Potlesk pro Ondru Moravce a Michala Krčmáře za stíhačku

20. prosince, 2014

Vynikající pátou pozici dnes vybojoval Ondřej Moravec ve stíhacím závodě III. kola Světového poháru ve slovinské Pokljuce. Dosavadního osobního maxima pak dosáhl Michal Krčmář, který projel cílem na parádním patnáctém místě. Čtyři body za 37. pozici si připsal Michal Šlesingr. Jaroslav Soukup skončil 48. a Tomáš Krupčík 53. v pořadí. Vyhrál Emil Hegle Svendsen.

Absolutní pochvala
„Co dodat k výkonům Ondry a Michala? Absolutní pochvala,“ hlásil po závodě trenér Marek Lejsek. „Přestože se v biatlonu na kdyby nehraje,

5. místem ve stíhacím závodě potvrdil Ondřej Moravec svoji dlouhodobou příslušnost k světové biatlonové extratřídě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Ondrovy ležky nás určitě mrzí. Čelo závodu mu tak totiž ujelo. Na druhou stranu je potěšující, jak bravurně zvládá položky vstoje,“ dodal na adresu nejlepšího českého biatlonisty, který startoval z 18. místa, ale po jedné chybě při každé ležce klesl na průběžnou 28. příčku. V další průběhu závodu však kolem soupeřů doslova prolétl a v cíli byl pátý!

Ach, ten Dominik
Ke svému výkonu sám biatlonista dodal: „Nemyslel jsem si, že závod je ještě ztracený. Rozdíly nebyly velké a navíc po stojkách se pořadí vždy hodně přeleje.“ Po první stojce tak běžel najednou 12., po druhé dokonce čtvrtý. Těsně před cílem jej však předstihl Dominik Landertinger. „Ten už mě hodně štve,“ připomněl se smíchem společný souboj v Hochfilzenu, kde byl Rakušan nakonec v těsném souboji osmý a Moravec devátý.

Osobní maximum
Velkým a současně milým překvapením byl výkon Michala Krčmáře. Ten se posunul z 35. místa na startu až na 15. pozici v cíli. Rodák z Krkonoš, ale odchovanec letohradského biatlonu, střílel až do poslední položky bezchybně. Pouze tam jednou zaváhal. „Michal byl dnes na závod hodně nažhavený. Dokonce si věřil na nulu. Jen těsně mu to nevyšlo. Ukázal však srdce bojovníka a v závěru si ještě polepšil,“ řekl na adresu nejmladšího člena týmu Marek Lejsek. Michal Krčmář podtrhl svůj strhující výkon i během. Na trati měl 25. nejlepší čas. Jeho dosud nejlepším výsledkem byla 24. pozice ze SP 2013/2014 v Le Grand Bornard.

Vynikající střelba i běh Michala Krčmáře byly základem pro posun z 34. na 15. místo, které je pro mladého českého reprezentanta dosavadním maximem v závodech SP. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Menší či větší zklamání
Závod dnes příliš „nechutnal“ Michalu Šlesingrovi. Na trať vybíhal 20. a během stíhačky udělal jen tři chyby, ale měl až 42. běžecký čas. „Michal doplácí na to, že stále není úplně zdravotně fit,“ podotkl Marek Lejsek. Každopádně ve Světovém poháru je Michal Šlesingr šestnáctý a může se těšit na nedělní závod s hromadným startem. Zklamáním pak byl výkon Jaroslava Soukupa. Se startovním číslem 19 klesl až na 48. místo. „Všichni jsme si mysleli, že se Jarda bezchybným sprintem chytne. Jenže střelbou se vrátil ke svému stereotypu. Výsledkem bylo šest chyb, a to je prostě příliš,“ zlobil se Marek Lejsek. K výkonu Tomáš Krupčíka pak trenér dodal. „Z šesté desítky se lze dostat nahoru jen bezchybnou střelbou, a k té měl Tomáš dnes daleko.“ Jablonecký závodník skončil nakonec 53., když chyboval třikrát.