Česko bude na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže reprezentovat 66 sportovců

24. ledna, 2015

Téměř sedm desítek mladých sportovců bude od 25. do 30. ledna reprezentovat Česko na XII. zimním evropském olympijském festivalu mládeže (EYOWF) v rakouském Vorarlbersku a v Lichtenštejnsku. 

 

Šedesát šest závodníků ve věku 14 až 18 let bude soutěžit v alpském a běžeckém lyžování, v biatlonu, krasobruslení, ledním hokeji, severské kombinaci, skocích na lyžích a snowboardingu.

 

„Pro mladé sportovce je to obrovská příležitost vyzkoušet si olympijskou atmosféru. Málokdy se jim stane, aby se potkávali nejen se sportovci z jiných výprav, ale taky z jiných sportovních odvětví,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf výpravy.

 

Před dvěma lety přivezla česká výprava z rumunského Brašova jednu medaili, zlato získaly skokanky na lyžích v týmové soutěži na středním můstku. „Byli bychom rádi za jakýkoli hezký výsledek či medaili, ale výsledky se dost těžko odhadují, protože závodí mladí, začínající sportovci. Překvapit může každý,“ dodal Martin Doktor.

 

Evropský olympijský festival mládeže  (European Youth Olympic Festival) se koná v každém lichém roce v zimní i letní podobě. Vznikl z iniciativy Asociace evropských olympijských výborů (EOV) a bývalého předsedy Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Rogga. Poprvé proběhl v létě roku 1991 v Bruselu.

 

Mladí sportovci zažijí velkou mezinárodní akci včetně slavnostních ceremoniálů a všech dalších olympijských náležitostí. Zimního festivalu se účastní zhruba 1500 aktérů ze 49 států.

 

Mezi ambasadory EYOWF 2015 patří například i slavní sjezdaři Marco Büchel a olympijský vítěz Patrick Ortlieb.

 

Důležité odkazy: