Veronika Vítková třetí v „rekordním závodě“

18. ledna, 2015

Rekordní trojnásobné zastoupení měly dnes české biatlonistky v závodě s hromadným startem V. kola Světového poháru. A že byly v německém Ruhpoldingu vidět! Veronika Vítková vybojovala na 12,5 km dlouhé trati třetí místo, Gabriela Soukalová doběhla na deváté pozici a Jitka Landová obsadila při své premiéře v této disciplíně 26. příčku. Vyhrála Darja Domračevová z Beloruska před domácí Franziskou Preussovou.

 

Dvě nahoře, jedna dole
Přitom pro Veroniku Vítkovou ani Gabrielu Soukalovou nezačal závod šťastně. Obě minuly po jednom terči. Pouze Jitka Landová zastřílela bezchybně a byla patnáctá. Veronice Vítkové patřilo 17. místo a Gabriela Soukalová byla hned za ní. Obě na čelo ztrácely více než dvacet sekund.  Ani při druhé položce Jitka Landová neminula žádný terč a poskočila na 11. příčku. Bezchybná Gabriela Soukalová byla dokonce o jedno místo před ní. Ovšem Veronika Vítková opět jednou mířila vedle a byl až 21. v pořadí. To bylo současně její nejhorší umístění v závodě.

 

Běh vyrovnával střelecké chyby
A přišla stojka. Jitu Landovou opustilo štěstí a po dvou chybách klesla na 26. místo, které pak držela až do cíle. Gabriela Soukalová minula jeden terč, ale přesto byla stále v TopTen na osmém místě. Veronika Vítková pálila tradičně, opět se jí jeden terč černě vysmíval. Na průběžném 17. místě ztrácela více než půlminuty na čelo závodu. „Samozřejmě těch chyb je škoda, ale je zajímavé, že i přesto si Veronika stále držela stejný odstup od nejlepších. Běžela opět výborně,“ pochválil ji šéftrenér prezentace Ondřej Rybář. A měl pravdu, protože Veronika byla na trati třetí nejrychlejší za Darjou Domračevovou a Kaisou Maekaeraeinenovou, která dnes skončila sedmá.

 

 

Gabriela Soukalová v závodě s hromadným startem znovu pronikla do top 10. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Gabriela Soukalová v závodě s hromadným startem znovu pronikla do top 10. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Konečně do černého
Blížilo se velké finále. Přidá Veronika Vítková další chybu a udrží se Gabriela Soukalová v elitní desítce? Odpovědi přišly v zápětí. Gabriela Soukalová, jež na střelnici přiběhla ve skupině za Darjou Domračevovou pálila jednou vedle. Veronika Vítková stáhla na trati ztrátu na minimum, především však, konečně(!), mířila pětkrát přesně. Najednou poskočila na páté místo. Gabriela Soukalová byla devátá a na této příčce projela i cílem.

 

Síly do finiše
Na rovince za tribuna se vezla za Polkou Weronikou Nowakovskou a čekala na úder. Ten přišel na úpatí prvního velkého stoupání. Nejprve předjela Polku a vrátila se na páté místo. Před sebou už měla jen Valj Seměrenkovou z Ukrajiny a Francouzsku Anais Bescondovou. „Veronika si jela svoje tempo a před obrátkou se do nich pustila,“ dodal Ondřej Rybář. Na druhém mezičase už soupeřky míjela. Ale ty nevzdaly a za českou reprezentantku se zavěsily. „Verča si ale dobře si rozvrhla síly a ještě jich jí trochu zůstalo na finiš,“ připomněl šéftrenér. Před tribunami pak jilemnická závodnice nedala soupeřkám šanci dotknout se třetího místa. Bronz patřil jí!

 

Znovu excelentní běh vynesl Veroniku Vítkovou na bronzovou pozici. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Znovu excelentní běh vynesl Veroniku Vítkovou na bronzovou pozici. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Sečteno podtrženo
Veronika Vítková dosáhla počtvrté v této sezóně na stupně vítězů a poosmé z dvanácti závodů skončila v Top Ten. Ve Světovém poháru je už na průběžném čtvrtém místě, navíc jí patří druhá pozice v klasifikaci závodů s hromadným startem!

 

Hromadný start na 12,5 km ženy – výsledkový servis:

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Průběžné pořadí SP 2014/15 v disciplíně
Průběžné pořadí SP 2014/15

Záznam závodu na ČT Sport

 

Text: Tomáš Hermann