Po „bojovce“ je Michal Šlesingr v Top Ten i ve vytrvalostním závodě

12. února, 2015

Dobrou formu stále potvrzuje Michal Šlesingr. Český biatlonista dosáhl v dnešním vytrvalostním závodě na další umístění v elitní desítce, když v rámci VIII. kola Světového poháru v norském Oslu obsadil osmou příčku. Šňůru svých bodovaných umístění opět rozšířil Michal Krčmář, který doběhl 26. v pořadí. Ostatním českým závodníkům se už tolik nedařilo. Jaroslav Soukup skončil 49., Tomáš Krupčík 66. a Ondřej Moravec dokonce až 70. v pořadí. Vyhrál Martin Fourcade před Jevgenijem Garaničevem a Sergejem Semjonovem, všichni tři stříleli bezchybně.

 

Stržená rána
„Byla to velká bojovka,“ prohodil nejprve Michal Šlesingr. „Trať byla hodně rozbitá, sníh se bořil. Na druhou stranu byl alespoň skluzný,“ popisoval podmínky závodu už podrobněji.  Devatenáct výstřelů nalezlo cíl, jen jedna šel vedle. Chyboval při druhé zastávce vleže, tedy během třetí položky.  „Trenér Mára Lejsek mi říkal, že rána byla na tři hodiny. To znamená , že byla stržená. Zřejmě jsem za to vzal více, než jsem měl,“ zalitoval.

 

Spokojenost
Každopádně konečný výsledek jej potěšil. „Za každé umístění v elitní desítce jsem rád, je důvodem ke spokojenosti. Jsem rád, že si v průběhu celé sezóny držím relativně vysokou a vyrovnanou výkonnost. Před blížícím se mistrovstvím světa je to určitě povzbuzení,“ zmínil březnový vrchol sezóny.

 

Upevněná pozice
Navíc si dnes upevnil pozici v elitní desítce průběžné klasifikace Světového poháru. Má už stejný počet bodů jako devátý Simon Eder z Rakouska a mírně zvýšil náskok na jedenáctého Erika Lessera, jenž dnes skončil hned za ním. „Vždy jsem říkal, že pořadí Světového poháru je skutečným odrazem výkonnosti sportovce, a to stále platí. Jen se na to snažím tolik neupínat. Ale samozřejmě budu na konci sezóny rád, pokud to tak zůstane,“ dodal zkušený dvaatřicetiletý závodník.

 

Co se to děje?
Na opačném protipólu výkonnosti se nyní, a poněkud překvapivě, nachází Ondřej Moravec. Poté, co přivedl český mix do cíle na druhém místě v NMNM, mu individuální závody nevycházejí. Postupně skončil 42., 39. a dnes dokonce až 70. Co se s trojnásobným olympijským medailistou děje? „Nejde mi to,“ povzdychne si.  Dnes začal dobře, nulou, ale pak už to bylo jen horší a horší. Následovaly chyby 1-2-3, celkem šest trestný ch minut. „Měl jsem tři chyby po třech položkách, a to je strašně moc.“ Tušil, že má po závodě. „Stojku jsem pak už vůbec nezvládl, nemohl jsem se pořádně koncentrovat, rány si hlídat,“ popisoval, jak na něho dolehlo zklamání.

Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup dnes na holmenkollenské střelnici neměli svůj den. Foto: Český biatlon, Michal Červený

Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup dnes na holmenkollenské střelnici neměli svůj den. Foto: Český biatlon, Michal Červený

 

Žádná rezignace
Nikoliv však rezignace. „V sobotu mám další šanci, jak šňůru špatných výsledků zlomit a půjdu po ní,“ slíbil. A jako by mu myšlenky na další klání i zvedly náladu. „Michal Krčmář mi říkal, že po takových to výsledcích ode mě nebude nikdo nic čekat ani na mistrovství světa, tak ať jsem v klidu,“ usmál se.

 

Odvrácená tvář
Na poslední položku by nejraději zapomněl Jaroslav Soukup. Bronzový medailista z MS 2012 v této disciplíně bojoval až do poslední položky o elitní desítku, ale pak mu biatlon ukázal jednu ze svých odvrácených tváří. Tři chyby znamenaly propad až na 49. místo. „Věřil jsem si, cítil jsem se dobře. Bohužel dvě rány padly těsně mimo, to mi potvrdil i trenér. No, a poslední už jsem psychicky trochu nezvládl. Ta byla daleko,“ popisoval rozhodující chyby. „Mám alespoň radost malou radost z těch prvních tří nul. Snad na ně navážu ve sprintu,“ přál si.

 

Individuální závod muži (20 km) – výsledkový servis:

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Pořadí SP disciplíny
Pořadí SP celkově
Pohár národů

Záznam závodu na ČT Sport

 

Text: Tomáš Hermann