Stříbrná radost Gabriely Soukalové ve vytrvalostním závodě

11. března, 2015

Dlouho mohla Gabriela Soukalová snít o vítězství ve čtvrtečním vytrvalostním závodě.  Nepředstihla ji Italka Dorothea Wiererová, která za ní zaostala o 1,6 sekundy, lepší nebyla ani domácí favoritka Kaisa Maekaeraeinenová, jež na českou reprezentantka ztratila ve vyrovnaném souboji 1,2 sekundy! Dlouho se zdálo, že o medailistkách je už jasno, ale pak všechny zaskočila s číslem 93 startující Jekatěrina Jurlovová. Bezchybně střílející Ruska si dojela pro světový titul s náskokem více než 20 vteřin. Pěkný závod má za sebou také Veronika Vítková, jež obsadila osmé místo, i Eva Puskarčíková, která skončila na 24. místě.

 

Udávala tón
Pětadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou startovala už s číslem čtyři a od počátku udávala tón závodu. Její první položka byla bezchybná a znamenala průběžné páté místo. I v úvodní stojce trefila všechny terče a postoupila na druhé místo. Ani na třetí položce neminula žádný z terčů a průběžně už byla první! Jediná chyba pak přišla při čtvrté ráně závěrečné položky a znamenal návrat nejen na průběžné druhé místo, ale i v konečném pořadí.

 

Gabriela Soukalová zcela vyčerpaná v cíli. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Gabriela Soukalová zcela vyčerpaná v cíli. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Koncentrace na střelbu
„Snažila jsem se maximálně koncentrovat na střelbu, protože nepatřím k nejrychlejším. A přestože jsem v poslední položce minula, věděla jsem, že i s jednou chybou mám za sebou dobrou střelbu,“ popisovala svůj závod členka klubu SKP Jablonec.  A jak ho viděla dále? „Ve třetím kole jsem musela trochu ubrat, protože jsem přestávala moci.“ Vyhovovalo jí však bezvětří. „Byla jsem moc ráda za regulérní podmínky, to mě hodně mobilizovalo. Seděla mi také tvrdá trať.“ Ve finiši pak na posledních třech kilometrech nechala veškerou energii. „Vydala jsem ze všech sil a myslím, že jsem ukázala i to, na co jsem neměla.“

 

Postupně nahoru
Slova chvály měli i oba trenéři. Nejprve Zdeněk Vítek: „Gábina jde celou sezónu postupně nahoru a dnes to potvrdila.“ Šéftrenér Ondřej Rybář, který je i osobním koučem biatlonistky, pak dodal. „Ještě to stále není stará dobrá Gábina. Ale na tento šampionát se dokázala výborně připravit, ukázala svůj potenciál a vytěžila maximum.“

 

Ruské překvapení
Vítězná Jurlovová byla skutečným překvapením závodu. „Rusky nejezdí letos moc dobře, ale stále umí střílet, a to dnes rozhodlo,“ poznamenal Zdeněk Vítek. „Úplně jsme s ní nepočítali,“ přiznal Ondřej Rybář. „Její bezchybná střelba a životní běžecký výkon rozhodly.“

 

Dvě chyby na střelnici dnes Veroniku Vítkovou odsunuly mimo medailové pozice. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Dvě chyby na střelnici dnes Veroniku Vítkovou odsunuly mimo medailové pozice. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Dvakrát škoda
Výborně si počínala také Veronika Vítková. Šestadvacetiletá biatlonistka z Jilemnice dala zapomenout na střelecké trápení z předchozích dvou klání MS a po dvou bezchybných položkách se držela na průběžném třetím místě, jen šest desetin sekundy za Gabrielou Soukalovou. Ve druhé polovině závodu však v každé položce jednou chybovala. „Je to škoda,“ povzdychla si. Terč minula poslední ranou vleže a první vstoje. „Každopádně za ty dvě nuly jsem ráda. A ze závodů mám mnohem lepší pocit, než tomu bylo o víkendu,“ připomněla sprint a stíhačku. Patnáctikilometrový závod ji hodně bolel. „Dnes to nebylo ono. Cítila jsem se utahaně, utrápeně.“

 

V průběžné klasifikaci SP se opět vrátila na průběžné třetí místo před dnes patnáctou Valj Seměrenkovou z Ukrajiny.

 

Posun v Poháru národů
Trenér Zdeněk Vítek pak nezapomněl ocenit ani výkon Evy Puskarčíkové. „Na MS prožívá premiéru a dnes podala velmi zkušený výkon. I s ní jsem absolutně spokojen.“  Jitka Landová minula celkem šest terčů a skončila na 75. pozici. V Poháru národů dnes Češky obsadily druhé místo za Ruskami. A v průběžné klasifikaci se přiblížily jen na 13 bodů vedoucím Němkám.

 

Individuální závod ženy (15 km) – výsledkový servis

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Pořadí SP v disciplíně
Pořadí SP – celkově
Pohár národů – ženy

Záznam závodu na ČT Sport

 

Text: Tomáš Hermann

 

*****

Obsáhle se MS 2015 věnují naši mediální partneři

ČESKÝ ROZHLAS
Dvojici reportérů Tomáše Kohouta a Jana Suchana vyslal do Finska Český rozhlas. Oba mají časté vstupy na Radiožurnálu, ale nejen to. Na streamu Český rozhlas Sport jsou závody s výjimkou vytrvalostních vysílány v živé reportáži, a to včetně ohlasů přímo ze střelnice atd. K poslechu na http://zpravy.rohlas.cz, přimý link http://prehravac.rozhlas.cz/zpravy a v aplikaci iRadio pro chytré telefony, ke stažení zde: http://m.rozhlas.cz/napoveda/aplikace/.

 

ČESKÁ TELEVIZE
Všechny závody vysílá na ČT Sport i Česká televize http://www.ceskatelevize.cz/sport/. Dění komentují Jiří Rejman a exmistr světa Roman Dostál, reportérské vstupy má před kamerou Tomáš Lachman a za kamerou Jaroslav Jirásek. Do studia zve hosty z řad biatlonu Petr Kubásek. Standardní zpravodajství pak můžete sledovat v pravidelných relacích na ČT1 nebo ČT24.

 

iDNES a MfDNES
Aktuální zpravodajství včetně on-line přenosů, dále reportáže, rozhovory, kroky za kulisy apod. pak přináší i zpravodajský portál iDNES a deník MfDNES. Svůj pohled do světa biatlonu vám nabízí Tomáš Macek se svými kolegy. Sledujte http://sport.idnes.cz/biatlon.aspx.