Moravec a Soukalová mají tituly ze stíhačky

06. září, 2015

Dvě velké hvězdy současného českého biatlonu Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec opanovali dnešní stíhací závody v rámci mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových, který už od soboty hostil areál Šedivského lomu v Letohradě.

Zima jako řemen

Nedělní klání charakterizoval chlad, vítr a občasný déšť. Jako by tím počasí chtělo sdělit, že biatlon je především zimním sportem… Závodníci se s tím však museli vyrovnat. Gabriela Soukalová byla dlouho ve vedení, ale během závěrečné položky minula tři terče. Naštěstí ji však předstihla jen slovenská reprezentantka Jana Gereková, jejíž prvenství v závodě se nezapočítávalo do výsledků českého šampionátu. Druhá v rámci MČR doběhla Veronika Vítková a bronz vybojoval Lucie Charvátová. Všechny medailistky jsou členky klubu SKP Kornspitz.

Selhání zkušeného harcovníka

Mezi muži se odehrávala velká bitva. Nejprve vedl Michal Šlesingr, pak Ondřej Moravec, dlouho tahal špici Tomáš Vojík. Na závěrečnou položku opět přijížděl první s velkým náskokem Michal Šlesingr, zkušený harcovník však na své domácí střelnici nečekaně selhal, když minul čtyři z pěti terčů! Z útoku na druhý titul v řadě byl rázem boj o bramborovou medaili. Šance se chopil další letohradský odchovanec Ondřej Moravec, který vydřel zlato před nadějným Tomášem Vojíkem. Bronz potěšil Michala Krčmáře.

Vítězství zázrakem

„Pro mě jsou závody v Letohradě vždy stejně vyhecované, jako starty ve Světovém poháru. Nechci zklamat místní fanoušky, naopak se chci před nimi ukázat, a tak bývám dost svázaný a nervózní,“ přibližuje svoje rozpoložení z domácího klání Ondřej Moravec. „Dnes jsem byl navíc už i hodně unavený. Můj výkon na trati byl mnohem horší než v sobotu. Takže tohle vítězství je i tak trochu zázrak, protože ani historicky se mi doma nedaří.“

V kategorii juniorek zvítězila Simona Maříková z KB Letohrad, před Annou Tkadlecovou z Nového Města na Moravě a další domácí biatlonistkou Natálií Jurčovou. Mezi juniory bral zlato Jan Burian z Nového Města na Moravě, druhý skončil Ondřej Hošek ze Střelky Brno a třetí Ondřej Šantora z SKP Kornspitz. V kategorii starších dorostenek vybojovala titul Tereza Vinklárková, ve stejné kategorii dorostenců zvítězil Jakub Štvrtecký, oba jsou členy KB Letohrad. Mezi dorostenkami mladšími byla nejlepší Veronika Gallová z Jilemnice, kategorii dorostenců mladší vyhrál Josef Němeček z SKP Kornspitz.

Strhující exhibice

Jedním z vrcholů domácího šampionátu byla tradiční sobotní noční exhibice v supersprintu, kterou v areálu Šedivského lomu v Letohradě sledovalo na pět tisíc nadšených fanoušků. Ti za umělého osvětlení viděli strhující souboj žen, v němž tři nejlepší Leu Johanidesovou, Gabrielu Soukalovou a Veroniku Vítkovou dělila v cíli jen jedna vteřina! Mezi muži vyhrál dramatický závod, který startuje netradičně střelbou, Michal Šlesingr před Matějem Krupčíkem a Michalem Krčmářem. Povedený večer zakončil barevný ohňostroj.

Letohrad 6. 9. 2015, mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích, stíhací závody – ženy 10 km: 1. Gereková (Slovensko) 32:15,4 (3 trestná kola), 2. (1. v MČR) Soukalová -16,3 (4), 3. (2.) Vítková -32,2 (6), 4. (3.) Charvátová (všechny SKP Kornspitz) -41,0 (5). Juniorky 10 km: 1. Maříková (KB Letohrad) 34:55,2 (2), 2. Tkadlecová (SK NMNM) -1:05,2 (6), 3. Jurčová (KB Letohrad) -1:20,0 (4). Muži 12,5 km: 1. Moravec 32:49,7 (3), 2. Vojík -3,6 (4), 3. Krčmář – 10,4 (3), 4. Šlesingr (vš. SKP Kornspitz) -53,10 (6). Junioři 12,5 km: 1. Burian (SK NMNM) 34:11,8 (3), 2. Hošek (Střelka Brno) -1:44,4 (6), 3. Šantora (SKP Kornspitz) -2:31,2 (8).