Bronzová neděle. I Michal Šlesingr finišoval třetí!

18. ledna, 2015

Každý závod v biatlonu je dramatický, ale to co předvedli muži na 15 km dlouhé trati závodu s hromadným startem, nemá obdoby. O prvních třech musel v Ruhpoldingu rozhodnout fotofiniš, prvních pět se vtěsnalo do dvou a půl sekundy a devět nejlepších dělilo jen devět sekund! Ale co je podstatné. Na třetí místo se prodral bezchybně střílející Michal Šlesingr! Navíc další kvalitní závod absolvoval Ondřej Moravec, byť bohužel minul dva terče. Výsledkem bylo dvanácté místo! Ve světovém poháru je Ondra sedmý a Michalovi patří deváté místo se stejným bodovým ziskem jako má osmý Landertinger. K radosti domácích fanoušků o milimetry zvítězil Simon Schempp, druhý finišoval Quentin Fillon Maillet z Francie.

 

Zatímco Michalovi Šlesingrovi se dnes podařilo sestřelit všech 20 terčů, Ondřej Moravec musel na dvě trestná kola. Foto: Český biatlon, Petr Slavík.

Zatímco Michalovi Šlesingrovi se dnes podařilo sestřelit všech 20 terčů, Ondřej Moravec musel na dvě trestná kola. Foto: Český biatlon, Petr Slavík.

 

Krok za krokem
Michal Šlesingr měl díky bezchybné střelbě stále na dohled čelo závodu, byť se v jeho průběhu na medailových pozicích nepohyboval. Nejprve byl devátý, pak jedenáctý a poté už se jen lepšil. Potřetí položce se propracoval na sedmou pozici a do závěrečného kola najížděla jako čtvrtý s odstupem 5,4 vteřiny na vedoucího Simona Schemppa. Za zády pak měl legendárního Ole Einara Bjoerndalena. Společně dojeli vedoucí trojici, ve které se pohybovali Quentin Fillon Maillet a Emil Hegle Svendsen. Ze zadu se pak snažili dotáhnout další. Johannes Boe, Anton Šipulin, Jean Guillaumme Beatrix, Arnd Peiffer nebo Simon Eder…. Ondra Moravec mezitím bojoval o 11., 12., 13. místo. Škoda chyby na poslední stojce!

 

Komentář k této fotografii asi není potřeba :-) Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Komentář k této fotografii asi není potřeba 🙂 Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Fotofiniš
Po úvodních 1000 metrech závěrečného tříkilometrového okruhu Michal Šlesingr dojel vedoucí trojici. V prvním kopci vyzkoušel jejich sílu, ale zůstával čtvrtý. Bjoerndalen byl přilepený hned za ním. Bitva vrcholila. Vedoucí závodníci nemohli taktizovat, za sebou měli další soupeře. Pořadí se neustále přelévalo. Michal běžel chvíli až pátý, pak byl najednou druhý, ve sjezdu před cílem držel čtvrté místo a navíc se na něho tlačil legendární OEB. Nikdo nikomu nic nedaroval. Ve hře stále bylo pět kohoutů na tři pódiová umístění. Český reprezentant však šikovně manévroval a nenechal se před finišem zavřít. Nejprve odpadl Ole Einar, šedesát metrů před cílem poznal marnost svého úsilí i druhý z Norů Emil Hegle. Michal už byl třetí a dotahoval se na vedoucí dvojici. Cíl! Simon, Quentin i Michal protínají metu ve stejném čase. Rozhoduje fotofiniš a centimetry!

 

 Malá chyba
Šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář se nejprve se zastavil u střelby Michala Šlesingra. „Bylo na něm vidět, jak moc ji chce zvládnout. I proto byl o něco pomalejší než soupeři. Hlídal si každou ránu. Věděl, že trestné kolo, znamená ztrátu kontaktu.“

Do finiše svému svěřenci věřil. „V tomto směru patří Michal k našim nejlepším, není-li vůbec nejlepší,“ podotkl Ondřej Rybář. „Do závěru se dostalo pět skvělých závodníků. Michal udělal podle mě malou chybu v tom, že si vybral nejvzdálenější koridor. A ten úplný závěr už je hodně o štěstí, jak komu vyjde krok a jak dokáže vykopnout nohu. Celkově to zvládl dobře.“

Sám Michal Šlesingr byl dnes přímým aktérem jednoho z největší dramat v biatlonové historii. „Nevzpomínám si, že bych tak těsný dojezd zažil, nebo viděl, nebo o něm alespoň slyšel. Tak jich asi moc nebylo,“ řekl s úsměvem na tváři.

Ondra Moravec nebyl z dvanáctého místa zklamaný. „Ale nadšený z toho taky nejsem. Při dnešní kvalitní střelbě všech závodníků byly dvě chyby moc. Navíc sám jsem střílel dost dlouho. Prostě to mohlo být lepší. Alespoň ta běžecká forma mě těší.“

Hromadný start na 15 km muži – výsledkový servis:

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Průběžné pořadí SP 2014/15 v disciplíně
Průběžné pořadí SP 2014/15

 

Záznam závodu na ČT Sport

 

Text: Tomáš Hermann