Těžká práce v Pokljuce

15. října, 2015

První ranní mrazy hlásí příchod zimy. Na blížící se zimní sezónu 2015/16 se intenzivně připravují také čeští biatlonisté.  Po srpnovém soustředění ve Francii, zářijovém mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích a po náročných testech připravenosti, je nyní v říjnu jejich domovem slovinská Pokljuka, kterou posléze vymění za rakouský Dachstein.

Podzimní ochlazení přineslo do týmu i drobné zdravotní problémy. „Rýmičky, zvýšené teploty nebo škrábání v krku se nám zcela nevyhnuly. Gábina za námi po viróze dokonce přijela s několika denním zpožděním,“ podotýká přímo ze Slovinska šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Co reprezentanty v Pokljuce čeká? „Těžká práce,“ říká lapidárně šéftrenér a dodává: „Nejvíce se zaměřujeme na kolečkové lyže a střelbu.“

vyjezd kluci

Mužská reprezentace v náročném tréninku při nekonečném výjezdu z Bohinje na Pokljuku.

Příprava na zimní sezónu se v průběhu celého léta nesla ve znamení novinek. Jednou z nich bylo třítýdenní soustředění ve Francii, následované dlouhým blokem testů a závodů na přelomu srpna a září, který navozoval zimní zápřah. „Zdali změny budou přínosem, nám ukáže až zima. Testy ve spojení s mistrovství republiky na kolečkových lyžích však byly tvrdou zkouškou. Všichni si hrábli na dno, a pak se do jednoho těšili na krátkou dovolenou,“ usmívá se Ondřej Rybář.

Tradiční opory odváděly podle šéftrenéra v celém tréninkovém procesu vysoký standard. To lze říci o Veronice Vítkové, Gabriele Soukalové, Michalu Šlesingrovi nebo Ondřej Moravcovi.  A kdo Ondřeje Rybáře překvapil? „Určitě to je Lukáš Kristejn a potěšilo mě, že k loňské formě se vrací i Tomáš Vojík. Mezi ženami bych pak vyzdvihl výbornou fyzickou připravenost Lídy Horké, byť ta ještě má rezervy ve střelbě.“

Sezóna odstartuje prvním kolem IBU Cupu 27. listopadu ve švédském Idre. O tři dny později se o kousek dále v Oestersundu roztočí i kola Světového poháru. Vrcholem sezóny bude mistrovství světa v norském Oslu od 29.2. do 13.3. 2016. Česku se tentokráte světová špička vyhne, ale věřme, že výkony reprezentantů špičkové zůstanou. „Neflákali jsme se,“ zdůrazňuje Ondřej Rybář.

 

Text: Tomáš Hermann