Gábina se vrátila do žlutého, dnes druhá! Veronika čtvrtá

20. prosince, 2015

Norma dodržena. Byla to poslední možnost, ale vyšla. Český biatlonový tým i ve třináctém klání Světového poháru v řadě, a to včetně MS 2015, dokázal vybojovat medailové umístění! Při třetím kole SP 2015/2016 se o to postarala Gabriela Soukalová, jež v závěrečném klání v Pokljuce, kterým byl závod s hromadným startem, vybojovala druhé místo i opětovné vedení v SP! Veronika Vítková doběhla čtvrtá, Eva Puskarčíková třináctá a Lucii Charvátové patří 28. pozice.

 

Gábina s Veronikou stříleli excelentně.  Nechybovaly a soupeřky jim ubývaly. Po první stojce běžela Veronika dokonce první a Gábina druhá. Na záda jim však už dýchala rychlá Finka Kaisa Maekaeraeinenová. Finka si na trati vytvořila drobný náskok a závěrečnou položku zahájila jako první. Veronika střílela stejně rychle a už, už to vypadalo, že ze střelnice odjede s Finkou. Poslední terč však minula. „Byl to kalibr na sedm hodin. Terč se naklonil, ale nepřeklopil,“ popsal situaci trenér Zdeněk Vítek.  Za Kaisou se tak vydala se čtyř vteřinovým odstupem Gábina. Finka vedení s přehledem uhájila.

 

Poslední kalibrová rána odsunula Veroniku Vítkovou z boje o medaile. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Poslední kalibrová rána odsunula Veroniku Vítkovou z boje o medaile. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

 

Gabriela Soukalová nejenže udržela druhé místo, ale vrátila se do čela klasifikace Světového poháru! Marie Dorinová-Habertová, které ji včera ze žlutého čísla vysvlékla, totiž dnes minula tři terče a obsadila „až“ sedmé místo. Před Veroniku se po závěrečné položce ještě dostala bezchybně střílející Olga Podchufarovová z Ruska.

 

Závod s hromadným startem a další parádní výkon Evy Puskarčíkové. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Závod s hromadným startem a další parádní výkon Evy Puskarčíkové. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Jednu chybu na první a poslední položce vždy vyrobila Eva Puskarčíková, to však nic nemění na tom, že bojovnice z Harrachova opět ukázala sílu a obsadila krásné třinácté místo po těsném finiši s Tiril Eckohoffovou z Norska. Lucie Charvátová zaplatila nováčkovskou daň. Při své premiérové účasti v závodě s hromadným startem skončila na 28. místě. Minula celkem šest terčů, přičemž hned tři při první položce.

 

„Holkám Pokljuka sedí, ukázalo se, že je naším druhým domovem,“ řekl trenér Zdeněk Vítek v rozhovoru pro Českou televizi. „Znají tady každý kousek trati a především střelnici.“

 

Šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář se zastavil u nového rekordu, třinácti pódiových umístění v řadě v závodech Světového poháru. „Není to věc, na kterou bychom se upínali, ale protože je nám připomínána, nemůžeme ji ani ignorovat. Takže dnes jsme se i trochu báli,“ usmíval se Ondřej Rybář a pokračoval: „protože nám už zůstal jen poslední závod, poslední šance. Holky zajely výborně, byť mě trochu mrzí, že Veronice nespadl ten kalibr. Opravdu to bylo hodně těšné. I tak máme radost, že naše šňůra se ještě nepřetrhla.“

 

Závod s hromadným startem ženy na 12,5 km – výsledkový servis:

Oficiální výsledky
Analýza závodu
Pořadí SP v disciplíně
Celkové pořadí SP

 

Text: TH