Když se daří, tak se daří. Michal třetí, Gábiná druhá!

09. ledna, 2016

Stíhací závody Světového poháru v německém Ruhpoldingu přinesly českému biatlonu velkou radost. Odstartovali to muži. Michal Šlesingr vybojoval po bezchybné střelbě na 12,5 km dlouhé trati skvělé třetí místo, Ondřej Moravec jej podpořil osmou příčkou a Michal Krčmář přidal pěknou 21. pozici. Pak nastoupily ženy.  Gabriela Soukalová přišla v 10 km dlouhém závodě o vedení až 250 metru před cílem, Veronika Vítková vybojovala sedmé místo, Eva Puskarčíková skončila 18. a Lucie Charvátová napravila zaváhání ze sprintu, a ze 42. místa na startu se posunula na 20. příčku v cíli. Vyhráli Simon Eder z Rakouska a domácí Laura Dahlmaierová.

Michal Šlesingr se koncentroval na každý výstřel. „A to se mi vyplatilo, přestože jsem střílel pomaleji, než většina konkurentů,“ líčil. Jestliže na startu ztrácel na první místo 45 vteřin, tak po závěrečné položce jen 17 a v cíli dokonce pouze pět. „Do posledního okruhu jsem šel s taktikou, že za sebou musím udržet hlavně Nory.“ Zmínil dotírajícího Tarjeie Boe a Emila Hegle Svendsena. Situace se nakonec vyvinula tak, že sám nakonec útočil na vedoucího muže Světového poháru Martina Fourcada, který běžel druhý. „Už jsem mu šlapal na paty, ale šikovně mě zavřel a nepustil před sebe. Ukázalo se, že to není žádné ořezávátko,“ dodával se smíchem. „Každopádně mám velkou radost!“

Michal Šlesingr dnes ve stíhačce dokonce útočil na Martina Fourcada, ale fenomenální francouz jeho útok nakonec odrazil. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Ondřej Moravec po dvou bezchybných ležkách dostal až na šesté místo. Vstoje ale pokaždé jednou chyboval. „Není na co čekat, proto se snažím střílet rychle. Když ztratí na střelnici při čtyřech položkách 20-30 sekund na nejlepší střelce, na trati to těžko doženu,“ vysvětloval svoji taktiku. „Riskoval jsem, ale myslím, že ne zbytečně. Jen se to prostě musím naučit zvládat. Poučit se a příště to udělat lépe.“ Závod byl podle jeho slov obrovsky těžký. „Hrabalo se to, bořilo, síly ubývaly rychle.  Snad se to v hromaďáku moc neprojeví, když si tím ve stíhačce prošel každý.“

Michal Krčmář si ve stíhacím závodě vyjel premiérový start v prestižním "hromaďáku" pro 30 nejlepších biatlonistů světa. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Michal Krčmář si ve stíhacím závodě vyjel premiérový start v prestižním “hromaďáku” pro 30 nejlepších biatlonistů světa. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Na osobní maximu ve sprintu, kterým bylo krásné 12. místo, navázal Michal Krčmář, když doběhl na 21. pozici a vybojoval si svoji premiérovou účast v závodě s hromadným startem. To se mu podařilo jako jednomu z pěti nejlépe umístěných právě v Ruhpoldingu s výjimkou elitní pětadvacítky Světového poháru. „Za to jsem strašně moc rád. Budu bojovat, ale současně si to budu chtít užít, protože být součástí hromaďáku je neuvěřitelně povznášející pocit.“ Přestože se ve stíhačce běžecky trápil, věří, že sil bude mít v neděli dost. „Mám natrénováno stejně jako ostatní kluci. A nikde není psáno, že když to dnes nebylo nic moc, tak zítra to bude to samé. Naopak já věřím, že to bude lepší!“

Bezchybně střílející Gabriela Soukalová se zbavovala jedné soupeřky za druhou. Po první ležce odpadla Hildebrandová, po druhé Maekaeraeinenová, po třetí Dahlmairevová. Česká star se řítila za další triumfem v kariéře.  V cestě už jí stála jen poslední položka. Druhá rána však zamířila mimo terč, a protože Dahlmaierová zastřílela bezchybně, bylo zaděláno na souboj. A to i přesto, že držitelka žlutého startovního čísla měla k dobru 11 vteřin. Tři sta metrů před cílem jela obě děvčata bok po boku. V závěrečném výběhu Dahlmaierová nastoupila a česká reprezentantka zůstala o dva kroky vzadu. „Měla jsem toho plné brejle, neměla jsem odkud brát ani jednu jedinou kapku sil, abych se dále prala,“ povzdychla si, ale rozhodně nebylo v jejím hlase cítit zklamání. „To byla prostě daň náročné, hluboké trati, což nejsou podmínky právě pro mě s mým silovým pojetím. Druhé místo beru všemi deseti,“ měla jasno.

Veronika Vítková ve stíhačce vybojoval další umístění v Top 10 a opět předvedla vynikající běh. Foto: Český biatlon, Petr Slavík.

Veronika Vítková zvládla první ležku bezchybně a udržela se tak mezi elitou. Poté však v každé položce jednou chybovala. Stačilo o jeden trefený terč navíc, a byla by třetí. „Mrzí mě to, dojezd byl těsný, všechny holky jsem měla na dohled. Ale mám radost z toho, že moje výsledky jsou vyrovnané a oproti Hochfilzenu jsem dokázala stabilizovat střelbu,“ těšilo ji. Ze závodu s hromadným startem má trochu obavy. „Nejdůležitější bude se trefit. Pak je i běh jednodušší, přestože to bolí.“

Eva Puskarčíková ukazuje na vysokou stabilitu výkonů. Včera 20., dnes 18., v průběžné klasifikaci SP jí patří 22. místo. „Z výsledků i z další účasti v hromaďáku jsem nadšená, jenže, přiznám se, v běhu se hodně trápím,“ podotýká. Příčinou je nachlazení, které prodělala v Pokljuce. „Je mi proto jasné, že dobrý výsledek musí vycházet ze střelby. Jsem moc ráda, že ta mě zatím drží a doufám, že v neděli to nebude jinak.“

Během pátečního sprintu nebyla Lucie Charvátová ve své kůži. „Nedokázala jsem se koncentrovat, rozhodila mě každá maličkost.“ Výsledkem byly celkem čtyři chyby a pořadí v páté desítce. Dnes byl ale nový den. „Mým cílem bylo se zlepšit. Snažila jsem se myslet jen na to, co mám dělat.“ V každé položce minula jeden terč. Závěrečnou střelbu ale zvládla bezchybně. „To mě namotivovalo a dalo křídla, najednou mi závod přišel snadný,“ líčila, jak v závěrečném okruhu předběhla osm soupeřek a dosáhla vůbec nejrychlejšího běžeckého času!

Lucie Charvátová se dnešním stíhacím závodem podruhé v kariéře nominovala mezi nejlepších 30 biatlonistek startujících v závodě s hromadným startem. Foto: Český biatlon, Petr Slavík.

Sečteno, podtrženo. Všichni citovaní čeští biatlonisté se v neděli postaví na start závodů s hromadným startem. Celkem se jedná o tři muže a čtyři ženy, což je nový český rekord!