Pády zastavily českou štafetu mužů už na prvním úseku

08. ledna, 2015

Závod štafet mužů na 4 x 7,5 km IV. kola Světového poháru v německém Oberhofu ještě ani nedostal do své čtvrtiny a český kvartet už nebyl mezi jeho účastníky. Šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář po druhé střelbě stáhl z trati Michala Krčmáře. Proč?

 

Trenérovo rozhodnutí
Michal Krčmář, který byl na prvním mezičase třetí, měl však v další části úvodního kola dva pády. „Bylo to čistě moje rozhodnutí,“ podotkl Ondřej Rybář.  „Vedly mě k tomu dva důvody. Jednak ztráta, kterou jsme v danou chvíli měli a pak počasí, jež zde v Oberhofu panuje, tedy déšť a mlha. Za dané konstelace jsem nechtěl riskovat zdraví ostatních sportovců ve ztraceném závodě. Přestože si uvědomuji, že body do Poháru národů nám budou nyní scházet.“

 

Osudné okamžiky
Už na střelbu vleže přijel Michal Krčmář s téměř minutovou ztrátou. Při pádech zlomil hůl, poztrácel zásobníky a musel navíc čistit zbraň zanesenou po pádech od sněhu. Jeho ztráta narůstala. „K prvnímu pádu ani nevím, jak jsem přišel. Prostě jsem se najednou klouzal po břiše. Druhý pád však jde zcela na můj vrub. Jel jsem ve vajíčku a najednou se mi kousla lyže. Měl jsem být pozornější. Hrozně mě to vzhledem ke klukům mrzí a štve,“ popisoval oba pády sám jejich aktér.

 

Michal Krčmář po stažení ze závodu v rozhovoru s trenérem mužů Markem Lejskem. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Michal Krčmář po stažení ze závodu v rozhovoru s trenérem mužů Markem Lejskem. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Bolest na těle i duši
Jestliže první pád a zlomená hůl znamenaly jen ztrátu bezvýznamných 15 vteřin, tak pád druhý už Michala Krčmáře bolel po všech stránkách. „Teď, když ze mě opadává závodní adrenalin, tak cítím, jak tělo přichází k sobě. Mám naraženou kostrč, lopatku, bok, žebra. Ale mnohem víc mě pád bolí na duši, protože se jednalo o štafety. A já jsem tím, který to zkazil ostatním,“ litoval benjamínek týmu.

 

Bez výčitek
„Michalovi nemohu nic vyčítat, bojoval, snažil, ale stále mi je přednější zdraví sportovců, než pár bodů do žebříčku,“ uzavřel Ondřej Rybář.

 

A jak nakonec závod dopadl? Za takřka neregulérních podmínek zvítězili Rusové před Nory a Francouzi.

 

Štafeta na 4×7,5 km muži – výsledkový servis:

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Průběžné pořadí SP 2014/15 v disciplíně

Záznam závodu na ČT Sport

 

Text: Tomáš Hermann