Jedenáctým triumfem v kariéře si Gábina upevnila vedení v SP!

11. února, 2016

Další famózní závod má za sebou Gabriela Soukalová, která ve čtvrtek 11. února 2016 vyhrála v americkém Presque Isle už svůj celkově jedenáctý závod Světového poháru a třetí v této sezóně! V součtu to znamená, že česká reprezentantka nyní vede průběžnou klasifikaci Světového poháru o 115 bodů před Dorotheou Wiererovou z Itálie, jež dnešní sprint dokončila na sedmém místě. Takový náskok v čele SP ještě rodačka z Jablonce nad Nisou neměla! K dnešnímu triumfu jí pomohl jak bezchybný výkon na střelnici, tak výborný běh. Na trati byla pátá nejrychlejší.

 

Veronika Vítková si ve Sprintu napravila pošramocené sebevědomí. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Veronika Vítková si ve Sprintu napravila pošramocené sebevědomí. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Druhé místo vybojovala domácí Susan Dunkleeová, před Polkou Krystynou Guzikovou. Dařilo se i dalším českým biatlonistkám. Veronika Vítková obsadila krásné desáté místo a do elitní desítky se vrátila poprvé od Anterselvy. Lucie Charvátová skončila devatenáctá a Evě Puskarčíkové patří 25. pozice. Nejmladší členka výběru Jessica Jislová do stíhacího závodu nepostoupila, když byla klasifikována na 63. místě.

 

Vítězství Gabriely Soukalové, Veronika Vítková v Top Ten a další dvě české biatlonistky mezi nejlepšími pětadvaceti…  „S touto bilanci jsme absolutně spokojení,“ hlasí s Presque Isle trenér žen Zdeněk Vítek. „Vystoupení Gábiny se těžko komentuje, protože jednoduše nemělo chybu. Ukázala, že to s bojem o vítězství ve Světovém poháru myslí vážně. Je neuvěřitelně soustředěná.“

 

Lucie Charvátová na položce ve stoje. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Lucie Charvátová na položce ve stoje. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

V případě dalších reprezentantek Zdeněk Vítek podotýká: „Škoda každé rány, která padne vedle. Mám radost, že hned po štafetě si Veronika dokázala spravit chuť. To považuji za velmi důležité pro její sebevědomí. Eva Puskarčíková se zvedla běžecky, což dokazuje její celkově dvacátý první čas na trati. A Lucie? To je kapitola sama pro sebe. Jak prohlásil někdo z týmu: Lucie, postrach střelnice.“ Přestože se trenér při svých slovech usmívá, je z nich současně cítit radost nad tím, v jakou závodnici Lucie Charvátová vyrůstá. „Dnes měla sedmý běžecký čas!“ Na střelnici se však opět nevyhnula chybám. „Vstoje musela dvakrát přebíjet, to ji stálo spoustu času.“ Konkrétně 19 vteřin vůči nejrychlejší střelbě! „Ale podstatné je, že oproti Canmore, se už správně dopočítala…,“ vrací se k její diskvalifikaci minulý týden v Kanadě, kde na pět terčů vystřelila šestkrát.

 

Vedoucí žena průběžné klasifikace Světového poháru na tiskové konferenci pro závodě přiznala. Poslední dny byly vzhledem k zdlouhavému cestování náročné. „Cítila jsem se hodně unavená. Až dnes se to trochu zlomilo.“ Co jí k tomu pomohlo? „Snažím se dělat dobré věci, abych se sama cítila lépe.“ A jak prožívala samotný závod? „Představovala jsem si, že to byl trénink,“ což v opuštěných lesích na americko-kanadském pomezí, jak ukázal výsledek, nebyl problém :-). V zámoří překvapila celý svět novým vl asovým přelivem. Přírodní blond vyměnila za červeno-rezatou barvu. „Chtěla jsem být rychlá jako Johannes,“ jmenovala se smíchem mladého zrzavého Nora, vítěze sprintu mužů, který byl její inspirací. Tedy možná.

 

A víte, co ještě nezaznělo? Po osmnácté v řadě mají čeští biatlonisté medaili ze závodu Světového poháru! Bravo.

 

Sprint žen na 7,5 km – výsledkový servis:

 

TH