Reprezentanti zamířili do dějiště MS 2015

02. března, 2015

Biatlonová horečka začíná. Čeští reprezentanti se dnes vydali z letiště Václava Havla v Praze na mistrovství světa do finského Kontiolahti. Vrchol letošní sezóny odstartuje ve čtvrtek ostře sledovaným závodem smíšených štafet. Při poslední prověrce této disciplíny obsadili Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec druhé místo.

 

Medaile? Medaile!
Co budou chtít v daleké a chladné Karélii čeští reprezentanti dosáhnout? Logickou odpovědí na tuto otázku je: medaile! Proč? Vždyť v osmi uplynulých kolech Světového poháru stáli Češi patnáctkrát na stupních vítězů, z toho v pěti případech se jednalo o prvenství! „Máme za sebou výbornou sezónu. Když se vrátíme bez medaile, budeme asi trochu smutní, ale už nyní víme, že za tuto poolympijskou zimu se nemusíme vůbec stydět,“ řekl už dříve šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

 

Koncentrace neschází
V pondělí na letišti pak dodal: “Nechci to zlehčovat, ale tohle mistrovství světa po olympiádě je určitě po psychické stránce více v pohodě. Pro nás není o nic víc důležitější, než Světové poháry.” Na druhou stranu jej sami sportovci překvapili. „Na soustředění v Pokljuce byli enormně koncentrovaní na veškeré činnosti. To mě hodně potěšilo. Jako by si uvědomovali, že když jsme přivezli pódium z každého Světového poháru, tak bychom měli i z mistrovství světa,” dodal.

 

Rekordmanka
Českou rekordmankou v pódiových umístěních je tuto sezónu Veronika Vítková. Na stupně vítězů vystoupila šestkrát v individuálních závodech a šestkrát jako členka štafet. “Každé umístění do desítky je super, ale medaile je pro mě sen. Sezona je fantastická, jedu na vlně a ráda bych se na ní udržela i v Kontiolahti,” řekla šestadvacetiletá rodačka z Jilemnice. Její výhodou by mohla být také skutečnost, že jí nevadí špatné počasí, které se bude dát ve Finsku očekávat, zejména zima a silný vítr. “Není to tak, že bych z toho bylo nadšená, ale vím, že to máme všichni stejné, tak to neřeším a většinou se mi v tom daří,” uvedla.

 

Chce to nulu
Nejdéle na přípravě v Pokljuce zůstal Ondřej Moravec. “Původně to bylo proto, že za mnou přijela manželka, ale nakonec jsem využil čas k tréninku a bylo to dobré,” řekl před odletem letohradský závodník, který byl na stupních v této sezoně dvakrát. Jednou v individuálním závodě a jednou ve štafetě. “Každé umístění do desítky bude dobré. Rozhodne střelba. Bez nuly to přední umístění prostě nebude,” měl jasno. Před rokem v Soči bral za bezchybnou střelbu medaili ve stíhacím závodě a v závodě s hromadným startem.

 

Gabriela Soukalová těsně před odletem v obležení novinářů. (C) Český biatlon, Petr Slavík

Gabriela Soukalová těsně před odletem v obležení novinářů. (C) Český biatlon, Petr Slavík

Kvalitní příprava
Dalším českým želízkem v ohni bude Gabriela Soukalová. Ta věří, že počasí ve Finsku nebude extrémní jako v loňském roce při Světovém poháru, kdy ji létající koberce rozhodily tak, že běžela i jedno trestné kolo navíc. “Věřím, že naše příprava byla natolik kvalitní, že zkušenosti a všechno ostatní přeneseme do závodů a počasí to neovlivní,” věřila. Přestože z osobního pohledu neprožívá nejúspěšnější sezónu, mezi elitou neschází. Se štafetou byla už šestkrát na stupních vítězů. “Tam je největší šance,” doplnila vítězka sprintu z Pokljuky.

 

Silný tým
Ve výborné formě závodí tuto sezónu zkušený Michal Šlesingr, který poslední tři dny před odletem odpočíval doma v Letohradě v kruhu rodinném. „Už dlouhodobě si žádné cíle nedávám, zjistil jsem, že mě to spíš svazuje, takže na tohle se úplně nekoukám. Doufám, že po každém závodě si nebudu muset něco vyčítat. Že mi to bude celé večery vrtat v hlavě. Důležité je, abych byl já sám s tím svým výkonem spokojený, a to může přinést i výsledky.“ První závodem budou už zmiňované smíšené štafety. „Máme silný tým. Kdyby se nám povedlo zajet dobrý výsledek, tak i to je pro psychiku trochu nakopnutí,“ dodal dvaatřicetiletý reprezentant.

 

Biatlonová horečka začíná. Věřme, že to je a zůstane ta jediná, která nás všechny potká.

 

Tomáš Hermann, s využitím ČTK