V dramatických štafetách vyválčili Češi šesté místo

14. března, 2015

Cíl splněn. Štafeta mužů doběhla v závodě na 4 x 7,5 km ve finském Kontiolahti šestá. Dlouho to však na světovém šampionátu vypadalo i lépe. Po třech úsecích totiž česká štafeta držela třetí místo, jen 15 vteřin za vedoucím Německem. Potíže Ondřeje Moravce na střelnici nakonec znamenaly pokles na šesté místo. Vyhráli Němci před Nory a Francouzi.

 

Ach ten Emil
Rozhodujícím okamžikem dramatické štafetové války byla z českého pohledu sedmá položka, tedy první položka závěrečného úseku. Ondřej Moravec na ni přijel druhý za Němcem Simonem Schemppem a ve společnosti Emila Hegle Svendsena. Po pěti ranách, jej však čekaly tři dobíjení. „Nejraději bych se k tomu nevracel… Bohužel jak Svendsen vstával z podložky, tak do mě kopnul, a to mě rozhodilo polohu, i trochu znervóznělo. Podepsalo se to pak i pod dlouhé dobíjení,“ povzdychl si český finišman.

 

Ondra Moravec na 4. úseku zalehává k položce v leže, která se ukázala být kritická. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Ondra Moravec na 4. úseku zalehává k položce v leže, která se ukázala být kritická. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Kde bylo štěstí?
Pravdou však je, že štěstí, které musí doprovázet medailový úspěch, nebylo českým biatlonistům nakloněno.  Jaroslav Soukup podklouzl a sám sobě zlomil při pádu hůl, Ondřeji Moravcovi se zasekla v komoře nábojnice a o kopnutí Emila Hegle Svendsena už řeč byla…

 

Michal Krčmář s Jaroslavem Soukupem rozjeli českou štafetu výborně. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Michal Krčmář s Jaroslavem Soukupem rozjeli českou štafetu výborně. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Skvělý start
Vezměme ale jinak výborný výkon českého kvarteta po pořádku. Michal Krčmář podal na prvním úseku excelentní výkon. Obě položky odstřílel v rytmu, ale především bezchybně. Po stojce běžel pátý a v závěru ještě předstihl finskou štafetu. Předával tak čtvrtý s odstupem necelých 18 vteřin na vedoucí Norsko. Snadné to však pro něho nebylo. „Po nezdar ve sprintu a stíhačce jsem měl sebevědomí docela dole. Ležku jsem proto odstřílel hodně pomalu a opatrně. Stojka už byla v pořádku a na trati jsem dělal, co jsem měl,“ oddychl si nejmladší člen kvarteta.

 

I po pádu v kontaktu
Jaroslav Soukup šel po výborných výkonech v individuálních závodech do štafet zdravě nažhaven. A právě možná z přemíry snahy v prvním okruhu spadl a zlomil si hůl. „Bouchnul jsem si lyží o hole a bylo to. Pěkná držka, ale nic mi není,“ vypravoval. Chvíli jel o jedné holi, ale kromě ztráty osmi, deseti sekund incident jeho výkon nepoznamenal. Vleže jednou dobíjel, vstoje vůbec a jel průběžné čtvrtý. A přestože na předávku přijel sedmý, bylo to ve skupině závodníků jen 18 vteřin za průběžně první Francií. „Ležka mohla být bez chyby. Měl jsem čelo na dosah, ale za stojku jsem fakt rád. Poladil jsem ji a trefuju se.“

 

Michal Šlesingr znovu potvrdil, že je v Kontiolahti ve fantastické formě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Michal Šlesingr znovu potvrdil, že je v Kontiolahti ve fantastické formě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

