšily, na špičku už to nestačilo. Gabriela Soukalová skončila 20. a Veronika Vítková doběhla na 24. místě. Naopak se dařilo Evě Puskarčíkové, jež si polepšila z 33. místa na 29. pozici. Jitka Landová předeběhla deset soupeřek získala dva body za 39. příčku. Barbora Tomešová obsadila 47. místo. Vyhrála Darja Domračevová z Běloruska.

Želízka zklamala
„Rozhodla první položka,“ hodnotil závod trenér Zdeněk Vítek. „Naše dvě želízka zklamala,“ říkal na adresu Gabriely a Veroniky. „Gábina měla všechny rány na osm hodin. Bylo to pěkné ‘gruppetto´, ale kvůli špatné poloze šly tři rány mimo terč,“ vysvětloval Zdeněk Vítek.

Na dnešní stíhačku se bude Gabriela Soukalová snažit co nejdřív zapomenout. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Unavená, zklamaná
Ano běžecky to nebyla ta Gabriela Soukalová ze čtvrtečního sprintu. Jestliže tam dosáhla třetího nejlepšího času, dnes byla na trati až 32. v pořadí. „Nechce se mi ten výsledek moc komentovat. Jsem unavená, zklamaná a stále čekám na dopingové kontrole.…,“ povzdychla si do telefonu.

Více klidu
Veronika Vítková měla po dvou kolech na kontě 750 metrů navíc a běžela na nebodované 42. příčce. Dvě položky vstoje však zvládla mnohem lépe. Minula pouze jeden terč a cílovou metou nakonec projela na 24. místě. „Je dobře, že to Verče běhá,“ poznamenal Zdeněk Vítek k jejímu třetímu nejlepšímu běžeckému času. „Ovšem potřebuje více klidu na střelnici. Hodně chce a pak jí rány lítají kolem. Příkladem je druhá ležka, při které mířila pod terč. To znamená, že pospíchala a spustila ránu vždy dříve.“

Desátá žena průběžné klasifikace Světového poháru svému kouči trochu oponovala. „Mně přišlo, že jsem tam střílela snad 200 let. Tempo s Kaisou bylo v pořádku, to jsem si hlídala a před střelnicí jsem si zvolnila…,“ vyprávěla smutným hlasem. Nemyslí si, že by vleže střelba byl pro ni problém. „Vždyť při sprintu jsem ji zvládla bezchybně na rozdíl od stojky. Spíš bych řekla, že se trápím se střelbou obecně. Asi bych měla pušku na chvíli zahodit.“

Cenné body
Shodně se třemi chybami dokončily závod Eva Puskarčíková (29.) a Jitka Landová (39.). „Na čtyři položky jsou tři trestná kola relativně dobrý výkon. Holky jsou na bodech, a to je cenné,” dodal Zdeněk Vítek.

P1530554

Tři chyby na střelnici a konečné 29. místo. Dnešní stíhačky byla dalším z povedených závodů Evy Puskarčíkové v letošní sezóně. Foto: Český biatlon, Petr Slavík