Letohradská klika řádila na MS. Ondra Moravec 2., Michal Šlesingr 5.!

15. března, 2015

Až dosud sbírali čeští biatlonisté medaile na mistrovství světa v Kontiolahti jen během pracovních dnů. Ondřej Moravec však ukázal, že to zvládají i o víkendu. V dramatickém vyvrcholení, kterém byl závod s hromadným startem na 15 km, vybojoval stříbrnou medaili a zkompletoval tak svoji finskou medailovou sbírku – zlato, stříbro, bronz. Jeho výkon navíc podtrhl jeho letohradský souputník Michal Šlesingr výtečným pátým místem! Vyhrál častý tréninkový partner českých biatlonistů Jakov Fak ze Slovinska, už čtvrtý bronz si z MS odveze Tarjei Boe. Jaroslav Soukup obsadil v závodě určeném pro elitní třicítku 28. místo.

 

Na první položce Michal s Ondrou nesestřelili po jednom terči. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Na první položce Michal s Ondrou nesestřelili po jednom terči. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Chyby hned na úvod
Čeští biatlonisté nevstoupili do závodu šťastně. Všichni v úvodní položce jednou chybovali. Michal Šlesingr byl 22., Ondřej Moravec 25. a Jaroslav Soukup vybíhal na trať hned za ním. Jejich ztráta na vedoucího Erika Lessera z Německa se pohybovala kolem 25 vteřin. Na trati se však čtyřiadvacet závodníků opět sjelo v jeden velký peloton. Při druhé ležce už Češi nechybovali a rázem byl pohled na průběžné pořadí veselejší. Michal Šlesingr běžel 13. a Ondra Moravec 14. v pořadí. Takto společně už oba letohradští biatlonisté, byť nyní členové SKP Jablonec, trénují a závodí od žákovských let. Vedl Johannes Boe. Jaroslav Soukup se pohyboval na 24. místě.

 

Dvacet na medaili
A přišla první stojka, na kterou přijelo pohromadě stále 20 biatlonistů! Únava ze šestého závodu na mistrovství světa se na mnohých už začala podepisovat. Přišly chyby. Ondřej Moravec však neminul ani jeden terč a rázem byl čtvrtý! Předním běželi Simon Fourcade, Ole Einar Bjoerndalen a Simon Eder, které za chvíli doběhl. Bohužel Michal Šlesingr čtvrtou a pátou ránu vychýlil mimo terč. Rázem se propadl až na 22. místo se ztrátou téměř 48 vteřin. Na vedoucími závodníky se však dotáhla další čtveřice, a to Emil Hegle Svendsen, Tarjei Boe, Jakov Fak a Jevgenij Garaničev. Tempa se pak ujal Ondra Moravec. Necelých dvacet vteřin pak měla odstup skupina s dvanácti závodníky včetně neúnavného Michala Šlesingra.

 

Finálové drama
Energie mířila k terčům. Napětí by se dalo krájet. Drama vrcholilo. Legendární OEB byl opět bezchybný, jako jediný z celého startovního pole. Terče neminuli ani Tarjei Boe, ani Jakov Fak, ale ani Ondřej Moravec! Naopak Svendsen, Garaničev i oba Simonové Fourcade a Eder museli na trestná kola. Na tři medaile tak zůstali čtyři borci. Do hry o dobré umístění se navíc vrátil bezchybnou položkou Michal Šlesingr, který povyskočil na 10. místo!

Poslední položka byla infarktová. O vítězství v závodě střílelo snad patnáct biatlonistů. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Poslední položka byla infarktová. O vítězství v závodě střílelo snad dvacet biatlonistů. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

 

Na plný plyn
Rozhodlo se na pověstné „střeše“. Jakov Fak podřadil a přidal plyn. Tempo s ním držel jediný Ondřej Moravec. Norové mírně ztratili. Slovinec s chorvatskými kořeny však před sebe už nikoho nepustil, určitě také k radosti jeho osobního kouče Tomáše Kose. Ondřej Moravec zůstal jen o jednu vteřinu zpět a radoval se z nádherného stříbra. Michal Šlesingr vydřel úžasným finišem páté místo. Jaroslav Soukup doběhl na 28. pozici.