A hurá kupředu
Na třetí úsek vyrazil Michal Šlesingr. A nejzkušenější český reprezentant potvrdil, že jej světový šampionát zastihl ve výborné formě. Předjížděl jednoho soupeře za druhým a po položce vleže, při které neminul ani jeden terč, mu patřilo už třetí místo. Vedoucí Němec Peiffer byl jen devět sekund předním. Na stojku pak přijela společně trojice Arnd Peiffer, Johannes Boe, Michal Šlesingr. Rodák z Letohradu vystřelil první a začal sklápět jeden terč za druhým. Po třetím úspěšném zásahu se však zasekl a musel dvakrát dobíjet. Němec upaloval kupředu, Nor si počínal stejně jako český reprezentant. „To moje dobíjení bylo zbytečné. Běželo se mi dobře, proto jsem se hned snažil dostihnout soupeře. Možná mě to ale stálo trochu sil, protože poslední kilometr už mi opravdu nechutnal.“ Michal předával třetí, těsně za Nory. Vedoucí Německo bylo vzdáleno 15 vteřin.

 

Trable na pokračování
A jak to bylo dále? To už vlastně znáte. Ondra Moravec držel společně se Svendsenem vysoké tempo. Schemppa měli stále na dohled. Pak už ale přišly zmiňované trable na střelnici. Dlouhé dobíjení a propad na 4. místo s odstupem 48 vteřin. Na zádech si Ondra navíc vezl Rusa Šipulina Rakušana Landertingera. Při poslední položce se mu navíc zasekl náboj… Do cíle pak přijel společně s Rakušanem. „Věděl jsem, že Dominik má větší absolutní rychlost, ale bohužel v kopci jsem ho neutrhl. Tím byly karty pro finiš rozdány.“

 

Ondřej Moravec dováží českou štafetu na konečném 6. místě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Ondřej Moravec dováží českou štafetu na konečném 6. místě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Závěrečné hodnocení
Šesté místo i tak českému týmu sluší.  „S výsledkem jsme spokojení, i když průběh závodu nás nechával snít i o lepším výsledku,“ řekl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. „Velmi oceňuji kluky na prvním a druhém úseku, tedy Michala Krčmáře a Jardu Soukupa. Stále nás drželi v popředí, a proto jsme byli dlouho ve hře o medaili. Michal Šlesingr to je pak samostatné kapitola. Odvedl přesně to, co jsme od něho čekali. Ondra to měl na posledním úseku hodně těžké i vzhledem ke konkurenci, která se tam sešla. Mrzí mě zejména jeho potíže s dobíjením vstoje. Tam totiž ještě byla možnost bojovat o čtvrté místo.“

 

Štafeta muži (4 x 7,5 km) – výsledkový servis

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Pořadí SP v disciplíně
Pohár národů – muži

Záznam přímého přenosu na ČT Sport

Text: Tomáš Hermann

 

*****

Obsáhle se MS 2015 věnují naši mediální partneři

ČESKÝ ROZHLAS
Dvojici reportérů Tomáše Kohouta a Jana Suchana vyslal do Finska Český rozhlas. Oba mají časté vstupy na Radiožurnálu, ale nejen to. Na streamu Český rozhlas Sport jsou závody s výjimkou vytrvalostních vysílány v živé reportáži, a to včetně ohlasů přímo ze střelnice atd. K poslechu na http://zpravy.rohlas.cz, přimý link http://prehravac.rozhlas.cz/zpravy a v aplikaci iRadio pro chytré telefony, ke stažení zde: http://m.rozhlas.cz/napoveda/aplikace/.

 

ČESKÁ TELEVIZE
Všechny závody vysílá na ČT Sport i Česká televize http://www.ceskatelevize.cz/sport/. Dění komentují Jiří Rejman a exmistr světa Roman Dostál, reportérské vstupy má před kamerou Tomáš Lachman a za kamerou Jaroslav Jirásek. Do studia zve hosty z řad biatlonu Petr Kubásek. Standardní zpravodajství pak můžete sledovat v pravidelných relacích na ČT1 nebo ČT24.

 

iDNES a MfDNES
Aktuální zpravodajství včetně on-line přenosů, dále reportáže, rozhovory, kroky za kulisy apod. pak přináší i zpravodajský portál iDNES a deník MfDNES. Svůj pohled do světa biatlonu vám nabízí Tomáš Macek se svými kolegy. Sledujte http://sport.idnes.cz/biatlon.aspx.