Veronika, Gábina, Michal a Ondra jsou mistry světa!

05. března, 2015

V roli velkých favoritů nastupovali čeští biatlonisté do závodu smíšených štafet na 2 x 6 km a 2 x 7,5 km ve finském Kontiolahti. Vždyť všichni členové české čtveřice jsou v průběžném pořadí SP v elitní desítce! A svoji roli koncentrovaným výkonem potvrdili! První závod a hned má Česká republika z mistrovství světa zlatou medaili. Bravo a blahopřejeme celému týmu!

 

Do role favoritů je pasoval český výběr i web mezinárodní biatlonové unie biathlonworld.com.
„Podle našeho názoru mohou Češi klidně bojovat o zlato. Pokud budou mít štěstí při střelbě Vítkové, mohou si vytvořit i náskok, neboť Vítková je na prvním nejrychlejší. Soukalová může toto tempo držet a Šlesingr s Moravcem udržet až do cíle. Český trenér a média dobře ví, že smíšená štafeta je jejich jednou z největších šancí na medaili, takže budou připraveni.“ Zřejmě si to naši borci přečetli…

 

Běžecká energie
Veronika Vítková vtrhla do závodu plna energie a hned po startu se drala kupředu. Skvělá běžecká forma ji neopustila. To bylo zřejmé. Střílela v rytmu, ale pokaždé minula jeden terč, který skolila vždy až na druhý pokus. Ze střelnice odjížděla nejprve pátá a podruhé střelbě třetí. Překvapivě neustále vedla Japonka Fujiko Suzukiová. Po parádním finiši ale předávala jako první Veronika Vítková!

 

Střelecký koncert
Gabriela Soukalová si držela svoje tempo a soustředila se na střelbu. Ani vleže ani vstoje neminula žádný terč, a to bylo podstatné. Předstihly ji jen dvě nejrychlejší ženy biatlonového světa Darja Domračevová z Běloruska a domácí Kaisa Maekaeraeinenová.  Michala Šlesingra vyslala na trať s odstupem 26 sekund.

 

Chvilka napětí
Nejzkušenější člen českého kvarteta předváděl koncentrovaný výkon. Ležku zvládl bezchybně a ve stojce si počínal podobně až do poslední s pěti rán. Ta však minula cíl, s rozklepanýma nohama pak sestřelil terč druhým náhradním nábojem. Na trati však bojoval a předával Ondřeji Moravcovi jen 12 sekund za vedoucími Bělorusy.

 

Suverénně za zlatem
Český finišman se po první položce přilepil za Bělorusa Ljadova, aby vzápětí sám udával tempo. Při každé položce jednou dobíjel. Na trati si však počínal suverénně svým soupeřům, ať už Ljadovovi, tak staršímu Boeovi, ale zejména Martinu Fourcadovi nedal vůbec žádnou šanci.

 

Čtvrtý titul
Pro čtvrté české zlato z mistrovství světa si pak přijel do cíle se státní vlajkou. Sluší se připomenout předchozí úspěchy:  Borovec 1993, štafeta žen Jana Kulhavá, Jiřina Adamíčková, Iveta Knížková a Eva Háková. Chanty-Mansijsk 2003 Kateřina Holubcová ve vytrvalostním závodě a Hochfilzen 2005 Roman Dostál ve vytrvalostním závodě.

 

Ondřej Moravec si vychutnává dojezd do cíle se státní vlajkou. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Ondřej Moravec si vychutnává dojezd do cíle se státní vlajkou. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

 

Jsou prostě šikovní
Zpět ovšem k dnešní slávě. Jak ji Češi bezprostředně po závodě prožívali? „První závod a hned vítězství. To je nádhera. Máme prostě šikovné sportovce,“ radoval se v rozhovoru pro Českou televizi šéftrenér Ondřej Rybář. „Všichni odvedli svůj díl práce, ale podle mě se rozhodlo už na prvním úseku, kde podala Veronika Vítková úžasný běžecký výkon, kterým vyvážila drobná zaváhání ve střelbě. No, a Ondra to pak korunoval. V závěrečném okruhu bylo jasné, že ani Martin a Tarjei na něho nemají.“

 

Těžko hledat slova
„Je to super a snad nám to pomůže do dalších závodů,“ přála si Veronika Vítková. „Jsem ráda, že jsem nenavázala na nepovedené tréninky a zvládla jsem střílet bezchybně,“ ulevila si Gabriela Soukalová. A Michal Šlesingr? „Hned po svém dojezdu jsem říkal, že pokud vyhrajeme, asi budu těžko hledat slova. A opravdu je těžko hledám.“

„Je to velká radost a moc děkuji všem závodníků, trenérům a vlastně celému týmu,“ usmíval se spokojeně prezident svazu Jiří Hamza.

 

Holky a kluci děkujeme za krásný zážitek!

 

Smíšená štafeta (2 x 6 km + 2 x 7,5 km) – výsledkový servis

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Pořadí SP v disciplíně
Pohár národů – muži
Pohár národů – ženy

 

Text: Tomáš Hermann

 

*****

Obsáhle se MS 2015 věnují naši mediální partneři

ČESKÝ ROZHLAS
Dvojici reportérů Tomáše Kohouta a Jana Suchana vyslal do Finska Český rozhlas. Oba mají časté vstupy na Radiožurnálu, ale nejen to. Na streamu Český rozhlas Sport jsou závody s výjimkou vytrvalostních vysílány v živé reportáži, a to včetně ohlasů přímo ze střelnice atd. K poslechu na http://zpravy.rohlas.cz, přimý link http://prehravac.rozhlas.cz/zpravy a v aplikaci iRadio pro chytré telefony, ke stažení zde: http://m.rozhlas.cz/napoveda/aplikace/.

 

ČESKÁ TELEVIZE
Všechny závody vysílá na ČT Sport i Česká televize http://www.ceskatelevize.cz/sport/. Dění komentují Jiří Rejman a exmistr světa Roman Dostál, reportérské vstupy má před kamerou Tomáš Lachman a za kamerou Jaroslav Jirásek. Do studia zve hosty z řad biatlonu Petr Kubásek. Standardní zpravodajství pak můžete sledovat v pravidelných relacích na ČT1 nebo ČT24.

 

iDNES a MfDNES
Aktuální zpravodajství včetně on-line přenosů, dále reportáže, rozhovory, kroky za kulisy apod. pak přináší i zpravodajský portál iDNES a deník MfDNES. Svůj pohled do světa biatlonu vám nabízí Tomáš Macek se svými kolegy. Sledujte http://sport.idnes.cz/biatlon.aspx.