 

Stříbrná radost
„Je to neskutečný. Před sezónou jsem si dával za hlavní cíl uspět v celkové klasifikaci Světového poháru. Za všechny světové medaile jsem strašně rád,“ usmíval se třicetiletý člen SKP Jablonec. Po prvním nevydařeném výstřelu, který byl současně i posledním, nezpanikařil. „Každý už je unavený, a tak jsem věřil, že i ta ztráta se dá dojet. Vyplatilo se to,“ vysvětloval, jak už byl potom jen a jen bezchybný.

Ondřej Moravec dojíždí do cíle závodu s hromadným startem na krásném druhém místě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Ondřej Moravec dojíždí do cíle závodu s hromadným startem na krásném druhém místě. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

 

Na trati to dnes Michalovi Šlesingrovi jelo neskutečně. O to víc ho mrzely chyby na střelnici. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Na trati to dnes Michalovi Šlesingrovi jelo neskutečně. O to víc ho mrzely chyby na střelnici. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Běh plus, střelba minus
To v tváři Michala Šlesingra bylo možné rozpoznat smutek. „Nemohu říci, že jsem spokojený. Dvě chyby na jedné položce jsou prostě moc,“ připomněl svůj kritický okamžik při první stojce. „Je to škoda, protože běžecky jsem tady na to měl po celý šampionát a dosud jsem i platil za člověka, který se dokáže v rozhodujících chvílích zkoncentrovat,“ zalitoval mistr světa ze smíšených štafet individuální bilance – 4., 5., 7., 14.

 

Nádherná tečka
„Ondra jel chytře a dokázal ušetřit síly na poslední kopec. Michal byl dnes tak neuvěřitelně silný v běhu, že těch jeho chyb vstoje je opravdu převeliká škoda,“ hodnotil závod šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. „Čtvrtá medaile, to je nádherná tečka za celým velice úspěšným šampionátem,“ radoval se Ondřej Rybář. Češi získali zlato ve smíšených štafetách, o dvě stříbra se podělili Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec, který se navíc může pyšnit i bronzem. V medailové hodnocení zemí skončila české reprezentace čtvrtá za Francií, Německem a Norskem.

 

 

Hromadný start muži (15 km) – výsledkový servis

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Pořadí SP v disciplíně
Pořadí SP – celkově

 

Záznam závodu na ČT Sport

 

Text: Tomáš Hermann

 

*****

Obsáhle se MS 2015 věnují naši mediální partneři

ČESKÝ ROZHLAS
Dvojici reportérů Tomáše Kohouta a Jana Suchana vyslal do Finska Český rozhlas. Oba mají časté vstupy na Radiožurnálu, ale nejen to. Na streamu Český rozhlas Sport jsou závody s výjimkou vytrvalostních vysílány v živé reportáži, a to včetně ohlasů přímo ze střelnice atd. K poslechu na http://zpravy.rohlas.cz, přimý link http://prehravac.rozhlas.cz/zpravy a v aplikaci iRadio pro chytré telefony, ke stažení zde: http://m.rozhlas.cz/napoveda/aplikace/.

 

ČESKÁ TELEVIZE
Všechny závody vysílá na ČT Sport i Česká televize http://www.ceskatelevize.cz/sport/. Dění komentují Jiří Rejman a exmistr světa Roman Dostál, reportérské vstupy má před kamerou Tomáš Lachman a za kamerou Jaroslav Jirásek. Do studia zve hosty z řad biatlonu Petr Kubásek. Standardní zpravodajství pak můžete sledovat v pravidelných relacích na ČT1 nebo ČT24.

 

iDNES a MfDNES
Aktuální zpravodajství včetně on-line přenosů, dále reportáže, rozhovory, kroky za kulisy apod. pak přináší i zpravodajský portál iDNES a deník MfDNES. Svůj pohled do světa biatlonu vám nabízí Tomáš Macek se svými kolegy. Sledujte http://sport.idnes.cz/biatlon.aspx.