Rekordní návštěva viděla v NMNM stříbrnou českou jízdu

06. února, 2015

Rekordních dvaatřicet tisíc fanoušků sledovalo stříbrnou jízdu českých reprezentantů v závodě smíšených štafet. Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec nabídli svým fanouškům dramatickou podívanou do posledních metrů. Silnější byli v závěru jen Norové Fanny Hornová, Tiril Eckhoffová a bratři Johannes a Tarjei Boeové. Na třetím místě doběhl kvartet Ukrajiny.

V elektrizující atmosféře ukázali Češi pevné nervy. Stříleli nejlépe z celého startovního pole, když jen pětkrát dobíjeli. V závodě byli postupně první, čtvrtí, první a nakonec druzí.

 

CER_5287

Veronika Vítková na střelnici na stavu číslo 1

Zkušeně na poryv

Veronika Vítková potvrdila, že v této sezóně závodí v absolutní top formě. Vleže jednou dobíjela a vstoje sestřelila na poprvé všechny terče. Na předávce pak byla první těsně před Ukrajinou. „Musím říct, že od startu jsem se to snažila tlačit dopředu, abych se nedostala do žádné kolize, to se mi podařilo,“ popisovala, jak ze třetí řady byla najednou na čele pelotonu 22 štafet. „A pak jsem se jen soustředila na sebe a na střelbu.“ Se silným poryvem větru si poradila zkušeně. „Dvakrát jsem si cvakla, ale rána šla vedle. Tak jsem to zopakovala a terče už padaly,“ líčila svoje počínání.

Její stojka pak byla excelentní. „První čtyři rány byly ležákové centry,“ zdůraznil šéftrenér Ondřej Rybář. „A pátá byla také v pohodě.“

 

Centry a síly

Plně soustředěná Gabriela Soukalová

Plně soustředěná Gabriela Soukalová

Gabriela Soukalová se na trati trochu trápila, ale svůj ležecký part zvládla skvěle. „Jo, to bylo dobrý, až jsem byla překvapená. Chvíli jsem si říkala, zda to nestřílí někdo za mě z vedlejšího stavu,“ usmívala se nad samými centrovými zásahy. „To mě hodně podrželo a dodalo mi to sílu pro druhé kolo. A na tu stojku jsem se snažila přijet, abych udržela náskok. Bohužel hned tu první ránu jsem vystřelila moc brzo. Škoda, vypadalo by to líp.“ Závěrečný okruh ji bolel. Cítila se zničeně. „Je to pravda, úplně jsem se vydala a nemohla zrychlit ani o vteřinu. Bohužel.“ Přesto předávala čtvrtá, jen 8,5 sekundy za tehdy vedoucí Francií.

„Mám strach ze sprintu. Opravdu jsem se dnes vydala ze všech sil. Neumím si představit, že zítra pojedu ve stejném tempu ještě delší trať,“ připomněla s povzdychem 7,5 km dlouhý sobotní závod.

 

Michal Šlesingr byl dnes fenomenální

Michal Šlesingr byl dnes fenomenální

Hrdina se dočkal

Nezpochybnitelným hrdinou českého týmu byl Michal Šlesingr. Nemocný smolař posledních dvou sezón totiž vytáhl českou štafetu opět na první místo! Vleže byl bezchybný, vstoje jednou dobíjel, a pak si poradil s Johannesem Boe! „Na střelnici jsem se trochu bál, jak budu reagovat na diváky, ale nakonec se mi podařilo udržet koncentraci tam, kde jsem potřeboval. Jsem moc spokojený, jak jsem to zvládl.“ A ještě jedna věc Michala Šlesingra potěšila. „Konečně jsem si v Novém Městě pořádně zazávodil. Bylo to super!“

 

OK, soupeř byl lepší

Ondřej Moravec dovedl štafetu do cíle na stříbrné příčce

Ondřej Moravec dovedl štafetu do cíle na stříbrné příčce

Finiš měl na svých bedrech Ondřej Moravec, který se na trať vydal s druhým z bratří Boeů Tarjeiem. Jejich kroky se rozdělily až při závěrečné stojce. Nor byl bezchybný, český reprezentant jednou dobíjel. „Dneska bylo k vítězství blízko, ale i tak je to pro nás velký úspěch a třeba se dočkáme jindy, pokud bude mix v programu v NMNM i příště.“ Na trati Nora sjížděl, ale dostihnout už jej nešlo. „Říkal jsem si, že stačí, když poleví, kdybych ho dotáhla na pět sekund, tak už je to kousek. Kolikrát se někdo zlomí.“ Nora zkoušel atakovat ještě v posledním stoupání lesem „Modříňák“. „Stahoval jsem ho, ale cíl už byl blízko. Věděl jsem, že už ho nedám. Vzal si vlajku, a už by bylo trochu nefér, kdybych to na něj zkoušel. Řekl jsem si OK, byli lepší, vyhráli.“

Nádherné druhé místo pro české biatlonisty znamená nejen vylepšení bronzu před domácími fanoušky z MS 2013, ale také navázání na úspěšnou šňůru výsledků ze smíšených štafet. A pozor! Ani v sedmém dílu Světového poháru sezóny 2014/2015 nechybí čeští reprezentanti na stupních vítězů!

Zítra pokračuje SP v NMNM sprinty žen (12:30) a mužů (15:30).

Smíšená štafeta na 2 x 6 + 2 x 7,5 km – výsledkový servis:
Oficiální výsledky závodu
Analýza závodu
Průběžné pořadí SP 2014/2015 v disciplíně

Záznam závodu na ČT Sport

Text: Tomáš Hermann, Foto: Michal Červený, Český biatlon

Stříbrná radost

Stříbrná radost