Reprezentace míří do „země galského kohouta“

03. srpna, 2015

Pohoří Francouzský Jura se na téměř tři týdny stane domovem českých biatlonistů. Týmy mužů i žen zamíří v úterý 4. srpna do střediska Prémanon, kde je bude čekat jedna z rozhodujících fází přípravy na sezóny 2015/2016. V posledních týdnech se reprezentanti připravovali zejména v domácích podmínkách, muži i ženy střídavě v Letohradě a v Novém městě na Moravě. Vrcholem nadcházející zimy bude mistrovství světa v norském Oslu.

Průzkum terénu

Prémanon vybral šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář po důkladném průzkumu. „Podmínkou byla dobrá dopravní dostupnost, dostatečné ubytovací kapacity pro 30 lidí a samozřejmě kvalitní zázemí pro biatlonový trénink,“ vypočítává Ondřej Rybář.

Už v zimě šéftrenér konzultoval tréninkové možnosti v “zemi galského kohouta“ se svými francouzskými kolegy. „Oni mají čtyři dobrá tréninková centra v okruhu asi 400 kilometrů.“

Dobrá dostupnost, kvalitní zázemí

Jednou z výhod Prémanonu je určitě dobrá dostupnost. „Z Letiště v Ženevě je to nějaký šedesát kilometrů a autem lze téměř celou cestu z Česka absolvovat po dálnici.“ V průměrné nadmořské výšce střediska 1250 metrů se nachází kvalitní střelnice, včetně elektronické, a profilově dobrý asfaltový okruhu pro trénink na kolečkových lyžích.

Téměř kompletní sestava

Soustředění se zúčastní takřka kompletní kádr mužů a žen. „Chybět bude jen Týna Černá, které ještě stále doléčuje následky nemoci.“  Mistři světa ze smíšených štafet Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec absolvují cestu letecky. K nim se navíc přidají Michal Krčmář a Jaroslav Soukup. „Kluci si letenku zaplatili ze svého,“ upřesňuje Ondřej Rybář. Ostatní cestují do Francie mikrobusy.

Pokljuka na podzim

Po několika letech tak tým neabsolvuje stěžejní letní soustředění ve slovinské Pokljuce.  „S muži jezdíme do Pokljuky opakovaně od roku 2010. Změna už je potřeba. Každopádně to však neznamená, že bychom na Slovinsko zanevřeli. V říjnu se tam vrátíme,“ dodává šéftrenér.  Ví, že pravidelná příprava v Pokljuce je jedním z podstatných dílů vzestupu českého biatlonu.

Po návratu z Prémanonu koncem srpna čekají reprezentanty výkonnostní testy a následně pak 5. a 6. září v Letohradě Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích.

Tomáš Herman

Nebyly nalezeny žádné obrázky