Příprava na sezónu završena. O víkendu na start!

26. listopadu, 2015

Obdobím změn je pro české biatlonisty příprava na sezónu 2015/2016. Co bylo nového? Reprezentační výběr ještě v květnu absolvoval lyžařský kemp v Norsku, v srpnu přidal třítýdenní soustředění ve Francii a na první sníh vyrazil místo do Vuokatti směr Idre. Jak závěrečná příprava ve Švédsku proběhla?

K dispozici měl tým nejprve 2,5 km dlouhý okruh, po oblevě dokonce jen 1,5 km krátké kolečko, ale sněhová nadílka nakonec prodloužila tratě až na 5 km. „V běžecké části jsme se hodně soustředili na techniku běhu a rychlost. To ovšem neplatilo jen pro Idre, ale i předchozí fáze přípravy,“ vysvětluje šéftrenér Ondřej Rybář, kde společně s Markem Lejskem,  Zdeňkem Vítkem či Jiřím Holubcem hledali slabá místa. „Dobrá technika dokáže předcházet únavě. Ve finiši se nám často stávalo, že na soupeře nestačíme. Desetiny vteřiny se obyčejně obracely v náš neprospěch. A přestože je rychlostní výbava a výbušnost hodně dána geneticky, intenzivně jsme na rychlosti pracovali.“

Jistým minusem závěrečné přípravy byly obtížné podmínky na střelnici. „V Idre je střelnice otevřená a dost tam fouká, proto střelecké výsledky určitě neodpovídají běžnému standardu sportovců. Na druhou stranu věřím, že taková zkušenost se v průběhu sezóny ukáže být výhodou,“ podotýká Ondřej Rybář.

idre_snih

Trénink na uměle vysněženém okruhu v rámci závěrečné přípravy ve švédském Idre.

V Idre absolvoval tým kontrolní závody ve společnosti závodníků z Polska, Slovinska, Japonska, Číny, Korejské republiky, či francouzský účastníků IBU Cupu. Přestože výsledky nejsou tím nejpodstatnějším, za zaznamenání určitě stojí, že Ondřej Moravec byl lepší než mistr světa Jakov Fak a Michala Šlesingr doběhl těsně za nimi. Z českých žen pak byla nejrychlejší Lucie Charvátová, která při shodném střeleckém výsledku porazila Gabrielu Soukalovou.

Každopádně nominaci na úvodní klání Světového poháru závěrečný test výkonnosti nijak neovlivnil. „Při nominaci jsme vycházeli z výkonnosti v průběhu celé přípravy,“ vysvětluje šéftrenér.  Jak již bylo předesláno, tak v Östersundu budou startovat ženy: Lucie Charvátová, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková. V kategorii mužů se představí: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup a Michal Šlesingr.

Po tréninkovém táboře v Idre se český tým rozdělil na několik částí. Jitka Landová, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková a Tomáš Krupčík zamířili přímo do Östersundu. Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková se na tři dny vrátili domů. Zpět do Švédska se vrací ve čtvrtek 26. listopadu. V neděli odst artuje Světový poháru závody smíšených štafet dvojic a klasickými smíšenými štafetami, ve kterých jsou Češi úřadujícími mistry světa!

A jak vstoupí reprezentanti do sezóny? „Připravovali jsme se s maximálním úsilím, poctivě. Věřím, že změny, které jsme v tréninku provedli, budou posunem, nikoliv chybou,“ uzavírá Ondřej Rybář.

Závodníci „B“ týmu pak zůstali v Idre, které bude o víkendu 28. a 29. 11. hostit první díl IBU Cupu.  Jedná se o Víta Jánova, Lukáše Kristejna, Matěje Krupčíka, Adama Václavíka, Tomáše Vojíka, Týnu Černou, Lídu Horkou, Jessiku Jislovou, Leu Johanidesovou a Báru Tomešovou.